Elektryczne centralne ogrzewanie może okazać się szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa, które cechuje się wysokiej jakości izolacją termiczną. Sprawdzą się one idealnie jako jedyny sposób na ogrzanie domu, ale również jako dodatkowe rozwiązanie, które wspierać będzie centralne ogrzewanie zasilane gazem lub paliwem stałym w cieplejsze dni albo podtrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniach w sytuacji naszej kilkudniowej nieobecności. Elektryczne systemy centralnego ogrzewania cechują się wysokim poziomem zautomatyzowania oraz niewielkimi kosztami początkowymi.
Czy opłaca się inwestować w elektryczne kotły c.o. 21 kW?
Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiamy się, czy warto inwestować w piece elektryczne 21 kW, jest jakość izolacji termicznej, która została zastosowana w budynku. W przypadku starszych domów wymagających termomodernizacji nawet kotły elektryczne 30 kW czy te o znacznie większej mocy mogą okazać się nieopłacalne i niewystarczające. Mała szczelność będzie powodowała, że ciepło będzie szybko ulatniało się z pomieszczeń, a co za tym idzie, ilość energii potrzebnej do ogrzania 1m2 powierzchni starego budynku, w porównaniu z 1m2 powierzchni nowoczesnego i energooszczędnego domu będzie około pięciokrotnie wyższa. W skali roku będzie to proporcja około 200 kWh do 35 kWh na metr kwadratowy. W przypadku starego budownictwa jednak po przeprowadzonej skutecznej termomodernizacji zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na 1m2 powierzchni będzie wynosić około 100 kWh. Dlatego przed zakupem elektrycznego kotła, warto zadbać o odpowiednią szczelność budynku, aby urządzenie mogło wydajnie pracować i zapewniać komfort termiczny mieszkańcom.
Kotły elektryczne 21 kW – ekonomiczne rozwiązanie dla domu
Ceny kotłów elektrycznych zależą od wielu czynników – marki, producenta oraz przede wszystkim mocy. Dlatego za kotły elektryczne 18 kW zapłacimy mniej niż za kotły elektryczne 24 kW czy o jeszcze większej mocy. W naszym sklepie za elektryczne kotły c.o. 21 kW zapłacimy około 3500 zł. W porównaniu z kotłami gazowymi czy tymi na paliwa stałe cena ta wydaje się minimalna. Jest to dodatkowy czynnik przemawiający za wybraniem tego rozwiązania, jeśli chodzi o system ogrzewania. Co więcej, kotły elektryczne są urządzeniami ekologicznymi. Obecnie bardzo wiele samorządów na terenie kraju oferuje atrakcyjne dofinansowania na wymianę najpopularniejszych w Polsce kotłów na paliwa stałe, tak zwanych „kopciuchów” na bardziej ekologiczne kotły gazowe lub elektryczne. Wysokość takiej dotacji będzie zależna od naszych dochodów i może pokryć do nawet 50% ceny kotła.
Piece elektryczne c.o. 21 kW jako samodzielny czy współpracujący system?
Piece elektryczne c.o. 21 kW jako samodzielny system ogrzewania sprawdzą się w przypadku niewielkich rozmiarów, nowoczesnych i energooszczędnych domów, które charakteryzują się wysokiej jakości systemami izolacji termicznej. W przypadku starego budownictwa lub budynków powierzchniowo większych elektryczne systemy centralnego ogrzewania – kotły elektryczne 21 kW mogą okazać się mało opłacalne jako jedyny system ogrzewania. Jednak z uwagi na to, że kotły elektryczne bezproblemowo współpracują z innymi rodzajami centralnego ogrzewania, od kotłów gazowych po kominki na paliwo stałe, mogą być wykorzystywane jako wspomaganie głównego systemu ogrzewania. Rozwiązanie to będzie szczególnie przydatne w sytuacjach np. kilkudniowej nieobecności domowników, kiedy to piec na paliwo stałe nie może zostać obsłużony.
Dlaczego warto wybrać piece elektryczne 21 kW
Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać kotły elektryczne 28 kW, czy o innej mocy, dopasowanej do potrzeb Twojego domu. W przypadku nowoczesnego budownictwa lub starszych budynków, które przeszły gruntowną termomodernizację ogrzewanie elektryczne może sprawdzić się jako wydajny i ekologiczny wybór lub co najmniej rozwiązanie współpracujące z głównym systemem ogrzewania, np. kotłem na paliwo stałe. Koszty początkowe instalacji kotła elektrycznego są znacznie niższe niż kotła gazowego czy systemu ogrzewania na paliwo stałe. Nie musimy martwić się opłaceniem przyłącza do sieci gazowej czy budową komina. Co więcej, ogrzewanie elektryczne prawie wcale nie generuje kosztów związanych z serwisem. Ponadto jest to rozwiązanie ekologiczne, na które możesz uzyskać wysokie dofinansowanie z lokalnych samorządów.