Syfony i odpływy służą do bezproblemowego odprowadzania wody z łazienkowych urządzeń sanitarnych. Do niedawna ich wygląd nie był szczególnie godny uwagi, dlatego często usuwane były z widoku i chowane były w szafkach czy postumentach umywalek. Teraz sytuacja się zmieniła – syfony i odpływy wyglądają już zdecydowanie lepiej i czasami specjalnie są eksponowane.

W przypadku syfonów i odpływów, można śmiało powiedzieć – jakość jest najważniejsza. Syfony i odpływy podlegają niemalże ciągłemu użytkowaniu, więc w przypadku niskiej jakości, ich awaria jest raczej kwestią czasu (najczęściej krótkiego).

Najbardziej wartościowym materiałem, z jakich produkowane są syfony, jest mosiądz chromowany i stal nierdzewna. Bardzo ważne jest, aby syfony i odpływy były odporne na nieustanne działanie wody (także tej o wysokiej temperaturze).

Syfony do umywalek mają za zadanie umożliwienie przepływu zużytej wody do systemu kanalizacyjnego. Dzięki działaniu tego prostego elementu możemy uniknąć brzydkiego zapachu unoszącego się z kolanek odpływowych. Syfony umywalkowe coraz częściej sprzedawane są w komplecie z umywalką, dlatego w zasadzie nie występuje już problem dopasowania do siebie tych dwóch elementów.

Syfony do brodzików pełnią zasadniczo podobną funkcję do syfonów umywalkowych. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że praktycznie zawsze ukryte są pod brodzikiem i ich obecności możemy się w zasadzie tylko i wyłącznie domyślać. Właśnie dlatego, syfony brodzikowe nie zawsze zaprojektowane są tak, aby były piękne, ale tak, aby były bezawaryjne. Oprócz mosiądzu chromowanego i stali nierdzewnej, syfony do brodzików produkowane są także z plastiku i tworzyw sztucznych.

Syfony do wanien, swoją charakterystyką bardzo zbliżone są do syfonów brodzikowych. Najnowszym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest nowoczesny system napuszczania wody do wanny, w którym syfon służy jako regulator strumienia spuszczania zimnej wody i zachowania odpowiedniej temperatury wody pozostającej w wannie.

Syfony do pisuarów są coraz liczniej reprezentowane w sklepach ze względu na to, że coraz popularniejsze są same pisuary. Najczęściej, co wcale nie dziwi, oferowane są w komplecie.