Domowa instalacja grzewcza powinna być zaprojektowana w taki sposób, by była zarazem funkcjonalna i wydajna. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest zastosowanie w niej takich rozwiązań jak zbiornik buforowy w instalacji co. Warto sprawdzić, w jaki sposób funkcjonuje to urządzenie i w jakich sytuacjach może być dla nas przydatne.

Podręczny magazyn wody grzewczej

Standardowo zainstalowana w domu pompa ciepła ogrzewa wodę, a następnie dystrybuuje ją wewnątrz instalacji grzewczej. Montując dodatkowo zbiornik buforowy, kieruje się do niego wodę bezpośrednio z pompy. To właśnie z niego instalacja grzewcza w domu czerpie wodę w temperaturze i ilości wymaganej w danym momencie, by ogrzać dom.

Zbiorniki buforowe mają jedno, istotne zadanie - ograniczyć zużycie kotłów grzewczych. W normalnych warunkach, by zwiększyć temperaturę w dowolnym pomieszczeniu, należy uruchomić kocioł grzewczy, który w ciągu kilkunastu minut pracy ogrzeje dom. Kiedy docelowa temperatura pomieszczeń jest często zmieniana, kocioł lub pompa ciepła każdorazowo uruchamiane są na krótki czas, co może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie tego sprzętu.

Jeżeli w instalacji zamontowany jest zbiornik buforowy, pompa ciepła oraz cała instalacja grzewcza charakteryzują się dłuższą żywotnością. Niewielki pobór wody związany z włączeniem ogrzewania sprawia, że jest ona odprowadzana ze zbiornika buforowego. Nie ma wówczas potrzeby uruchamiania pompy ciepła lub kotła, dopóki  zasobnik buforowy nie zostanie opróżniony.

Korzyści płynące z zamontowania zbiornika buforowego

Jeśli patrząc na zbiorniki buforowe, ich cena wydaje Ci się niepotrzebnym, dodatkowym kosztem ponoszonym w związku z inwestycją w instalację grzewczą - warto sprawdzić, jakie korzyści niesie ze sobą ten wydatek. Istnieje wiele powodów, dla których warto podłączyć zbiornik buforowy do pompy ciepła.

Oprócz wspomnianego ograniczenia liczby uruchomień pompy ciepła lub kotła, co pozwala na ich dłuższą eksploatację, warto dostrzec idące za tym ograniczenia zużycia prądu. Zastosowanie zbiornika buforowego umożliwia także przejście na dwie taryfy zużycia prądu – dzienną i nocną – i podgrzewania wody do zasobnika w korzystniejszym finansowo momencie

Zbiorniki buforowe doskonale nadają się do współpracy z coraz popularniejszymi panelami fotowoltaicznymi – umożliwiają bowiem wykorzystanie prądu z ogniw do podgrzania wody, która może ogrzewać dom przez dłuższy czas. Woda ta może zostać  wykorzystana także do tego, by ogrzać powietrze dostarczane do poszczególnych pomieszczeń przez rekuperator.

FAQ

Mianem zbiornika buforowego określa się element instalacji grzewczej, którego zadaniem jest magazynowanie wody. Woda ta w pierwszej kolejności podgrzewana jest przez źródło wytwarzania ciepła, by później trafić do bufora. Następnie ciepło zostaje przekazane do systemu ogrzewania. Główną zaletą buforów jest zminimalizowanie zużycia energii potrzebnej do pobierania wody; dzieje się to jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne.

Zbiorniki buforowe realnie usprawniają pracę całego systemu grzewczego, a także minimalizują koszty ocieplania parceli. Doskonale spiszą się w budynkach ze standardowymi, klasycznymi kaloryferami lub ogrzewaniem podłogowym. W zależności od łącznej pojemności zbiornika oraz tego, jak dużą powierzchnię ma docelowo ogrzać instalacja, włączenie kotła w celu pobrania ciepła może nie być konieczne. Zostanie ono zaczerpnięta wprost z bufora, co zmniejszy koszty zużytej energii.

Aby zbiornik buforowy mógł zminimalizować cykl pracy pompy ciepła, należy perfekcyjnie dostosować jego pojemność do wyrażonej w kilowatach mocy, z jaką pracuje sama pompa. Dużą rolę odgrywa także to, czy budynek ogrzewany jest więcej niż jednym obiegiem – dla przykładu, w przypadku standardowych kaloryferów powinna być ona większa, rzędu 20 lub 30 litrów. Warto upewnić się, że dany zbiornik wyposażony jest w wężownicę o odpowiedniej długości.

Zbiornik buforowy pełni funkcję gromadzenia oraz przechowywania wody podgrzanej przez źródło wytwarzania energii cieplnej w danej instalacji. Źródło w postaci kotła czy pompy ciepła ogrzewa wodę, która następnie przekazywana jest do wnętrza bufora. W momencie, w którym budynek wymaga ogrzania, ze zbiornika pobierana jest wymagana do tego celu ilość ciepła – jeśli zapotrzebowanie jest stosunkowo nieduże, pierwsze źródło (takie jak kocioł) często nie zostaje uruchomione podczas tego procesu.

Istotnym aspektem jest pojemność zbiornika. Budynki wymagające regularnego i intensywnego ogrzewania najlepiej wyposażyć w bufory o znacznej pojemności (na przykład 500 litrów). Moc zbiornika należy dopasować do indywidualnych potrzeb; połączenie mocy z odpowiednią do konkretnego budynku pojemnością zaowocuje optymalnym dystrybuowaniem ogrzanej wody. Przy korzystaniu z więcej niż jednego źródła generowania energii sprawdzą się zbiorniki o dwóch wężownicach, wydzielających osobne obiegi ciepła.

Metoda podłączenia zbiornika buforowego do źródła wytwarzania energii w znacznej mierze uzależniona będzie od indywidualnych potrzeb posiadacza. Rozwiązaniem, które gwarantuje właścicielowi równomierne ogrzanie całej wody znajdującej się w buforze, jest zainstalowanie przekaźnika ciepła ze źródła w najwyższym możliwym przyłączu zbiornika. Jeśli zależy nam na stopniowym ocieplaniu wody, wówczas należy postawić na przyłącze umieszczone pośrodku lub u dołu buforu.

Dodatkowa izolacja zbiornika jest wyjątkowo istotna, gdyż zapobiega ona ulatnianiu się ciepła do atmosfery, tym samym nie narażając właściciela na dodatkowe koszty. Istnieje kilka szczególnie uznanych i sprawdzonych metod ocieplenia buforów: należy do nich między innymi wełna mineralna wzbogacona o folię aluminiową. Popularnym sposobem jest także izolacja wykonana z pianki poliuretanowej (PUR). Co więcej, wybrane firmy oferują wykonanie szytych na miarę pokrowców.


Sprawdź również:


Na blogu: