Parawany znacząco wpływają na jakość kąpieli w wannie – pozwalają na wzięcie szybkiego prysznicu bez obawy o zamoczenie całej łazienki i bez konieczności spędzenia na sprzątaniu czasu, który możemy przeznaczyć na ciekawsze aktywności.

Ogólnie rzecz biorąc – parawany to konstrukcje szklane lub akrylowe służące do odgrodzenia części wanny od reszty łazienki i zaadaptowanie zalet prysznica do wanny. Ogromny wybór dostępnych na rynku parawanów świadczy o jednym – to bardzo popularna (nie bez powodu) opcja. Nic dziwnego, parawany są produktem najwyższej jakości i nie piszemy tutaj tylko o materiałach, z jakich są produkowane, ale także o ich walorach estetycznych i funkcjonalnych.

Wracając jednak do materiałów – parawany produkowane są najczęściej ze szkła hartowanego (droższego i bardziej wytrzymałego) lub z akrylu (tańszego i mniej wytrzymałego). Oczywiście, jakość szkła, podobnie jak jakość akrylu, może się różnić znacząco w różnych modelach, więc nie powinniśmy sugerować się szczególnie obiegowymi opiniami, ale po prostu dogłębnie przeanalizować konkretne wady i zalety danego parawanu.

Konstrukcyjnie parawany różnią się od siebie chyba jeszcze bardziej niż materiałowo. Najważniejszym parametrem je różnicującym jest ilość ścianek – od jednej do nawet pięciu. Ilość ścianek wpływa nie tylko na wygląd parawanów, ale także na sposób ich otwierania. Parawany z pojedynczą ścianką są na stałe umocowane na krawędzi wanny bądź przesuwają się w sposób uchylny dzięki zawiasom. Im więcej ścianek tym więcej możliwości – między innymi składanie rozsuwane (za pomocą rolek) czy składanie w tak zwaną harmonijkę.

Wysokość parawanów także bardzo różni się w zależności od modelu – niektóre mają niewiele ponad jeden metr, inne osiągają wysokość 150 centymetrów.

Zróżnicowanie parawanów to świetna wiadomość dla osób, które posiadają już wannę, ale myślą o delikatnym jej ulepszeniu. Dzięki takiej, a nie innej sytuacji, każdy znajdzie model idealnie pasujący do swojej wanny, nawet tej trochę mniej standardowej.


Sprawdź również: