Takie wątpliwości zazwyczaj pojawiają się na etapie budowy domu czy też podczas gruntownego remontu. Oczywiście nie ma jednej, ostatecznej odpowiedzi wskazującej na najlepsze rozwiązanie. W tym wypadku wiele zależy po prostu od osobistych preferencji użytkownika. Jednak mamy pewność, że większość osób pragnie możliwie niskich kosztów eksploatacji, szybkiego ogrzania wody oraz oczywiście trwałości urządzenia. Z tego względu najczęściej wybierane opcje to bojler lub ogrzewacz przepływowy. Które rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy!

Bojler a podgrzewacz elektryczny – czym się różnią?

Jedna z najbardziej rzucających się na pierwszy rzut oka różnic dotyczy wyglądu urządzeń. Bojler ma spore rozmiary i charakterystyczny, walcowaty kształt. Z kolei podgrzewacz elektryczny to kompaktowe rozwiązanie. Na tym jednak nie koniec różnic. Znacznie ważniejsza okazuje się funkcjonalność każdego z urządzeń.

Funkcjonalność bojlera

Zadanie bojlera to podgrzewanie i magazynowanie wody. Właśnie dlatego w jego wnętrzu znajdują się grzałka oraz specjalistyczna izolacja, które nie pozwalają na wychłodzenie się wody. Skuteczność działania bojlera zależy od tego, w ile grzałek jest on wyposażony. Im jest ich więcej, tym staje się on wydajniejszy oraz zwiększa się jego żywotność. To niezwykle ważne w sytuacji, w której jedna z grzałek przestanie działać – wówczas druga odpowiada za działanie urządzenia. Pracę grzałki elektrycznej reguluje się za pomocą termostatu lub elektronicznego sterownika. Właśnie sterownik uznaje się za nowocześniejsze, funkcjonalne rozwiązanie. Wynika to z faktu, że pozwala on na sterowanie pracą także innymi funkcjami bojlera, jak np. poziomem zużycia energii elektrycznej czy opcją antyzamarzania.

Funkcjonalności bojlera lepiej spisują się w domach, w których mamy dostęp do kilku punktów poboru wody, np. w kuchni oraz co najmniej dwóch łazienkach. Sprawdzi się też, kiedy domownicy mają wysokie potrzeby związane z poborem wody. Z pewnością okaże się on bardziej opłacalny, jeśli chodzi o oszczędności w przyszłości.

Funkcjonalność podgrzewacza elektrycznego

Elektryczny podgrzewacz podgrzewa wodę tylko w momencie, gdy leci ona z kranu. Działa on na bieżąco. Zdarza się przez pierwsze kilka sekund z kranu płynie zimna woda, aby stopniowo ogrzać się do pożądanej temperatury. Co ważne, im dalej podgrzewacz znajduje się od miejsca poboru, tym dłużej trzeba czekać, aż popłynie ciepła woda. Na czym polega działanie podgrzewacza? Funkcjonuje on dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej. Podnosi temperaturę wody do poziomu, który zostanie wcześniej wskazany przez użytkownika. Osoby, które chcą zaopatrzyć się w takie rozwiązanie powinny zwrócić uwagę na podgrzewacze przepływowe Kospel PPE3, PPH3 oraz Amicus

Gazowe podgrzewacze przepływowe

Wyróżnia się także gazowe podgrzewacze przepływowe, które szybko nagrzewają wodę oraz sprzyjają oszczędnościom energii elektrycznej. Tutaj do podgrzewania wody wykorzystuje się gaz. Kluczowe elementy urządzenia to palnik, wymiennik ciepła i układ sterujący. Przy czym właśnie palnik odpowiada za spalanie i wytwarzanie ciepła. Rozważając zakup takiego urządzenia, trzeba uwzględnić, że im wyższa temperatura wody, tym większy pobór gazu. Ponadto należy pamiętać, że podgrzewacz działa tylko wtedy, kiedy przepływ wody jest wystarczający. Minimalny przepływ wynosi od 1 do 3 litrów na minutę. Kolejny istotny czynnik to ciśnienie gazu – kiedy jest ono zbyt niskie, podgrzewacz nie zadziała. Godne uwagi podgrzewacze gazowe? Zachęcamy do przyjrzenia się nowoczesnym propozycjom Beretta Fonte czy Fast Ariston.

Jakie zalety mają te urządzenia?

Nietrudno się domyślić, że każda z opisanych propozycji ma zarówno wady, jak i zalety. Zachęcamy, aby dokładnie się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia.

Zalety bojlera:

  • duży wybór dostępnych pojemności,
  • łatwy montaż,
  • zapewnia stały dostęp do ciepłej wody,
  • możliwość współpracy z różnymi źródłami ciepła.

Wady:

  • zajmuje wiele miejsca,
  • przy wielu punktach wymaga odpowiedniego ciśnienia i mocy,
  • bojler stojący ogranicza funkcjonalność pomieszczenia gospodarczego,
  • ryzyko upadku w przypadku nieprawidłowego montażu.

Zalety podgrzewaczy elektrycznych:

  • nie zajmują wiele miejsca,
  • ograniczenie strat ciepła,
  • komfort użytkowania,
  • nie wymaga codziennej obsługi.

Wady:

  • wysokie koszty użytkowania,
  • odpowiedni głównie do domów o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepłą wodę,
  • modele o większej mocy wymagają korzystania z prądu trójfazowego,
  • w przypadku większych gospodarstw mają ograniczone możliwości zasilania.

Zalety podgrzewacza gazowego:

  • nie zajmuje wiele miejsca,
  • na dłuższą metę sprzyjają oszczędności energii,
  • natychmiast podgrzewa wodę bez potrzeby jej gromadzenia.

Wady:

  • montaż wymagający pomocy specjalisty,
  • konieczność instalacji rury odprowadzającej spaliny,
  • wymaga sprawnej instalacji wentylacyjnej,
  • ograniczenia instalacyjne.

Co się bardziej opłaca, bojler czy podgrzewacz?

Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Każda z opcji ma swoje zalety. Bardzo wiele zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Co zatem wziąć pod uwagę? Na pewno wielkość domu oraz punktów poboru wody. Tam, gdzie jest ich niewiele, wystarczy podgrzewacz przepływowy. Gdy nie mamy zbyt dużych potrzeb dotyczących poboru wody (podobnie jak inni domownicy), może się świetnie spisać. Należy też wziąć pod uwagę, czy w danym miejscu dysponujemy dostateczną mocą elektryczną do podgrzewania wody. Zawsze należy też rozważyć moc czy pojemność urządzenia. W niewielkich domach lub mieszkania, gdzie nie korzysta się z dużej ilości wody, wystarcza podgrzewacz o mocy 1012 kW. Za to większe gospodarstwa domowe, w których korzysta się z dużych ilości wody, lepiej zdecydować się na moc 16-24 kW.

Zastanawiając się, czy wybrać bojler, czy podgrzewacz gazowy, warto uwzględnić, że gazowy przepływowy podgrzewacz wody na dłuższą metę rodzi większe oszczędności, ponieważ nie pobiera gazu przez cały czas, aby podgrzewać wodę, a jedynie w chwilach, gdy jest ona potrzebna. Woda w podgrzewaczu ogrzewana jest na bieżąco i nie trzeba oczekiwać na nagrzanie się dużej ilości wody. Pozostaje jeszcze kwestia instalacji. Tutaj zwykle tańszy okazuje się bojler, jednak to tylko jedna strona medalu. Jak wspomnieliśmy, na dłuższą metę to właśnie urządzenie na gaz będzie bardziej opłacalne.

Powiązane kategorie