Zbiorniki buforowe odgrywają ogromną rolę w całej instalacji systemu grzewczego. Kumulują czynnik grzewczy, który umożliwia podgrzewanie. Montowane są w instalacjach kombinowanych, czyli takich, które wykorzystują kilka źródeł ciepła do ogrzewania. Występują one w różnych wariantach pojemności w zależności od wielkości instalacji. Zapewniają wydajność oraz funkcjonalność dla każdej instalacji grzewczej, szczególnie tej bardziej skomplikowanej. Zbiorniki buforowe z wężownicą zapewniają gospodarstwu domowemu odpowiednią ilość ciepła poprzez gromadzenie wody o wysokiej temperaturze.
Dzięki zastosowaniu zbiorników buforowych ograniczysz zużycie kotłów ciepła, co oprócz oszczędności w postaci finansowej ma również swoje zalety w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Przede wszystkim wiąże się to z ograniczeniem dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Zbiornik buforowy zapewnia też dłuższą żywotność instalacji i stanowi jej spoiwo i nieodłączny element.
Dlaczego warto zainstalować zbiorniki buforowe z wężownicą?
Najważniejszą korzyścią jest przede wszystkim ograniczenie korzystania z pomp ciepła oraz kotłów grzewczych, które służą do ogrzewania całego systemu. Wiąże się to z niższymi opłatami za energię, dlatego warto ponieść jednorazową inwestycję. Dzięki ograniczeniu użytkowania kotły grzewcze mają dłuższą żywotność, która przekłada się na mniejsze zużycie prądu.
Zbiorniki buforowe nowszej generacji są również kompatybilne z panelami fotowoltaicznymi, które zasilają w energię wiele gospodarstw domowych. Dzięki wężownicy zbiorniki te pozwalają ogrzać wodę magazynowana w zbiornikach, co umożliwi Tobie i domownikom nieograniczone korzystanie z ciepłej wody.
Czym charakteryzują się zbiorniki buforowe z wężownicą?
Zbiorniki buforowe z wężownicą najczęściej są produkowane ze stali nierdzewnej. Jest ona nie tylko odporna na korozję, ale również różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby skrócić jej żywotność. To właśnie wężownica przewodzi wodę użytkową, która następnie nagrzewa się i nadaje się do wykorzystania. Karbowane wężownice sprawiają, że wydajność ciepła jest niska i potrzebuje wysokiej temperatury do ogrzania wody użytkowej.
Wężownice mogą być jednak wykonane z różnych materiałów, z czego jednym z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych jest miedź. Nie tylko jest idealnym przewodnikiem wysokich temperatur, ale również działa antybakteryjnie co przekłada się na dobrą jakość wody, którą otrzymujemy. Miedziana wężownica od razu ogrzewa wodę, dlatego nie musimy czekać, aż większa jej ilość się nagrzeje.
Jaka jest funkcjonalność zbiornika buforowego z wężownicą?
Zbiorniki buforowe z wężownicą mają za główne zadanie przede wszystkim akumulowanie ciepła. Dzięki ich instalacji osiągniesz niższe koszty opłat eksploatacyjnych za zużycie energii oraz bez problemu przekażesz zmagazynowaną energię np. na podgrzanie wody użytkowej. Magazynowanie energii jest również formą ochrony naszego źródła ciepła przed przegrzaniem, ponieważ pobiera nadmiar i zużywa go w odpowiednim momencie. W związku z możliwością podłączenia do podwójnej taryfy możesz grzać w porze nocnej, dzięki czemu koszty za energię będą jeszcze niższe.