Ogrzewanie domu przy pomocy kotła gazowego daje duży komfort użytkowania oraz zmniejsza oddziaływanie na środowisko. W porównaniu do kotłów stałopalnych są one praktycznie bezobsługowe i czyste. Zastosowanie nowoczesnego kotła gazowego wysokiej klasy pozwala na długie bezproblemowe użytkowanie. 

Nowoczesne kotły gazowe C.O. są energooszczędne i charakteryzują się wysoką sprawnością spalania. Bardzo wysoki poziom automatyzacji sprawia, że nie musisz poświęcać sporo czasu na ich obsługę.

W naszej ofercie znajdują się kotły gazowe C.O. tradycyjne oraz kondensacyjne znanych i renomowanych producentów takich jak: Bosch, Ariston, Vaillant, Beretta, Defro czy Junkers oraz akcesoria do kotłów. Oferujemy różne rodzaje kotłów, w tym kotły jedno- lub dwufunkcyjne oraz modele z wbudowanym zasobnikiem C.W.U.

Kocioł gazowy C.O. jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kocioł gazowy jednofunkcyjny to urządzenie, które ogrzewa wodę z instalacji C.O. — ogrzewa dom. Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa zarówno wodę z instalacji C.O., jak i wodę użytkową. Dzieje się to jednak dopiero po odkręceniu kranu — z uwagi na to, że kocioł dwufunkcyjny nie posiada zasobnika na wodę, jej ogrzewanie odbywa się na bieżąco.

Kocioł dwufunkcyjny nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń, ale na ciepłą wodę w kranie trzeba chwilę poczekać. Kocioł jednofunkcyjny wzbogacony w zewnętrzny zasobnik umożliwia na magazynowanie ciepłej wody i eliminuje problem zimnej wody w kranie, a jego wielkość może być dostosowana do zapotrzebowania na wodę.

Istnieją też modele kotłów ze zintegrowanym zasobnikiem. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze jego rozmiar, który zwykle nie jest bardzo duży — ciepłej wody nie wystarczy na dłuższe kąpiele. 

Kotły C.O. kondensacyjne i niekondensacyjne — czym się różnią?

Kotły gazowe C.O. kondensacyjne to najnowocześniejsza technologia, która pozwala odzyskać część ciepła ze spalin. Dlatego ich efektywność spalania jest tak duża i przekracza 100%. Warto pamiętać, że im większa sprawność kotła, tym mniejsze zużycie gazu.

Co odpowiada za wysoką efektywność spalania w tego typu kotłach? Kotły kondensacyjne odbierają ciepło ze skroplonej pary wodnej będącej składnikiem spalin. W kotłach tradycyjnych to ciepło usuwane jest przez komin wraz z dymem. Energia cieplna pozyskana w ten sposób ogrzewa w wymienniku kondensacyjnym wodę, która powraca z instalacji C.O.

Kotły kondensacyjne pozwalają na zmniejszenie zużycia gazu nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do kotłów tradycyjnych, co oznacza, że pozwolą odczuwalnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Kotły gazowe C.O. — na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Odpowiednio dobrane kotły gazowe C.O. warunkują poprawne i efektywne działanie całych instalacji grzewczych. Wybierając kocioł gazowy C.O., należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

  • moc kotła, która powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło — zbyt duża moc kotła może spowodować marnowanie energii cieplnej, a kiedy moc będzie zbyt mała, nastąpi zwiększenie zużycia gazu. Kocioł będzie nadmiernie eksploatowany, a pomieszczenia niedogrzane;
  • funkcjonalność kotła — zależnie od tego, czy będzie on wykorzystywany do tylko do ogrzewania pomieszczeń, czy także do grzania wody użytkowej możesz wybrać kocioł jedno- lub dwufunkcyjny;
  • sprawność — warto wybrać model o wyższej sprawności, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na zużycie gazu;
  • rozmiar kotła — w ofercie dostępne są kotły w różnych rozmiarach, od kompaktowych po większe z dużymi zasobnikami C.W.U., a to, jak duży kocioł wybrać zależy głównie od ilości miejsca, jaki możesz na niego przeznaczyć;
  • efektywność ogrzewania C.W.U. — wielkość zasobnika powinna być dopasowana do mocy kotła oraz do zapotrzebowania na wodę;
  • rodzaj gazu — niektóre kotły są przystosowane do spalania gaz ziemnego wysokometanowego, inne zaazotowanego.


Sprawdź również: