Podgrzewacz wody to sprzęt, który znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie podłączenie do sieci komunalnej okazuje się niemożliwe. Dzięki niemu dostęp do ciepłej wody przestaje być problemem! Jednak, aby sprawdzał się, jak należy, przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Wśród nich największą rolę odgrywają dobór mocy podgrzewacza czy nawet rodzaj sprzętu. Na tych oraz kilku innych, istotnych aspektach skupimy się tym razem!

Jakie wyróżniamy rodzaje podgrzewaczy wody?

Zacznijmy od tego, gdzie zwykle wykorzystuje się tego typu urządzenia. To wspomniane wyżej miejsca, gdzie nie ma dostępu do sieci publicznej. W grę wchodzi również sytuacja, w której w obecnej instalacji nie można uzyskać ciepłej wody. Montuje się je w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach w starym budownictwie. Czasami umieszcza się je w altanach ogrodowych. W każdym ze wspomnianych punktów sprawdzają się odmienne rodzaje podgrzewaczy wody, wśród których wymienia się modele przepływowe i pojemnościowe (różnią się sposobem podgrzewania wody), z kolei jeśli chodzi o sposób zasilania, wyróżnia się podgrzewacze gazowe i elektryczne. Warto się im bliżej przyjrzeć!

Rodzaje podgrzewaczy wody różniące się sposobem podgrzewania wody

  1. Przepływowe podgrzewacze wody

Jak sama nazwa sugeruje, zaczynają one działać w momencie, w którym przepływa przez nie woda. Z kranu leci już ciepły strumień. Co ważne, ogrzana woda nie wypływa natychmiast po jej odkręceniu, ale trzeba na nią przez krótką chwilę zaczekać. Przepływowe podgrzewacze wody wyróżniają niewielkie rozmiary, niski koszt montażu oraz niedroga eksploatacja. Trzeba jednak pamiętać, że taki podgrzewacz nagrzewa wodę wyłącznie w miejscu, w którym został zainstalowany. Jakie modele rekomendujemy? Dobry wybór to m.in. przepływowe podgrzewacze Bosch.

W przypadku przepływowych podgrzewaczy wody trzeba pamiętać o uwzględnieniu ciśnienia wody. Otóż każde urządzenie ma jasno wskazany rodzaj maksymalnego i minimalnego ciśnienia, któremu jest w stanie podołać podczas pracy. Musi więc odpowiadać parametrom sieci. Kiedy ciśnienie będzie zbyt wysokie lub niskie, urządzenie nie zadziała.

Jaką moc podgrzewacza wybrać?

Kolejna niezwykle ważna kwestia to dobór mocy podgrzewacza przepływowego. To parametr, który dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepłą wodę w danym domu. Obecnie mamy spory wybór, ponieważ podgrzewacze występują w różnych przedziałach mocy – od 1,5 do 50 kW. Warto poświęcić tej kwestii nieco uwagi.

  • W umywalkach wystarczy moc od 3,5 kW,
  • w zlewozmywakach oraz do kabiny prysznicowej w domku letniskowym potrzeba mocy od 5,5 kW,
  • do kabiny prysznicowej ze standardową wylewką prysznicową zaleca się podgrzewacz o mocy od 12 kW,
  • do wanny zaleca się użycie od 18 kW.

Od doboru mocy podgrzewacza zależy również szybkość nagrzewania się wody. Modele przepływowe zwykle wyróżnia wyższa moc od wersji pojemnościowych. W gospodarstwach domowych, w których zapotrzebowanie na wodę jest dość standardowe, zwykle wystarcza podgrzewacz wody o mocy mieszczącej się w przedziale od 3 do 4,5 kW.

  1. Pojemnościowe podgrzewacze wody

Nieco bardziej zaawansowane urządzenie to podgrzewacze pojemnościowe. Posiadają one bojler, w którym woda jest podgrzewana i magazynowana. Wiele modeli ma również termostat służący do ustawienia odpowiedniej temperatury w jego wnętrzu. Dzięki temu kiedy temperatura w zbiorniku ulegnie obniżeniu, urządzenie automatycznie się aktywuje i podgrzewa wodę.

W tym przypadku pojemność zbiornika musi odpowiadać liczbie punktów poboru ciepłej wody oraz liczbie domowników. Zazwyczaj wskazuje się, że dwie osoby i dwa punkty poboru wymagają instalacji zbiornika o pojemności 50 l. Jedna osoba przy oszczędnym użytkowaniu zużywa około 40 l ciepłej wody w ciągu dnia. Jednak w domach, w których zużywa się duże ilości wody bez uwagi na oszczędności, można założyć, że zużycie na osobę to nawet 60 l. Oznacza to, że podgrzewacz dla dużej rodziny może mieć nawet pojemność 240 l.

Trzeba jednak pamiętać, że mają one też wady. Istnieje obawa, że bojler będzie oddawał ciepło do pomieszczenia, dlatego aby tego uniknąć, zaleca się zastosowanie solidnej izolacji wokół niego. Za minus bojlerów uznaje się także fakt, że dotarcie wody do punktu poboru wody zajmuje nieco czasu. Na szczęście tutaj można wspomóc się pompą zapewniającą cyrkulację c.w.u. Godne uwagi pojemnościowe podgrzewacze wody? Wysokiej jakości produkty oferują Atlantic, Ariston czy Bosch.

Sposób zasilania podgrzewacza wody

  1. Podgrzewacze elektryczne

Uznaje się je za bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Pojawiają się w wydaniu jedno– i trójfazowym. Modele jednofazowe spisują się w domach jednorodzinnych, a trójfazowe raczej w gospodarstwach rolnych. Co ważne, ich użytkowania nie określają żadne normy, a ich obsługa jest bardzo prosta i wygodna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kosztują więcej od podgrzewaczy gazowych, o których wspominamy poniżej. Mimo to wiele osób wybiera je ze względu na wyjątkowe właściwości użytkowe. Na rynku dostępne są podgrzewacze elektryczne w wariancie przepływowym, jak i pojemnościowym.

  1. Przepływowe podgrzewacze gazowe

Kolejny rodzaj podgrzewaczy wody to modele zasilane z użyciem gazu ziemnego lub płynnego. Tego typu urządzenie podłącza się do oddzielnego przewodu spalinowego. Powinno znajdować się w miejscu, w którym domownicy przebywają maksymalnie 2 godziny dziennie. Nowoczesne modele wyposaża się w czujniki spalin, które informują użytkownika o wszelkich nieprawidłowościach. Podobnie jak wariant elektryczny występują w wydaniu przepływowym oraz pojemnościowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając, rodzaj podgrzewaczy wody?

Poza tym, jaką moc podgrzewacza wybrać, trzeba uwzględnić sposób jego regulacji. Obecnie wyróżnia się regulację hydrauliczną, w której wraz ze wzrostem przepływu wody temperatura spada. Z kolei regulacja elektroniczna jest sterowana za pomocą elektronicznego układu, który ustawia moc i strumień. To rozwiązanie, które sprzyja oszczędnościom, ponieważ umożliwia pewniejsze zarządzanie energią.

Jak widać, dobór odpowiedniego podgrzewacza wody zależy od wielu czynników. W grę wchodzi tu intensywność użytkowania punktów wodnych, możliwości finansowe użytkowników oraz oczywiście kwestia oszczędności. Zapewniamy, że każde z opisanych rozwiązań ma zalety, które czynią ich użytkowanie komfortowym – oczywiście, jeśli znajdą się w odpowiednim miejscu.

Powiązane kategorie