Piec elektryczny do ogrzewania domu to coraz częstszy wybór wszystkich tych, którzy chcą połączyć efektywność oraz oszczędność z odpowiedzialnym, ekologicznym spojrzeniem na przyszłość planety. Kolejnym krokiem w stronę dobra środowiska może okazać się instalacja paneli fotowoltaicznych. Te z kolei, choć zazwyczaj wiążemy je z zasilaniem domu, można również wykorzystać do jego ogrzewania. Nasuwa się jednak pytanie – jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać? Podpowiadamy.

Jaki piec elektryczny fotowoltaiki? Najważniejsze informacje

Jeśli zbieramy się do nabycia pieca elektrycznego do ogrzewania domu, mamy wiele możliwości zakupowych. Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki jest bowiem możliwe z wykorzystaniem kilku rodzajów pieców elektrycznych dostępnych w katalogu naszego sklepu. Możemy zatem zdecydować się zarówno na elektryczny piec jednofunkcyjny, jak i piec elektryczny dwufunkcyjny, czy w końcu piec elektryczny akumulacyjny. Każdy z nich, mimo różnic konstrukcyjnych, umożliwia ogrzewanie domu panelami solarnymi, czyli tzw. fotowoltaiką. Przyjrzyjmy się wymienionym rodzajom źródeł ogrzewania.

Piec elektryczny do ogrzewania domu jednofunkcyjny

Jak nietrudno się domyślić, to najprostszy piec elektryczny do ogrzewania domu dostosowany do współpracy z fotowoltaiką. Do wygenerowania energii cieplnej do centralnego ogrzewania piec ten podgrzewa wodę zebraną w instalacji. Zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu grzałek oraz pompy obiegowej. Przykładowy piec do centralnego ogrzewania z tej kategorii to np. kocioł elektryczny DBE OPTIMA 4/8/12 kW marki Defro. Wyróżnia się łatwością i bezpieczeństwem użytkowania, programatorem pracy kotła czy współpracą z instalacją PV. Możliwy jest wybór mocy kotła od 4 do 12 kW. Inny ciekawy produkt z tej grupy to proponowany przez Bosch elektryczny kocioł Tronic Heat 3500 4 kW (3 x 1,3 kW). Ten sprawdzony piec do elektrycznego ogrzewania (zakres dostępnych mocy wynosi od 4 kW do 24 kW) cechuje się wysoką efektywnością (97,5%), możliwością współpracy z ogrzewaniem podłogowym czy współpracy z pompą ciepła lub kotłem stałopalnym. Co oczywiste – może również efektywnie współdziałać z fotowoltaiką do ogrzewania domu. Posiada zabezpieczenie antyzamrożeniowe i ochronę instalacji przed przeciążeniem. Po zaimplementowaniu modułu EKR możliwe staje się sterowanie pogodowe według temperatury zewnętrznej.

Piec elektryczny dwufunkcyjny

Do współpracy z fotowoltaiką można wykorzystać też kocioł elektryczny dwufunkcyjny. Ma dwuwymiarowe zastosowanie. Sprawdza się jako piec elektryczny do ogrzewania domu, jak również jako system przeznaczony do podgrzewania wody użytkowej. Od pieców elektrycznych jednofunkcyjnych różni go przede wszystkim jeden element konstrukcyjny – obecność zbiornika na ciepłą wodę. Siłą rzeczy przekłada się to na nieco większe wymiary urządzenia. W katalogu naszego sklepu znajduje się oczywiście wiele niezawodnych pieców elektrycznych dwufunkcyjnych, takich jak np. elektryczny kocioł dwufunkcyjny EKD.M3 12/16/20/24 kW marki Kospel, dostępny w wariantach o mocy grzewczej 24 kW i zasobniku ciepłej wody o pojemności 130 l. Ten piec do centralnego ogrzewania posiada sterownik pogodowy, wyposażony jest w możliwość regulacji temperatury wody w zasobniku c.w.u. Zapewnia też opcję uruchomienia pompy cyrkulacyjnej zgodnie z ustawionymi programami dobowymi i tygodniowymi. Godną rozważenia alternatywę dla opisanego modelu może stanowić elektryczny kocioł dwufunkcyjny EKD.M3 04/06/08 kW tego samego producenta, o mocy 8 kW. W ofercie marki znajdują się piece o mocy od 4 kW do 24 kW, dzięki czemu możliwe staje się precyzyjne dostosowanie specyfiki pieca elektrycznego do ogrzewania domu do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. Do zestawu dołączone są dodatki takie jak naczynie przeponowe, pompa obiegowa, zawór różnicy ciśnień, programator pogodowy i zasobnik.

