Domowa instalacja grzewcza powinna być zaprojektowana w taki sposób, by była zarazem funkcjonalna i wydajna. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest zastosowanie w niej takich rozwiązań jak zbiornik buforowy w instalacji co. Warto sprawdzić, w jaki sposób funkcjonuje to urządzenie i w jakich sytuacjach może być dla nas przydatne.

Podręczny magazyn wody grzewczej

Standardowo zainstalowana w domu pompa ciepła ogrzewa wodę, a następnie dystrybuuje ją wewnątrz instalacji grzewczej. Montując dodatkowo zbiornik buforowy, kieruje się do niego wodę bezpośrednio z pompy. To właśnie z niego instalacja grzewcza w domu czerpie wodę w temperaturze i ilości wymaganej w danym momencie, by ogrzać dom.

Zbiorniki buforowe mają jedno, istotne zadanie - ograniczyć zużycie kotłów grzewczych. W normalnych warunkach, by zwiększyć temperaturę w dowolnym pomieszczeniu, należy uruchomić kocioł grzewczy, który w ciągu kilkunastu minut pracy ogrzeje dom. Kiedy docelowa temperatura pomieszczeń jest często zmieniana, kocioł lub pompa ciepła każdorazowo uruchamiane są na krótki czas, co może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie tego sprzętu.

Jeżeli w instalacji zamontowany jest zbiornik buforowy, pompa ciepła oraz cała instalacja grzewcza charakteryzują się dłuższą żywotnością. Niewielki pobór wody związany z włączeniem ogrzewania sprawia, że jest ona odprowadzana ze zbiornika buforowego. Nie ma wówczas potrzeby uruchamiania pompy ciepła lub kotła, dopóki  zasobnik buforowy nie zostanie opróżniony.

Korzyści płynące z zamontowania zbiornika buforowego

Jeśli patrząc na zbiorniki buforowe, ich cena wydaje Ci się niepotrzebnym, dodatkowym kosztem ponoszonym w związku z inwestycją w instalację grzewczą - warto sprawdzić, jakie korzyści niesie ze sobą ten wydatek. Istnieje wiele powodów, dla których warto podłączyć zbiornik buforowy do pompy ciepła.

Oprócz wspomnianego ograniczenia liczby uruchomień pompy ciepła lub kotła, co pozwala na ich dłuższą eksploatację, warto dostrzec idące za tym ograniczenia zużycia prądu. Zastosowanie zbiornika buforowego umożliwia także przejście na dwie taryfy zużycia prądu – dzienną i nocną – i podgrzewania wody do zasobnika w korzystniejszym finansowo momencie

Zbiorniki buforowe doskonale nadają się do współpracy z coraz popularniejszymi panelami fotowoltaicznymi – umożliwiają bowiem wykorzystanie prądu z ogniw do podgrzania wody, która może ogrzewać dom przez dłuższy czas. Woda ta może zostać  wykorzystana także do tego, by ogrzać powietrze dostarczane do poszczególnych pomieszczeń przez rekuperator.


Sprawdź również: