Kształtki z mosiądzu są niezbędnym elementem większości znajdujących się w domu instalacji oraz połączeń instalacji wody ciepłej i zimnej z armaturą sanitarną. W związku z tym, że poddawane są nieustannie ciśnieniu wytworzonemu przez przepływającą wodę, są narażone na uszkodzenia wynikające właśnie z normalnego, codziennego użytkowania.

Mosiądz jest stopem dwóch metali – cynku i miedzi, przy czym miedzi w tym stopie jest zawsze więcej. W zależności od ilości miedzi, mosiądz zyskuje odpowiednią klasę, na przykład stop z 90% masy tego pierwiastka nosi nazwę red brass i jest odporny na korozję oraz ma wyśmienitą plastyczność. Oczywiście im większa ilość miedzi w stopie, tym mosiądz jest droższy.

Właściwości plastyczne mosiądzu sprawiają, że jest on niezwykle często używanym stopem w przemyśle do produkcji bardziej skomplikowanych form – przewodów, rur czy wyposażenia sanitarnego. Niestety mosiądz posiada też wady – źle przygotowany może pękać.

Kształtki z mosiądzu są bardzo trwałe, posiadają właściwości antybakteryjne, co jest niezwykle istotne szczególnie w instalacjach doprowadzających wodę do spożycia, są odporne na korozję i działanie promieni UV i posiadają wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej (nie zmieniają kształtu pod wpływem temperatury).

W skład kształtek z mosiądzu wchodzą złączki, przedłużki, złączki wzmocnione oraz dwuzłączki.

Złączki z mosiądzu są bardzo wytrzymałe. Potrafią działać prawidłowo nawet w ciśnieniu roboczym wynoszącym 10 barów oraz w temperaturze 100 stopni Celsjusza. W naszym sklepie dostępne są złączki o rozmiarze 3/8, 1/2 i 3/4.

Przedłużki z mosiądzu osiągają podobne wartości graniczne ciśnienia oraz temperatury, jak złączki z tego stopu. Poszczególne przedłużki różnią się długością, która może wahać się od 50 do 10 milimetrów. Jeśli chodzi o rozmiar to jest on najczęściej standardowy i wynosi 1/2.

Dwuzłączki podobnie jak złączki i przedłużki z mosiądzu wytrzymują wysokie temperatury i wysokie ciśnienie. Ich rozmiary mieszczą się w przedziale od 1 do 1/2.