Zlewy i Okapy

Zlewy i okapy należą do sprzętów kuchennych wspomagających przygotowywanie potraw i umożliwiających szybkie posprzątanie po tym pełnym smaku procesie. Ich funkcjonalność i walory estetyczne są równie ważne, jak jakość materiałów, z jakich są wykonane.

Zlewy przeznaczone do zabudowy kuchennej reprezentowane są przez niemalże nieskończoną ilość modeli. Mogą być wykonane z różnych materiałów – ceramiki, granitu czy stali. Wybór odpowiedniego materiału powinien być uzależniony od naszych potrzeb, częstotliwości użytkowania i sposobu dbania o porządek. Materiały te różnią się oczywiście nie tylko funkcjonalnością, ale także wyglądem – stalowe zlewy wyglądają tradycyjnie, a granitowe nowocześnie. W zależności od wybranego materiału, będziemy mieli też większą lub mniejszą możliwość modyfikacji standardowych kolorów zlewów – zlewy granitowe wykazują się szczególnie różnorodną paletą dostępnych barw.

Warto zastanowić się nad zakupem konkretnego modelu zlewu dopiero wtedy, gdy będziemy dokładnie wiedzieć, jakie meble kuchenne zamierzamy wybrać do zabudowy. Nie jest to kwestia jedynie dopasowania estetycznego – ważny jest także rozmiar zlewu, sposób jego montażu, miejsce na baterie oraz na dopływ i odpływ wody.

Okapy kuchenne służą do odprowadzania z kuchni nieprzyjemnych zapachów i nadmiaru wilgoci powstającej na przykład podczas gotowania. W zasadzie można podzielić je na dwie grupy – okapy widoczne i okapy ukryte.

Okapy widoczne często są jednym z piękniejszych elementów kuchennych. Umiejscowione na ścianie (nad kuchenką bądź płytą grzewczą) lub bezpośrednio nad wyspą, urzekają swoją klasą i elegancją. Wersje naścienne (wśród nich modele składane) bądź narożne muszą najlepiej prezentować się od strony frontowej, wersje wolno wiszące muszę prezentować się dobrze z każdej strony. Okapy ukryte są, jak sama nazwa wskazuje, są mniej lub bardziej zamaskowane – najczęściej zamknięte są w szafce wiszącej nad płytą grzewczą.

Warto wiedzieć, że okapy podłączane są do prądu o napięciu 230V. Gniazdka najczęściej zamontowane są na wysokości górnych bądź dolnych szafek. Jeżeli chcemy, żeby kabel zasilający nie był widoczny, możemy z powodzeniem poprowadzić go za szafkami.