Kotły centralnego ogrzewania to nowoczesne urządzenia wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej oraz temperatury w budynku – bezpieczne dla środowiska naturalnego systemy grzewcze, na które składają się kotły gazowe i elektryczne oraz kotły na pellet, ekogroszek czy drewno.

Kotły C.O. spalają paliwa stałe, gaz albo oleje, aby podgrzać wodę, która stanowi swoisty nośnik ciepła – w ten sposób woda przenosi ciepło w inne miejsce, czyli na przykład do grzejników. Wybór odpowiedniego kotła CO może wydawać się skomplikowany, ale nie wymaga specjalistycznej wiedzy – wystarczy określić potrzeby domowników i znaleźć model dopasowany do danego systemu grzewczego.

Chcesz połączyć komfort pracy z bezpieczeństwem i niezwykłą wydajnością grzewczą? Sprawdź najnowsze kotły CO, które efektywnie ogrzeją Twój dom, jednocześnie widocznie zmniejszając wysokość rachunków za ogrzewanie.

Kotły C.O. na pellet

Kocioł na pellet to nowoczesne źródło ogrzewania wykorzystujące paliwo wytwarzane z surowców naturalnych pochodzenia roślinnego, nazywane często zielonym węglem. Oznacza to, że kotły CO na pellet doskonale łączą kwestie ekonomii użytkowania z troską o środowisko.

Pellet to ekologiczne paliwo przyszłości w postaci granulek powstałych zazwyczaj z odpadów drzewnych, na przykład sprasowanych trocin – ulega biodegradacji, a jego wysoka kaloryczność zwiększa efektywność ogrzewania, która z kolei przekłada się na oszczędności. Kotły C.O. na pellet są łatwe zarówno w montażu, jak i w obsłudze, a automatyzacja działania pozwala na rzadsze czyszczenie i dorzucanie opału.

Kotły C.O. na ekogroszek

Kotły na ekogroszek to kotły wykorzystujące do spalania węgiel kamienny lub brunatny przesiewany w niewielkie ziarna. Chociaż paliwo stałe w postaci węgla nie kojarzy się z ekologią, taki kocioł CO ogranicza emisję szkodliwych gazów i pyłów dzięki niskiej zawartości substancji niepalnych.

Kocioł C.O. na ekogroszek to ekonomiczny system ogrzewania. Wysoka kaloryczność ekogroszku sprawia, że ogrzewanie jest bardzo wydajne, a przy odpowiednim wykorzystaniu nominalnej mocy kotła możliwe staje się obniżenie kosztów wytwarzania ciepła. Kocioł na ekogroszek może działać automatycznie przez kilka dni z rzędu.

Kotły C.O. na drewno

Kocioł CO na drewno popularny jest nie tylko ze względu na swoją ekologiczność, ale także przez dostępność drewna, jego ceny oraz wartość opałową. To doskonała przeciwwaga dla takich systemów ogrzewania jak kotły węglowe, kotły CO gazowe czy kotły elektryczne.

Kotły C.O. na drewno wyróżnia uniwersalność paliwa – drewno to odnawialne źródło energii, a nowoczesne kotły wykorzystujące odpowiednie technologie gwarantują mniejszą emisję zanieczyszczeń niż w przypadku spalania ropy i węgla. Obsługa urządzenia jest prosta, a powstały popiół może zostać wykorzystany jako kompost.

Alternatywą dla kotłów na drewno są tak zwane kotły C.O. na wszystko, umożliwiające zastosowanie paliwa różnego rodzaju: drewna, węgla czy ekogroszku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ze względów konstrukcyjnych kocioł będzie miał dedykowane paliwo, dla którego zostanie ustalona stałopalność oraz deklarowana moc cieplna.

FAQ

W przypadku kotłów elektrycznych, gazowych jak i zasypowych przy doborze należy brać pod uwagę powierzchnię jaka ma być ogrzewana i rodzaj ocieplenia. Głowne kryterium przy kotłach elektrycznych to moc przyłączeniowa, przy kotłach gazowych rodzaj gazu a przy zasypowych rodzaj paliwa.

W celu uszczelnienia kotła c.o. należy wezwać osobę do tego wykwalifikowaną. Naprawy serwisowe na własną rękę mogą być niebezpieczne dla użytkownika a dodatkowo można stracić gwarancję jakości produktu, jaką daje producent na każde swoje urządzenie.

Kocioł elektryczny, gazowy czy też zasypowy powinien być zamontowany i uruchomiony przez wykwalifikowanego hydraulika. Podłączanie takiego urządzenia samodzielnie, może zagrażać bezpieczeństwu a dodatkowo produkt traci gwarancję, jaką udziela producent.

Kocioł c.o. powinien odpowietrzać się samodzielnie poprzez zastosowane odpowietrzniki autonatyczne lub też naczynie przeponowe w przypadku instalacji zamkniętej. Jeśli tak się nie dzieje, należy wezwać serwis.

Aby dobrać kocioł centralnego ogrzewania, należy wziąć pod uwagę głównie powierzchnię, jaka ma zostać ogrzana. Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj ocieplenia budynku jak i instalację elektryczną.

Nad wymianą kotła należy zastanowić się po termomodernizacji budynku. Warto zastosować bardziej oszczędne i ekologiczne ogrzewanie. Kolejnym bodźcem skłaniającym do wymiany urządzenia, jest jego wadliwe działanie pomimo powtarzających się napraw.

Kocioł z podajnikiem powinien być podłączony i uruchomiony przez osobę z uprawnieniami, aby zachować gwarancję, jaką daje producent.


Sprawdź również:


Na blogu: