Trudno w dzisiejszych czasach wyobrażać sobie życie bez dostępu do ciepłej wody. W budynkach wielorodzinnych najczęściej dostarczana jest ona za pośrednictwem cieplika, jednak niektóre budynki są tej możliwości pozbawione. W sytuacji takiej nie pozostaje nic innego, jak – analogicznie do mieszkańców domów jednorodzinnych – zaopatrzyć się w podgrzewacze wody.
Elektroniczne podgrzewacze wody – czym się wyróżniają?
Podgrzewacze wody elektryczne przepływowe charakteryzują się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami. Dzięki nim łatwo umiejscowić podgrzewacz w łazience lub kuchni, nawet jeśli pomieszczenia te są stosunkowo niewielkie. Można je spotkać także w formie łazienkowych lub kuchennych baterii, a większość z nich jest gotowa do działania zaraz po podłączeniu do prądu oraz źródła bieżącej wody. Urządzenie to na bieżąco podgrzewa tę wodę, która przez nie przepływa. Oznacza to niskie zużycie energii oraz wiążące się z tym oszczędności. Dostępne w naszej ofercie podgrzewacze przepływowe charakteryzują się mocą od 3,5 kW do nawet 24 kW.
Jeśli zużycie ciepłej wody w domu jest dość spore - na przykład przy dużej liczbie domowników, podczas codziennych kąpieli - lepszym rozwiązaniem mogą być podgrzewacze pojemnościowe wody. Są to zbiorniki, wyposażone w grzałkę lub kilka grzałek, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury przechowywanej wody. Wyposażone są w termostat, który regularnie podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, gdy ta się ostudzi. W zachowaniu ciepła wewnątrz zbiornika pomaga też warstwa wełny krystalicznej lub polistyrenowej pianki, którą otoczony jest wykonany ze stali nierdzewnej podgrzewacz.
Na jakie jeszcze podgrzewacze warto zwrócić uwagę?
Nowoczesne podgrzewacze wody to nie tylko wspomniane wyżej elektryczne rozwiązania. Nadal popularne są gazowe podgrzewacze wody, wykorzystujące jako paliwo LPG lub gaz ziemny. Stanowią tańszą alternatywę, biorąc pod uwagę ceny gazu. Wymagają podłączenia do źródła wody oraz dopływu gazu, współcześnie jednak nie trzeba ich każdorazowo zapalać ręcznie – z większość modeli ma wbudowany automatyczny zapłon bateryjny.
Osobnymi rodzajami podgrzewaczy wody są zbiorniki buforowe oraz zasobniki ciepłej wody. Pierwsze z nich stanowią podręczny magazyn wody grzewczej, ograniczając tym samym zużycie kotła grzewczego lub pompy ciepła. Zasobniki z kolei pozwalają zgromadzić dużą ilość podgrzanej przez wody, umożliwiając do niej dostęp natychmiast po odkręceniu kranu. Ma to znaczenie zwłaszcza w budynkach zamieszkanych przez większą liczbę osób, lub takich, w których woda pobierana jest równocześnie w kilku punktach.
Podgrzewacze wody sprawdzają się wszędzie tam, gdzie odpowiednia temperatura wody niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Wybór tego odpowiedniego, najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb urządzenia zależy przede wszystkim od zapotrzebowania naszej rodziny na ciepłą wodę. Parametr ten możemy określić analizując między innymi wielkość domu i liczbę członków rodziny, ilość punktów poboru (czyli mówiąc prościej ilość kranów) czy wyposażenie łazienki.
W zasadzie ogrzewacze wody można podzielić na dwie kategorie – ogrzewacze pojemnościowe i przepływowe.
Ogrzewacze pojemnościowe działają na zasadzie podgrzania i magazynowania ciepłej wody. Ogrzana woda zachowuje swoją temperaturę (pomijając niewielkie straty cieplne) dzięki izolacji cieplnej (najczęściej pianek polistyrenowych lub poliuretanowych) i termostatowi reagującemu na temperaturę wody. Ogrzewacze pojemnościowe dzielą się na ogrzewacze ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Te pierwsze są praktyczniejsze – można je podłączyć do kilka punktów poboru wody, te drugie odrobinę oszczędniejsze – podłącza się je tylko jednopunktowo. Zbiorniki pojemnościowych ogrzewaczy wody wykonuje się ze stali nierdzewnej bądź to cynkowanej, bądź pokrytej emalią. Dodatkowo, są one jeszcze zabezpieczone przed korozją poprzez zamontowanie anody. Ogrzewacze pojemnościowe najczęściej są niewielkich rozmiarów i stąd można wnioskować, że najlepiej sprawdzają się w sytuacjach niewielkiego, ale częstego poboru wody.
Ogrzewacze przepływowe nie są już tak zgrabne gabarytowo – są większe od zbiorników pojemnościowych i znacznie mniej estetyczne. Ze względu na mechanizm działania doskonale dają sobie radę wtedy, gdy nie potrzebujemy dużej ilości ciepłej wody i korzystamy z niej dosyć rzadko. Zaletą tego typu ogrzewaczy są niskie straty energetyczne związane z tym, że woda nie jest ciągle utrzymywana w wysokiej temperaturze, ale jest podgrzewana tylko i wyłącznie w przypadku takiej konieczności.
Jeśli chodzi o sposób podgrzewania wody, to najczęściej jest to po prostu prąd (wykorzystywany w ogrzewaczach elektrycznych) bądź gaz (wykorzystywany w ogrzewaczach gazowych). Wybór powinniśmy uzależnić w tym przypadku nie tylko od naszych wymagań, ale także od możliwości naszej instalacji.
FAQ
Sprawdź również: