Kurki kątowe niezbędne są w każdej łazience – służą do podłączenia sprzętów sanitarnych i urządzeń łazienkowych do instalacji wodnych. Są elementami bardzo niepozornymi, ale także bardzo ważnymi. Ich awaria dezorganizuje pracę obsługiwanego przez kurek kątowy urządzenia bądź sprzętu, a czasem nawet doprowadza do jego awarii. W związku z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na barkach kurków kątowych, warto ułatwić im zadanie i wybrać modele wysokiej jakości i niskiej awaryjności.
Kurki kątowe do wody występują w różnych rozmiarach. Właśnie w zależności rozmiarów służą do podłączenia instalacji wodnej do różnych sprzętów – rozmiar ¾ obsługuje pralki i zmywarki, rozmiar ½ spłuczki, a rozmiar 3/8 baterie. Warto pamiętać o tym podziale kurków kątowych do wody w zależności od rozmiaru – odpowiednia wiedza pozwoli nam na odpowiedni wybór i odpowiednie dopasowanie kurka kątowego do urządzenia łazienkowego czy sprzętu sanitarnego.
Większość kurków kątowych zbudowanych jest z mosiądzu chromowanego (korpus, wkrętka, filtra, kula), mosiądzu (trzpień, wkrętka), stali nierdzewnej (filtr), stopów cynku (pokrętło) i teflonu (uszczelnienie kuli). Już po ilość zastosowanych w jednym kurku kątowym do wody materiałów, możemy wysnuć wniosek, że pomimo prostej budowy, jest to sprzęt bardzo skomplikowany i w razie niskiej jakości bardzo podatny na uszkodzenia. Na szczęście większość kurków kątowych zbudowanych jest z najlepszych materiałów, posiadających w swoich właściwościach odporność na zanieczyszczenia płynne, stałe i ciekłe.
Bardzo ważnym elementem kurków kątowych (oprócz gwintów) są właśnie pokrętła – ich poprawne funkcjonowanie zapewnia poprawne działanie wszystkich sprzętów i urządzeń przez nie podpiętych do instalacji wody.
Kurki kątowe do wody służą nie tylko do włączania i wyłączania dopływu wody do instalacji wodnej. Dajmy na to kurki kątowe podłączające pralkę do instalacji wodnej zatrzymują także zanieczyszczenia pochodzące z pralki i mogące teoretycznie wpłynąć negatywnie na jakość wody w instalacji.
Sprawdź również: