Baterie łazienkowe

Baterie łazienkowe i kuchenne stanowią nieodłączny element większości domowych sprzętów sanitarnych. Umywalka, zlewozmywak, wanna, natrysk czy bidet nie będą spełniały poprawnie swoich funkcji, jeśli nie będą wspomagane przez dobrej jakości baterie.

Niezależnie od sprzętu, z jakim współdziałają, baterie posiadają wiele parametrów wspólnych. Najważniejszym z nich jest materiał, z jakich są zrobione – najczęściej jest to mosiądz – niezwykle wytrzymały, stosunkowo lekki i bardzo dobrze się prezentujący. Kolory dostępnych na rynku baterii są już zdecydowanie bardziej zróżnicowane – oprócz nadal dominującego koloru chromowanego mosiądzu, coraz częściej spotkać można baterie w bieli, czerni czy innych, nieco bardziej ekstrawaganckich barwach.

Bardzo istotnym parametrem jest również obecny w wielu nowoczesnych bateriach system oszczędzania wody – pozwala on na wykorzystanie do maksimum wielkości strumienia i umożliwia uzyskanie niespodziewanie wysokich oszczędności. Przy zakupie baterii powinniśmy dowiedzieć się, czy wybrany przez nas model posiada ceramiczną głowicę, zapobiegającą legendarnemu już "kapaniu ze zlewu" oraz perlator. Jeśli zależy nam na oszczędzeniu nie tylko finansów, ale także naszych narządów słuchu, to warto zwrócić uwagę na grupę akustyczną, w jakiej znajduje się nasza bateria – jesteśmy przekonani, że przynajmniej w tej kwestii inwestycja w najlepszej jakości baterię będzie inwestycją w stu procentach trafioną.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to bardzo ważna jest ilość uchwytów – wszyscy doskonale wiemy, że łatwość ustawienia odpowiedniej dla nas temperatury wody jest odwrotnie proporcjonalna do ilości uchwytów. Jeden uchwyt to nie tylko wygoda, ale także oszczędność pieniędzy – im szybciej ustawimy żądaną temperaturę, tym szybciej zaczniemy z niej korzystać.

Na funkcjonalność baterii wpływa także sposób jej montażu – część z modeli montowanych jest bezpośrednio na umywalce, część mocowanych jest do ściany. Musimy dokładnie wiedzieć, jaka bateria pasuje zakupionych przez nas sprzętów sanitarnych oraz do położenia rury doprowadzającej wodę do baterii.