Posiadanie kotła gazowego wiąże się z jego nieustanną eksploatacją - sprzęt uruchamia się przy każdym poborze ciepłej wody. Bez względu na to, czy domownik myje ręce, opłukuje sztućce, przemywa owoce lub bierze gorącą kąpiel, instalacja cieplna eksploatowana jest w ten sam sposób. By zwiększyć żywotność całego systemu ogrzewania, a zarazem zaoszczędzić niemałe kwoty, warto rozważyć montaż zasobników ciepłej wody użytkowej.

Więcej wody przy mniejszym zużyciu pieca lub kotła

Zasobnik ciepłej wody do pieca gazowego – znany również jako zasobnik c.w.u. – to urządzenie do magazynowania podgrzanej przez piec (lub kocioł) wody. Zapewnia ono natychmiastowy dostęp do ciepłej wody użytkowej, kiedy tylko odkręcimy kran lub włączymy prysznic. Wiąże się to nie tylko z komfortem mycia rąk czy zażywania kąpieli, lecz także realnymi oszczędnościami zarówno gazu, jak i wody. Podczas gdy standardowo ze słuchawki prysznicowej leciałaby zimna woda, a domownik czekałby na jej podgrzanie, dzięki zasobnikowi otrzymuje się od razu ciepłą wodę w dogodnej dla siebie temperaturze. 

Rozwiązanie to przydaje się także wtedy, gdy woda w budynku pobierana jest w kilku miejscach równocześnie. Możliwa jest zatem kąpiel jednej osoby i zmywanie talerzy w ciepłej wodzie przez drugiego domownika. W obu przypadkach wykorzystuje się zmagazynowaną ciepłą wodę, której objętość później zostanie uzupełniona.

Zasobniki ciepłej wody – pionowe czy poziome?

Przeglądając naszą ofertę, można zauważyć, że zasobnik ciepłej wody użytkowej  przyjmują różne kształty i wymiary. Urządzenia te najczęściej wykonane są ze stali lub stali szlachetnej. Z reguł przypominają kształtem walec, choć dostępne są także zasobniki w formie prostopadłościanu. Ze względu na sposób montażu, wyróżnić można pionowe i poziome zasobniki wody użytkowej, a ponadto - w ich obrębie - zasobniki stojące, wiszące lub zintegrowane z samym kotłem. 

Istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, decydując się na pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, jest objętość wody, jaką może on przechowywać w swoim wnętrzu. Powinna być ona uzależniona od liczby wspomnianych punktów poboru wody oraz od liczby domowników - tak, by każdy z nich miał szansę na kąpiel w ciepłej wodzie. Dostępne w naszym sklepie zasobniki gwarantują pojemność od 80 L do nawet 1000 L.

Skorzystaj z naszej oferty i postaw na zasobnik ciepłej wody użytkowej, który zapewni Ci swobodny dostęp do ciepłej wody, pozwalając obniżyć koszty eksploatacji domu.