FAQ

Do umywalki nablatowej pasują syfony butelkowe i rurowe. W mniejszych łazienkach sprawdzą się kompaktowe syfony butelkowe, a w przestronnych pomieszczeniach sprawdzą się syfony rurowe, które przy okazji mogą pełnić rolę dekoracyjną.

Do umywalki potrzebny jest zawór kątowy, czyli odcinający. Występuje on w formie kutej lub odlewanej. Zawór kątowy może zostać połączony z zaworem zwrotnym, by stworzyć kombinację zabezpieczającą przed zanieczyszczeniem wody.

Standardowa wysokość umywalki od podłogi do 75-80 cm. Dla maksymalnej wygody warto dobrać wysokość armatury do wzrostu użytkowników tak, by myć ręce bez pochylania się. Dla osób o wzroście 160 cm polecana jest umywalka na wysokości 80 cm, dla osób o wzroście 180 cm - na wysokości 90 cm, a dla wyższych odpowiednia jest umywalka na wysokości 95 cm.

Cena montażu umywalki z szafką waha się w zależności od firmy montującej oraz modelu umywalki, jednak średni koszt waha się od 120 do ok. 200 zł. Cena ta nie uwzględnia kosztu montażu baterii umywalkowej.

Montaż umywalki nablatowej wymaga jedynie precyzyjnego przyklejenia armatury do blatu lub szafki, na której ma się znaleźć. W tym celu zaleca się użycie silikonu, który po ustawieniu umywalki powinien schnąć przez 24 godziny. Następnie zamontuj do niej korek automatyczny, syfon i rurę odpływową. Na końcu należy sprawdzić szczelność instalacji.

Umywalka podblatowa najlepiej sprawdza się w połączeniu z trwałym, odpornym na wilgoć blatem konglomeratowym, kompozytowym lub kamiennym. Zdecydowanie odradza się natomiast blaty drewniane i laminowane.

W małych łazienkach lub samych toaletach sprawdzą się umywalki kwadratowe o boku 35-45 cm i głębokości 25-35 cm. W większych pomieszczeniach lepsze będą modele o szerokości min. 50-55 cm i głębokości 45-55 cm. Wybierając małą umywalkę okrągłą lub owalną, sięgnij po tę o średnicy ok. 40 cm i głębokości ok. 35 cm.

Odpływ umywalki najlepiej uszczelnić łatwą, szybką w użytku, a przede wszystkim trwałą nicią teflonową. Sprawdzi się też kit sanitarny przeznaczony do uszczelniania umywalek i odpływów lub wodoodporna pianka poliuretanowa.


Sprawdź również: