Zbiorniki buforowe to element instalacji grzewczej mający na celu optymalizację pracy serca instalacji, czyli urządzenia grzewczego. Główną funkcją bufora jest magazynowanie energii cieplnej i oddawanie jej do odbiorników zgodnie z zapotrzebowaniem. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrej izolacji termicznej, która znacząco spowalnia wychładzanie się wody. 

Kiedy woda w buforze zostaje nagrzana do określonej temperatury, urządzenie grzewcze wyłącza się, a ciepło na potrzeby ogrzewania pomieszczeń zostaje odbierane właśnie z niego. Urządzenie grzewcze — kocioł lub pompa ciepła — włączy się dopiero wtedy, gdy temperatura wody w buforze spadnie poniżej określonego poziomu. 

W ten sposób zbiornik buforowy ogranicza częstotliwość włączania się urządzenia grzewczego. Jego instalacja w dłuższej perspektywie wpłynie zatem na zwiększenie oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. 

Aby dobrać odpowiednią pojemność zbiornika buforowego, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak moc urządzenia grzewczego i jego rodzaj oraz wielkość ogrzewanej powierzchni. W naszej ofercie zbiorników buforowych znajdują się bufory o pojemności od 50 L do 1000 L. W tej kategorii znajdują się zbiorniki buforowe 400L renomowanych producentów takich jak Defro, Metalbet, Lemet, Elektromet czy Galmet. 

Dlaczego warto zainwestować w zbiorniki buforowe 400 L?

Magazynowanie ciepła w buforze przyczynia się do regulacji pracy urządzeń grzewczych. W przypadku instalacji z pompą ciepła bufor jest niezbędny — zwiększa zwał wody w instalacji. Ponadto pomoże zoptymalizować pracę pompy, co zmniejszy zużycie energii elektrycznej i zmniejszy rachunki za prąd. Optymalizacja pracy pompy to ograniczenie częstotliwości załączeń, a zmniejszona eksploatacja wydłuży jej żywotność.

W przypadku kotłów stałopalnych optymalizacja ich pracy przekłada się na efektywniejsze i czystsze spalanie paliwa, przez co zużywają go mniej, a ilość emisji zanieczyszczeń do atmosfery także spada. Kocioł dzięki zmniejszonej częstotliwości załączeń pobiera mniej energii na pracę, co przekłada się na niższy koszt ogrzania domu. 

W systemach z piecem na paliwo stałe istotny jest też fakt, że obecność bufora zmniejsza ilość wizyt koniecznych do ich obsługi — nie trzeba tak często rozpalać i dorzucać opału, co w tym typie ogrzewania jest znacznym udogodnieniem.

Możliwość przyłączenia więcej niż jednego źródła ciepła do bufora, np. instalacji fotowoltaicznej, pozwala na uzyskanie czystej energii i obniża koszty ogrzania domu niemal do zera.

Zbiorniki buforowe minimalizują ryzyko przegrzania się systemu ogrzewania, co zmniejsza ryzyko usterek i kosztownych napraw. Aby jednak w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie zapewniają zasobniki buforowe, warto dobrać odpowiednią pojemność. Skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych doradców, aby dowiedzieć się, czy zbiorniki buforowe 400L to pojemność odpowiednia dla Twojej instalacji.

Zbiorniki buforowe 400L w ofercie Bridom.pl

Zbiorniki buforowe 400L w ofercieBridom.pl to gwarancja najwyższej jakości stali, która jest świetnie wyizolowana termicznie, aby maksymalnie spowolnić spadek temperatury wody. Producenci zadbali również o ochronę zbiorników przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz korozją, a także o nowoczesny design.

Zasobniki buforowe to inwestycja, która w dłuższej perspektywie wpłynie na spadek kosztów eksploatacji instalacji grzewczej oraz wydłuży żywotność kotła lub pompy.