Sprawdź również:

Instalacja hydrauliczna czy elektryczna w budynku jednorodzinnym składa się z wielu elementów, wśród których nieocenione znaczenie mają zawory zwrotne. Z pozoru błahe, bo niewielkie części, są potrzebne do prawidłowego działania całego systemu, a to przekłada się nie tylko na komfort domowników, ale również – a właściwie przede wszystkim – na ich bezpieczeństwo. Zawory zwrotne sterują kierunkami przepływu wody lub innego medium, chronią przed przeciekami i zabezpieczają instalację przed usterką. Czym jeszcze są te elementy? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapoznaj się z nimi, a potem sprawdź naszą ofertę z tej kategorii i wybierz spośród niej te produkty, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

Zawory zwrotne – co to takiego?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, zawory zwrotne to kluczowe elementy różnego rodzaju instalacji: grzewczych, hydraulicznych, bądź ze sprężonym powietrzem. Części te umożliwiają transport cieczy lub gazu w określonym kierunku. Zawór zwrotny stanowi swoistą blokadę przepływu medium w innym kierunku, niż ten zadany. Bazą konstrukcyjną tego elementu są dwa przyłącza, z których pierwsze jest wejściem dla wody, innej cieczy lub gazu, natomiast drugie pełni rolę wyjścia. Co wyróżnia zawory zwrotne na tle innych? Aby funkcjonowały prawidłowo, nie potrzebują siłownika czy też dźwigni sterującej – pracują samoczynnie, a wszystko to za sprawą różnicy ciśnień. To ona determinuje otwarcie lub zamknięcie zaworu. Pierwsze jest możliwe, kiedy ciśnienie jest wyższe po stronie wejściowej, a nie wyjściowej. Natomiast, gdy sytuacja jest odwrotna, zawór może się zamknąć. Instalacja tego elementu nie jest skomplikowana – z łatwością przeprowadzi ją każdy monter. Wykonując ją, należy jednak pamiętać o dopasowaniu sposobu montażu do rodzaju przyłącza, kierunku przepływu medium oraz typu medium przepływowego i jego ciśnienia.

Główne zalety zaworów zwrotnych dostępnych w sklepie internetowym Bridom.pl

  • Występują w wielu wariantach do wyboru.

Mosiężne, podwójne, grzybkowe, klapowe – to zaledwie kilka rodzajów zaworów zwrotnych dostępnych w naszym sklepie. Poszczególne modele różnią się między sobą również rozmiarami średnic.

  • Mają szerokie zastosowanie.

W zależności od rodzaju, zawory zwrotne umieszcza się w przewodach tłocznych, rurociągach, pralkach, zmywarkach, suszarkach, wentylacji, kompresorach. Ponadto stanowią element instalacji gazowych, kotłów i pieców.

  • Są łatwe w montażu.

Ich instalacja nie jest skomplikowana, a profesjonalny monter powinien wykonać ją bezproblemowo i szybko.

  • Nie wymagają konserwacji.

Prawidłowo dobrany zawór zwrotny posłuży Ci przez kilka lat. Jeśli zauważysz, że działa on nieprawidłowo, najlepiej wymień stary element na nowy.

  • Redukują ryzyko wystąpienia potencjalnych awarii.

Zawory zwrotne stanowią zabezpieczenie instalacji przed uszkodzeniem. Kluczowe jest jednak, aby były one prawidłowo dobrane.

Rodzaje zaworów zwrotnych

Kluczowym elementem zaworu zwrotnego jest zawieradło, które może mieć różne formy. Najpopularniejszy, bo najczęściej stosowany w domach jednorodzinnych, jest zawór grzybkowy, w którym część zamykająca – jak sama nazwa wskazuje – ma formę grzybka. Zwykle, w instalacjach domowych, do wody zimnej stosowany jest zawór zwrotny grzybkowy z uszczelką, a do ciepłej ten sam element, ale wykonany z mosiądzu. Inny rodzaj zaworu zwrotnego to zawór zwrotny kulowy. Najczęściej stanowi on część tych instalacji, w których transportowane są: woda, para wodna, gaz czy środki chemiczne. Natomiast w zaworze zwrotnym klapowym blokadę transportu medium stanowi klapka. Sprawdź wszystkie dostępne w naszym sklepie produkty z tej kategorii i wybierz spośród nich te, które najlepiej sprawdzą się w danej instalacji.