Zbiorniki buforowe to przede wszystkim akumulatory dla czynnika grzewczego, który wytwarzany jest podczas procesu ogrzewania instalacjami grzewczymi c.o. Może pobierać zasilanie jednocześnie z kilku źródeł ciepła, dzięki czemu jego działanie staje się jeszcze bardziej efektywne i magazynuje więcej energii.
Na rynku występują zbiorniki buforowe 750L w konstrukcji z wężownicami oraz warstwowe. Te pierwsze posiadają stalowe lub miedziane wężownice, które nagrzewają wodę w czasie rzeczywistym. Ponieważ woda szybko się nagrzewa, również zdecydowanie szybciej oddaje ciepło. Zbiorniki warstwowe to ogrzewanie górnej warstwy wody - ciepła woda jest lżejsza od zimnej, dlatego znajduje się na górze. Taka forma zdecydowanie dłużej i stabilniej trzyma ciepło i wysoką temperaturę.
Dlaczego warto zainwestować w zbiorniki buforowe 750 L?
Zbiorniki buforowe 750L dają możliwość ustabilizowania temperatury w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że w ciągu doby cały czas operujesz takimi samymi wartościami energii cieplnej, przez co jest ona zużywana jednostajnie bez nagłych skoków i wahań. Jeżeli zbiornik buforowy jest dobrze dobrany, optymalizuje on również pracę kotłów grzewczych. Dzięki pracy na pełnych obrotach zwiększają one spalanie, co w efekcie minimalizuje straty ciepła.
Zbiorniki buforowe mogą współdziałać również z instalacjami fotowoltaicznymi, co jest dodatkowym atutem z uwagi na ich popularność w obecnym czasie. W dłuższej perspektywie instalacja zbiornika buforowego przynosi oszczędność, szczególnie jeżeli chodzi o energię elektryczną wykorzystywaną do produkcji ciepła przez kotły i pompy.
Jak wybierać pojemność? - zbiorniki buforowe 750 L
Aby wybrać odpowiednią pojemność zbiornika buforowego, musisz wiedzieć, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na ciepło. Czym większą pojemność zbiornika wybierzesz, tym bardziej ograniczysz swoje wizyty w kotłowni. Będą one również mogły zmagazynować dużo więcej ciepła. Ważne jest również czy Twój zbiornik ma posiadać wężownice oraz z jakiego materiału będą one wykonane. Wężownice ogrzewają wodę w czasie rzeczywistym i mogą być wykonane ze stali lub miedzi.
Ważnym parametrem, jaki musisz wziąć pod uwagę wybierając pojemność swojego zbiornika jest moc, z jaką pracują pompy ciepła. Dla pojemności 500 czy 600 litrów będzie to moc w granicach 45-55 kW. Zbiorniki buforowe 750L sprawdzają się przy mocy pomp o wartości około 65 kW. Jeżeli masz pompy ciepła, które charakteryzują się większą mocą, zdecyduj się na pojemność 800, 850, 1000L lub więcej.
Jakie zalety mają zbiorniki buforowe 750 L?
Zbiorniki buforowe 750L optymalizują pracę instalacji grzewczych c.o. i dodatkowo sprawiają, że jest ona bardziej efektywna. Dzięki regulacji temperatury zapobiegają one przegrzewaniu się systemów, c o w dużej mierze zapobiega awariom i wiążącym się z nimi kosztownym wymianom. Stabilizują one również pracę pomp ciepła, które mogą pracować rzadziej, dłużej i efektywniej. Zwiększa się wówczas ich żywotność, ponieważ nie są co chwile włączane i wyłączane, aby uzupełnić straty ciepła w Twoim domu.
Zbiorniki buforowe są wykonane z wysokiej jakości stali, która poprzez odpowiednią izolację bardzo dobrze trzyma ciepło. Dodatkowo dzięki anodom magnesowym i tytanowym jest odporna na korozje, co zwiększa żywotność buforów.