Podgrzewacze wody

Podgrzewacze wody sprawdzają się wszędzie tam, gdzie odpowiednia temperatura wody niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Wybór tego odpowiedniego, najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb urządzenia zależy przede wszystkim od zapotrzebowania naszej rodziny na ciepłą wodę. Parametr ten możemy określić analizując między innymi wielkość domu i liczbę członków rodziny, ilość punktów poboru (czyli mówiąc prościej ilość kranów) czy wyposażenie łazienki.

W zasadzie ogrzewacze wody można podzielić na dwie kategorie – ogrzewacze pojemnościowe i przepływowe.

Ogrzewacze pojemnościowe działają na zasadzie podgrzania i magazynowania ciepłej wody. Ogrzana woda zachowuje swoją temperaturę (pomijając niewielkie straty cieplne) dzięki izolacji cieplnej (najczęściej pianek polistyrenowych lub poliuretanowych) i termostatowi reagującemu na temperaturę wody. Ogrzewacze pojemnościowe dzielą się na ogrzewacze ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Te pierwsze są praktyczniejsze – można je podłączyć do kilka punktów poboru wody, te drugie odrobinę oszczędniejsze – podłącza się je tylko jednopunktowo. Zbiorniki pojemnościowych ogrzewaczy wody wykonuje się ze stali nierdzewnej bądź to cynkowanej, bądź pokrytej emalią. Dodatkowo, są one jeszcze zabezpieczone przed korozją poprzez zamontowanie anody. Ogrzewacze pojemnościowe najczęściej są niewielkich rozmiarów i stąd można wnioskować, że najlepiej sprawdzają się w sytuacjach niewielkiego, ale częstego poboru wody.

Ogrzewacze przepływowe nie są już tak zgrabne gabarytowo – są większe od zbiorników pojemnościowych i znacznie mniej estetyczne. Ze względu na mechanizm działania doskonale dają sobie radę wtedy, gdy nie potrzebujemy dużej ilości ciepłej wody i korzystamy z niej dosyć rzadko. Zaletą tego typu ogrzewaczy są niskie straty energetyczne związane z tym, że woda nie jest ciągle utrzymywana w wysokiej temperaturze, ale jest podgrzewana tylko i wyłącznie w przypadku takiej konieczności.

Jeśli chodzi o sposób podgrzewania wody, to najczęściej jest to po prostu prąd (wykorzystywany w ogrzewaczach elektrycznych) bądź gaz (wykorzystywany w ogrzewaczach gazowych). Wybór powinniśmy uzależnić w tym przypadku nie tylko od naszych wymagań, ale także od możliwości naszej instalacji.