Kształtki miedziane zasłużenie cieszą się opinią jednych z najchętniej wybieranych przez montażystów elementów instalacji grzewczych. Wszystko to zasługa materiału, z jakiego są zrobione czyli miedzi... i brązu.
To właśnie materiał, z jakich zrobione są kształtki miedziane posiada kilka charakterystycznych cech mile widzianych przez wszystkich projektantów, instalatorów i użytkowników.
Miedź przede wszystkim bardzo wolno się zużywa, czyli jest odporna na działanie czynników mechanicznych, korozję czy zużywanie chemiczne (na przykład poprzez działanie chloru). Kształtki wykonane z tego materiały mogę bez problemu wytrzymać nawet do 50 lat i z pewnością "przeżyją" niejedną instalację centralnego ogrzewania. Co więcej, są odporne na wysoką temperaturę i są niepalne – podczas ewentualnego pożaru z pewnością nie będą emitować szkodliwych dla nas gazów, a same nie ulegną pęknięciu pod wpływem wysokiej temperatury.
Kształtki miedziane maja niewielką grubość ścianek, co wpływa na ich lekkość. Pomimo niewielkiej wagi, kształtki miedziane są równie wytrzymałe jak kształtki wykonane z innych materiałów. Oprócz lekkości i wytrzymałości, cechują się także właściwościami zatrzymującymi rozrost szkodliwych wirusów, bakterii czy grzybów. To szczególnie ważne w instalacjach wodnych.
Miedź jest zdecydowanie lepsza od tworzyw sztucznych także pod względem rozszerzalności cieplnej i maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia – pozwala to na stosowanie wody o wyższej temperaturze bez ryzyka zniszczenia instalacji.
Kształtki z miedzi mają także swoje wady – pH wody płynącej przez kształtki miedziane musi być niższe od 7, co uniemożliwia korzystanie z wody miękkiej. Oprócz niskiego odczynu, woda wykorzystywana w instalacjach miedzianych powinna charakteryzować się niskim stężeniem tlenu.
W naszym sklepie posiadamy kształtki miedziane różnych typów i różnych rozmiarów, między innymi złączki przejściowe i redukcyjne, trójniki, kolanka, łuki obejściowe i łuki w rozmiarach od 6 do 108 milimetrów.