Umywalki to bardzo ważne i coraz bardziej doceniane elementy każdej łazienki - teraz liczy się nie tylko ich funkcjonalność – czyli między innymi wielkość - przy zakupie klienci zwracają uwagę także na ich walory estetyczne. Umywalki w zasadzie zawsze, niezależnie do gustu, są piękne.

Warto pamiętać, że dobrze dobrana umywalka będzie wyglądać olśniewająco nie tylko na półce sklepowej, ale także w zestawieniu z całym wystrojem łazienki – począwszy od wanny czy prysznica, poprzez płytki, na dodatkach i akcesoriach kończąc.

Umywalki różnią się przede wszystkim kształtem, rozmiarem i sposobem montażu.

Jeśli chodzi o kształt naszej wymarzonej umywalki, to nie musimy się szczególnie martwić - z pewnością znajdziemy taką, o jakiej śnimy. Na rynku dostępne są umywalki o kształtach regularnych i nieregularnych, prostokątne, kwadratowe, okrągłe i obłe. Co więcej, modele umywalek różnią się nie tylko przekrojem podłużnym, ale także głębokością czy wartością spadku ścianek. Wszystko to po to, aby spełnić nasze, coraz bardziej wyrafinowane gusta.

Wielkość naszej umywalki zależy w zasadzie tylko i wyłącznie od wielkości naszej łazienki – te mniejsze mierzą nawet jedyne 40 centymetrów, te bardziej standardowe około 50 czy 60, a te największe są w zasadzie nieograniczone.

Umywalki mogą być montowane bezpośrednio na szafce podumywalkowej (wiszącej lub stojącej) lub na specjalnie przygotowanym blacie. Bardzo ważne jest, aby precyzyjnie dopasować szafkę podumywalkową do naszej umywalki. Na szczęście najczęściej sprzedawane są one w kompletach, co skutecznie zmniejsza do zera ryzyko pomyłki.

Oprócz parametrów „zewnętrznych” czyli wielkości, kształtu czy sposobu montażu powinniśmy zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego wykonana jest umywalka. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nadal najbardziej atrakcyjna cenowo ceramika sanitarna – odporna na zabrudzenia, wytrzymała, ale niestety także dosyć ciężka. Oprócz ceramiki w naszych łazienkach spotkać można także umywalki wykonane ze szkła, stali, granitu czy tworzyw sztucznych – wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela.