Kabiny prysznicowe w różnych wariantach do każdego typu łazienki

Prysznic czy wanna - oto jest pytanie. Obowiązujący jeszcze do niedawna podział, mówiący, że duża łazienka musi mieć wannę, a mała prysznic, przestał być już aktualny. Oczywiście posiadacze niewielkich metrażowo łazienek raczej będą „skazani” na prysznic, ale właściciele odrobinę większych pomieszczeń sanitarnych wcale nie muszą się ograniczać do utartych schematów. Mogą spokojnie zdecydować się na prysznic, który prawdę mówiąc, może spełniać większość funkcji standardowej wanny.

Prysznic jest przede wszystkim wygodny. Szybka kąpiel, brak konieczności suszenia nie tylko swojego ciała, ale też całej łazienki, łatwość utrzymania w czystości - to tylko kilka cech decydujących o rosnącej popularności pryszniców. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup - musimy przemyśleć dokładnie pewną kwestię - czy wybrany prysznic spełni wszystkie nasze oczekiwania. Wybór dostępnych na rynku modeli jest w tym sezonie wyjątkowo bogaty i z pewnością dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Zgromadzone w naszej ofercie kabiny prysznicowe to gwarancja wysokiej jakości ze względu na zastosowanie najlepszych materiałów oraz staranne wykończenie i najlepsze rozwiązania technologiczne. Użytkowanie ich jest synonimem komfortu, a utrzymanie w czystości niezwykle łatwe.

Prysznic dla każdego typu użytkownika

Zakupiona kabina prysznicowa może być przeznaczona do zróżnicowanych użytkowników. Jeśli posiadamy w rodzinie osoby starsze lub dzieci, to powinniśmy wybrać płytkie modele brodzika. Istnieje wiele różnych akcesoriów, które mogą dopasować kabiny prysznicowe do określonego zapotrzebowania.

Istnieje szereg udogodnień, który pozwoli na osobom niepełnosprawnym na korzystanie z łazienki. Kabina prysznicowa może być w taki sposób skonstruowana, aby zawierała przydatne funkcje ułatwiające niepełnosprawnym zażywanie relaksacyjnej i dodającej energii kąpiel. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności, warto pomyśleć o niskim progu brodzika.

Na popularności zyskują kabiny prysznicowe, które zostały skonstruowane wraz ze specjalną powłoką, która nie pozwala na osadzanie kropli wody na jej powierzchni. Taka funkcjonalność pozwala na utrzymanie w nieskazitelnej czystości całej kabiny. Zgromadzony brud w całości spływa do odpływu i nie osadza się w brodziku. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć konieczność sprzątania swojej łazienki.

Kabina prysznicowa dla przestrzeni małych i dużych

Wybierając konkretny model prysznica musimy zastanowić się nad tym, jaką ilością miejsca dysponujemy - prysznice mogą być zarówno duże, jak i małe. Oczywiście ich wielkość to nie wszystko - ważny jest także ich kształt. Część modeli doskonale mieści się w kątach, część zdecydowanie bardziej pasuje do ścian - wybór należy do nas.

Kabiny prysznicowe i jej kształt określa najczęściej konstrukcja brodzika. Najczęstszym wyborem jest konstrukcja narożna ze względu na zajmowanie niewielkiej przestrzeni. Często montuje się ten typ w łazienkach, w których jeszcze do niedawna mieściła się wanna. Taka kabina prysznicowa może okazać się niewygodna dla osób o większej posturze.

Inną możliwością są z pewnością stworzone na podstawie kształtów geometrycznych, tj. kwadratowe, prostokątne, sześciokątne, półokrągłe oraz pentagonalne. Tego typu nieregularne figury dają wiele możliwości aranżacyjnych dla projektantów łazienek. Można też zdecydować się na kabiny prysznicowe wnękowe, gdzie drzwiczki tworzą jeden bok całej konstrukcji.

Z czego wykonane mogą być ścianki kabiny prysznicowej?

Uważa się, że najtrwalszym materiałem w tym przypadku jest szkło hartowane lub tworzywo z akrylu lub polistyrenu. W obu przypadkach ścianki mogą być przezroczyste, matowe, barwione lub posiadające nadruk. Niektórzy producenci stosują na powierzchniach kabin dodatkową powłokę, po to aby lepiej zapobiegać tworzeniu się kamienia na ściankach.

Równie ważne w konstrukcji kabiny są profile. W tym przypadku najczęściej wykonane są z aluminium, polakierowane lub chromowane. Mogą być płaskie, zaokrąglone, wszystko zależy od rodzaju i kształtu kabiny. Podobnie w kwestii zawiasów, które unoszą drzwi podczas otwierania. To od ich jakości zależy, czy będą samoczynnie się domykać.

Detale poprawiające komfort korzystania z kabiny prysznicowej

Wykonanie i funkcjonalność kabiny prysznicowej zależy od dobranych dodatków. Warto zwrócić uwagę na szczegóły, które zapewnią większy komfort i przyjemność brania kąpieli. Magnetyczna uszczelka do drzwi zagwarantuje szczelność i cichą pracę. Z kolei nieestetyczne elementy przykryją efektowne zaślepki.

W przypadku mechanizmu odpowiadającego za poruszanie się drzwi kabiny należy zastanowić się nad doborem łożysk rolek. Te wykonane w całości z plastiku są najtańsze, ale mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu. Najbardziej trwałym rozwiązaniem w tej kwestii będą te wykonane z mosiądzu lub z metalowym korpusem.

Warto wiedzieć, że w kategorii pryszniców mieści się znacznie więcej produktów, niż ogólnie rozumiane kabiny prysznicowe. Znajdziemy tutaj przecież także parawany, kabiny nawannowe oraz drzwi czy ścianki nawannowe - nic już nie stoi na przeszkodzie udoskonalenia naszej wanny (czy nawet kawałka wolnej przestrzeni w łazience) i umożliwienia korzystania z niej właśnie jak z prysznica.

Podczas projektowania naszej łazienki pomyślmy również o systemie doprowadzania wody do kabiny - tutaj wybór również jest zachwycający - od deszczownic do paneli natryskowych, od modeli prostych, po te najbardziej skomplikowane z systemami hydromasażu, od tych przystępnych cenowo, do tych odrobinę droższych. Nic, tylko kupować!