Kształtki skręcane służą do łącznie ze sobą rur wyprodukowanych w systemie PEXAL bądź łączenia tychże rur z urządzeniami, z którymi rury te mają być połączone. Rury wykorzystujące system PEXAL są coraz częściej i coraz chętniej stosowane w instalacjach wody zimnej i ciepłej i w systemach grzewczych (w tym w ogrzewaniu podłogowym), i stąd też właśnie wynika popularność kształtek skręcanych do tego typu rur.

Nazwa kształtek skręcanych pochodzi od sposobu ich montażu – po włożeniu trzpienia do rury musimy dokręcić kształtkę skręcaną kluczem.

Pomimo tego, że system PEXAL istnieje już na rynku i jest stosowany przez instalatorów przez wiele lat, to nadal bardzo często spotkamy się z błędnym zamocowaniem kształtek skręcanych. Aby poprawnie zamocować kształtkę skręcaną na rurze wyprodukowanej w systemie PEXAL, należy najpierw ową rurę przeciąć za pomocą specjalnych noży (linia cięcia musi być prostopadła do osi rury), następnie rurę trzeba skalibrować (w celu uzyskania odpowiedniego kształtu) i zukosować krawędzie wewnętrzne rury (aby nie uszkodzić pierścieni rury przy mocowaniu złączki), później trzeba przygotować złączkę, czyli odkręcić nakrętkę i zdjąć pierścień zaciskowy (które umieszczamy na rurze), a następnie włożyć trzpień złączki do rury, zakręcić nakrętkę i na koniec samą złączkę skręcić kluczem uważając, by kształtki skręcanej nie skręcić (najlepiej maksymalnie jeden i pół obrotu).

Kształtki skręcane posiadają oczywiście parametry wytrzymałościowe, których zachowanie gwarantuje prawidłową ich pracę. Najważniejsze z nich to ciśnienie 10 barów przy temperaturze 60 stopni Celsjusza lub ciśnienie 6 barów przy temperaturze 90 stopni Clesjusza.

W naszym sklepie znajduje się duży wybór różnych modeli kształtek skręcanych, począwszy od kolanek skręcanych (zwykłych i z mocowaniem), poprzez trójniki skręcane (zwykłe i nakrętne), aż po złączki. Wszystkie modele występują w różnych wersjach rozmiarowych. Warto dokładnie dowiedzieć się, jakich rozmiarów danych elementów będziemy potrzebować jeszcze przed ich zakupem.