Zastanawiasz się nad ekologicznym rozwiązaniem problemu ogrzewania Twojego domu albo rozważasz instalację dodatkowego systemu, który wspomoże główne ogrzewanie w postaci kotła gazowego lub na paliwo stałe? Jeśli tak, to powinieneś wybrać kotły elektryczne. Są to urządzenia przyjazne środowisku, a koszty początkowe związane z zakupem sprzętu oraz jego montażem są znacznie niższe w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Kotły elektryczne 24 kW dostępne w naszej ofercie, sprawdzą się idealnie w nowym budownictwie, które cechuje się wysokiej jakości izolacją termiczną. Ogrzewanie elektryczne bardzo dobrze współdziała z kominkami oraz innymi piecami zasilanymi paliwem stałym lub gazem. Może być wykorzystywane jako rozwiązanie wspomagające, przydatne szczególnie np. w trakcie zimowych wyjazdów, kiedy nie mamy osoby gotowej zająć się kotłem na paliwo stałe. Moc pieca elektrycznego może być różna. Są produkowane jako kotły elektryczne 18 kW lub większej mocy.

Elektryczne kotły c.o. 24 kW – rozwiązanie idealne dla nowoczesnego budownictwa

Piece elektryczne 24 kW to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku nowoczesnych budynków, które cechują się bardzo dobrą izolacją termiczną, uniemożliwiającą niekontrolowaną ucieczkę ciepła. Wiąże się to ze znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię wykorzystywaną do ogrzania pomieszczeń. Kotły elektryczne 21 kW lub o innej, dopasowanej do potrzeb każdego budynku mocy, sprawdzą się również w starym budownictwie, które przeszło gruntowną i skuteczną termomodernizację. W przypadku nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa moc potrzebna dla ogrzania 1m2 powierzchni domu w skali roku wyniesie około 40 kWh. Dla porównania stary budynek jednak po gruntownej termomodernizacji będzie zużywał już około 100 kWh na metr kwadratowy powierzchni na rok. Dla budynków nieposiadających dobrej izolacji elektryczne kotły c.o. 24 kW będą zdecydowanie mniej opłacalnym rozwiązaniem jako główny system ogrzewania. Zużycie prądu na metr kwadratowy na rok wyniesie w ich przypadku około 200 kWh.

Dlaczego warto wybrać kotły elektryczne 24 kW?

Kotły elektryczne cechują się niewielkimi kosztami początkowymi. Dostępne w naszej ofercie urządzenia o mocy 24 kW można zakupić za około 3500 zł. Porównując tę kwotę do cen kotłów gazowych czy pieców na paliwa stałe okazuje się, że jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Co więcej, decydując się na ogrzewanie elektryczne, nie musisz martwić się dodatkowymi wydatkami związanymi z przyłączeniem do sieci gazowej czy budową komina. Jeśli Twój dom cechuje się wysokiej jakości izolacją termiczną, to kotły elektryczne 28 kW lub o innej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb mocy, mogą okazać się idealnym sposobem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Ponadto, ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem ekologicznym, a co się z tym wiąże, w dobie „zielonej” transformacji wiele samorządów lokalnych oferuje bardzo atrakcyjne dofinansowania na ich zakup.

Dokładna wysokość przyznanej dotacji jest zwykle uzależniona od dochodów rodziny, jednak może ona wynieść nawet do 50% całościowej ceny kotła. Piec elektryczny sprawdzi się również jako rozwiązanie tymczasowe. Nie jest tajemnicą, że najmniejsze koszty generują kotły na paliwa stałe, jednak ich ceny, biorąc pod uwagę zakup kotła oraz budowę kominów itp. mieszczą się w przedziale kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena jest często zaporowa i nie każdy może pozwolić sobie na ich szybką instalację. Jeśli chwilowo nie stać nas na kominek czy kocioł na paliwo stałe, warto rozważyć piec elektryczny, którego cena początkowa mieścić się będzie w przedziale kilku tysięcy złotych.

Kolejnym argumentem, który przemawia za zakupem kotła elektrycznego, jest czad. Każdego roku w sezonie grzewczym docierają do nas smutne wiadomości o przypadkach zatrucia tlenkiem węgla, który może nas zabić już w jedną minutę. Kotły elektryczne 30 kW niwelują to ryzyko do zera. Co więcej, do systemów elektrycznego ogrzewania oferowane są obecnie bardzo wygodne systemy sterowania, które dzięki wykorzystaniu internetu umożliwiają regulację temperatury za pomocą aplikacji zainstalowanej w naszym smartfonie.

Piece elektryczne 24 kW cechują się najwyższą sprawnością

Systemy centralnego ogrzewania wykorzystujące kotły elektryczne cechują się najwyższą sprawnością, która plasuje się w przedziale od 90% do nawet 98%. Znaczy to tyle, że jedynie od 2% do 10% energii wykorzystywanej na ogrzanie budynku zostanie utracona w trakcie tego procesu. Dla porównania sprawność kotłów na paliwo stałe bez podajnika mieści się na poziomie około 60%. Pozostałe 40% energii wytworzonej ze spalania węgla czy drewna, zamiast zostać przekazana do systemu centralnego ogrzewania, jest bezpowrotnie tracona np. w kominach. Sprawność do około 85% podnosi zastosowanie podajnika, jednak i tak jest to zdecydowanie mniejsza wartość od 98% osiąganych przez kotły elektryczne.