Podczas ogrzewania wody do wysokich temperatur może dochodzić do znacznego zwiększenia się jej objętości. Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom układu wykorzystuje się specjalnie przygotowane naczynia przeponowe do CWU (do ciepłej wody użytkowej). Jest to niezbędny element takiego układu, który jednocześnie zapewnia jego sprawność, jak i bezpieczeństwo użytkowników.

Do czego służy naczynie wzbiorcze CWU?

Naczynie wzbiorcze CWU to najczęściej pojemnik o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów. Mają one za zadanie stanowić rezerwę objętościową układu w momencie przekroczenia określonego ciśnienia wody. Takie zdarzenia najczęściej mają miejsce w momencie zbyt dużego wzrostu temperatury, które w konsekwencji przekłada się na zwiększenie objętości wody w układzie. Z racji, że układ jest zamknięty, zwiększająca się objętość powoduje wzrost ciśnienia w środku i może spowodować uszkodzenia. Sposobem na zapobieganie szkodom jest między innymi montaż specjalnego naczynia wzbiorczego CWU.

Jak działają przeponowe naczynia wzbiorcze CWU?

Naczynie wzbiorcze CWU posiada wewnątrz elastyczną membranę, która w razie zwiększenia ciśnienia w układzie zostanie wypełniona wodą. Membrana to element z elastycznego materiału, który przypomina balonik. Między nią, a metalową obudową znajduje się gaz - może to być azot lub po prostu powietrze. W razie wystąpienia sytuacji, w której ciśnienie układu wzrośnie - membrana zostanie wypełniona wodą, a gaz wokół niej ściśnięty. Po odzyskaniu prawidłowego ciśnienia w układzie woda wróci z powrotem do układu.

Co oferujemy?

Nasza oferta w tej kategorii to wysokiej klasy naczynia wzbiorcze CWU. Są to produkty firm Flamco oraz Varem. Poszczególne modele oferowanych przez nas naczyń różnią się pojemnością - ta powinna być dopasowana w zależności od objętości płynu w całym układzie. Dla największego bezpieczeństwa pojemność naczynia nie powinna być mniejsza niż 4% objętości wody, ale może być większa. Kolejnymi ważnymi parametrami, które należy uwzględnić jest przystosowanie do maksymalnego ciśnienia oraz maksymalna temperatura, której nie należy przekraczać. W zależności od modelu produktu, ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do ponad stu złotych. Wybierając naczynia wzbiorcze w naszym sklepie możesz mieć pewność, że otrzymasz produkt najwyższej jakości.