Kotły elektryczne często wydają się rozwiązaniem drogim w montażu oraz eksploatacji. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, obecnie branża budowlana oferuje bardzo wydajne urządzenia, jeśli chodzi o dogrzewanie i uszczelnianie starych budynków. Nowe budownictwo cechuje się jeszcze większą szczelnością. Wpływa to na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania. Kotły elektryczne 21 kW lub o nieco większej mocy, np. kotły elektryczne 28 kW, w zależności od kubatury wnętrza, mogą być idealnym i energooszczędnym rozwiązaniem. Co więcej, może się okazać, że instalacja kotła elektrycznego będzie dużo mniejszym wydatkiem od kotła gazowego czy na paliwa stałe. Jeśli Twój dom cechuje się wysoką szczelnością, warto rozważyć wybór elektrycznego systemu podgrzewania wody.

Elektryczne kotły c.o. 18 kW – wydajność i ekonomia

Elektryczne kotły c.o. 18 kW mogą okazać się szczególnie wydajne w przypadku nowego budownictwa, które cechuje się wysoką szczelnością. Zmniejsza się tym samym cyrkulację powietrza wewnątrz budynku, co ogranicza niepotrzebne wydatkowanie energii. To, o jakiej mocy kocioł elektryczny c.o. wybierzemy, zależeć będzie przede wszystkim od kubatury naszego domu. Różne źródła podają zróżnicowane wartości. Jednak w przybliżeniu ogrzanie domu jednorodzinnego po termomodernizacji o powierzchni około 120 m2 dla czteroosobowej rodziny zużyje około 12 tys. kWh rocznie. Zależnie od taryfy, jaką zaoferował nam dostawca energii, będzie to koszt około kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. W nowym, energooszczędnym budynku ilość zużywanej na ogrzewanie energii może być nawet o około 60% mniejsza.

Kotły elektryczne 18 kW – przystępne rozwiązanie dla domu

To, ile dokładnie kosztują kotły elektryczne, zależy od specyfiki danego produktu – znajdziemy kotły tańsze oraz droższe. Na wysokość ceny urządzeń wpływa także jakość ich wykonania oraz moc i marka. Dla przykładu kotły elektryczne 24 kW będą tańsze od tych o większej mocy. Obecnie za kotły elektryczne 18 kW zapłacimy około 3400 zł, a za kotły elektryczne 36 kW około 6000 zł. Są to ceny znacznie bardziej przystępne od cen kotłów gazowych czy na paliwa stałe. Należy wziąć również pod uwagę, że wybierając ogrzewanie elektryczne, nie musimy martwić się podpięciem do sieci gazowej czy budową systemu kominowego, co dodatkowo zmniejsza koszty. W ostatecznym rozrachunku najmniej kosztowne okazują się kotły na paliwa stałe. Są jednak przy tym najmniej ekologiczne oraz wymagają gromadzenia opału, czy to w postaci węgla, czy drewna.

Czy warto wybrać piece elektryczne 18 kW?

Jeśli Twój dom cechuje się małą szczelnością i nie posiada dobrej izolacji cieplnej, to lepiej wstrzymaj się z instalacją kotła elektrycznego do czasu przeprowadzenia termomodernizacji. Stare budynki po udanym zabiegu termomodernizacji zużywają około 100% mniej energii elektrycznej na ogrzewanie. W przypadku nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa zużycie energii spada o kolejne 60%. Kotły elektryczne będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem właśnie w przypadku nowoczesnych domów cechujących się bardzo szczelną izolacją cieplną. Dodatkowo za wyborem tej metody centralnego ogrzewania przemawia to, że jest ona ekologiczna. Co za tym idzie, obecnie w czasach „zielonej” rewolucji istnieje wiele programów, z których możemy uzyskać dofinansowania na zakup i instalację ekologicznego systemu centralnego ogrzewania, jakimi są piece elektryczne 18 kW.

Piece elektryczne c.o. 18 kW jako rozwiązanie tymczasowe

Piece elektryczne c.o. 18 kW sprawdzą się idealnie także jako tymczasowe rozwiązanie problemu ogrzewania, do czasu podłączenia do sieci gazowej lub instalacji kotła na paliwo stałe. Koszty początkowe instalacji elektrycznego ogrzewania są stosunkowo niewielkie. Kotły elektryczne 30 kW lub o innej mocy mają również tę zaletę, że mogą współpracować z innymi systemami centralnego ogrzewania, a więc kiedy już podłączymy nasz dom do sieci gazowej, lub zostanie zainstalowany kocioł na paliwo stałe, elektryczne ogrzewanie nie musi stać się bezużyteczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników może być włączane i wyłączane niezależnie od pozostałych systemów centralnego ogrzewania. Instalacja elektrycznego kotła jako dodatkowego, w pełni zautomatyzowanego systemu dogrzewania może okazać się szczególnie przydatna w sytuacji kilkudniowych zimowych wyjazdów.