Wyposażając domową kotłownię gazową, warto zebrać szereg informacji dotyczących poszczególnego osprzętu. Dzięki temu zakup konkretnego urządzenia może być przemyślany, co zaowocuje komfortem korzystania z centralnego ogrzewania. Jednym z urządzeń, których działanie warto poznać, jest naczynie wzbiorcze do co.

Czym są przeponowe naczynia wzbiorcze?

Przeponowe naczynia wzbiorcze przede wszystkim zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia, utrzymując je w każdym miejscu instalacji na tym samym poziomie. Urządzenie to składa się z dwóch części - wodnej (która stanowi 80% całkowitej pojemności naczynia) i gazowej (zajmującej pozostałe 20%). Tak zbudowane naczynie przeponowe posiada także szczelną membranę, wykonaną z EPDM - kauczuku etylenowo-propylenowego. Jej zadaniem jest rozdzielanie wody od wewnętrznej powierzchni wykonanego ze stali zbiornika. Podczas swojego działania naczynie przeponowe kompensuje objętość wody grzewczej w zależności od powstałych zmian temperatury. Co to oznacza? Wraz ze wzrostem temperatury wody zaczyna również rosnąć jej objętość, aż do osiągnięcia maksymalnej roboczej temperatury. Między membraną a wewnętrzną powierzchnią zbiornika znajduje się cały czas ciśnieniowa poduszka powietrzna. Gdy temperatura wody maleje, ciśnienie powietrza zaczyna wypychać wodę ze zbiornika, aż do osiągnięcia przez nią początkowej objętości i rozpoczęcia kolejnego cyklu nagrzewania.

Naczynie wzbiorcze do c.o. – jaką pojemność wybrać?

Przeponowe naczynie wzbiorcze do centralnego ogrzewania najczęściej montowane jest w węźle cieplnym lub kotłowni. Istotne jest, by przed podłączeniem tego urządzenia ustawić właściwe ciśnienie wstępne, zależnie od konkretnego typu montowanego przez nas naczynia. Wartość ciśnienia znajduje się na tabliczce znamionowej zbiornika, dlatego warto zadbać o to, by był do niej odpowiedni dostęp - podobnie jak do zaworu spustowego i odcinającego. Decydując się na zakup i montaż naczynia wzbiorczego do c.o., warto także wziąć pod uwagę jego objętość. Znajdujące się w naszej ofercie przeponowe naczynia wzbiorcze dostępne są w następujących pojemnościach: 8 litrów, 12 litrów, 18 litrów, 24-25 litrów oraz 35 litrów. Dzięki tak różnorodnej pojemności mogą Państwo dobrać naczynie wzbiorcze do centralnego ogrzewania, które będzie adekwatne do Państwa potrzeb. Część z nich napełniana jest azotem, w celu dłuższego utrzymania ciśnienia wstępnego. Temperatura pracy membrany wynosi od -10 stopni Celsjusza do +70, a w niektórych dostępnych w naszym sklepie modelach nawet do +99 stopni Celsjusza.