Ogrzewanie elektryczne domu z piecem akumulacyjnym

Ogrzewanie elektryczne do domu może w końcu opierać się na działaniu pieca akumulacyjnego. Urządzenie tego rodzaju, podobnie jak piec elektryczny dwufunkcyjny, może ogrzewać zarówno gospodarstwo domowe, jak i wodę. Magazynowanie wody możliwe staje się dzięki zbiornikowi, w który wyposażony jest piec. Działanie tego typu kotłów opiera się na akumulowaniu energii cieplnej podczas tańszej taryfy. Na etapie ładowania pobierają i przechowują energię cieplną, kiedy okazuje się to najkorzystniejsze z punktu widzenia budżetu użytkownika. Na etapie kolejnym oddaje energię niezbędną do ogrzewania domu i wody wtedy, gdy jest ona potrzebna. Wyróżniamy dwa rodzaje pieców elektrycznych akumulacyjnych – dynamiczne, które przekazują ciepło w sposób kontrolowany, oraz statyczne, które emitują ciepło aż do momentu całkowitego wystygnięcia pieca. Piece elektryczne dynamiczne uchodzą za o wiele tańsze w eksploatacji.

Jakie są najważniejsze zalety wykorzystywania pieca elektrycznego do fotowoltaiki?

Pragnąc oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie wody i domu, warto rozważyć wszystkie dostępne, potencjalnie korzystne rozwiązania. Zaliczamy do nich oczywiście różnego rodzaju prace termomodernizacyjne (szczególnie istotne w przypadku starszego budownictwa), wybór odpowiedniego dostawcy energii i taryfy energetycznej czy w końcu ogrzewanie z wykorzystaniem pieca do fotowoltaiki. W jaki zatem sposób zyskujesz, stawiając na piec do ogrzewania domu i fotowoltaikę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oszczędności. Po poniesieniu kosztów początkowych, instalacji fotowoltaiki i pieca (kotła elektrycznego), może zacząć produkować i wykorzystywać prąd, który pozwala w znacznym stopniu obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem. Po drugie, jest to rozwiązanie stosunkowo nieskomplikowane, np. w porównaniu z montażem instalacji gazowej. A montaż łatwiejszy jest oczywiście montażem tańszym. Co więcej, mimo że ogrzewania piecem elektrycznym z fotowoltaiką kojarzy się zazwyczaj z nowym budownictwem, może sprawdzić się też w tym nieco starszym. I to zarówno wtedy, gdy mowa o centralnym ogrzewaniu, jak i o systemach ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki to również, o czym nie możemy zapominać, ukłon w stronę natury. Użytkowanie pieców elektrycznych z fotowoltaiką nie wiąże się z ryzykiem emisji do atmosfery szkodliwych gazów i zanieczyszczeń środowiska. Do produkcji energii cieplnej wykorzystuje się bowiem energię słoneczną, czyli odnawialne, czyste źródło energii.

Jak zatem widać, ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki to rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym, które sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych budynkach. To również wyraz odpowiedzialności za przyszłość naszej planety. W katalogu Bridom znajdziesz wiele niezawodnych pieców elektrycznych do fotowoltaiki. W razie wątpliwości związanych z wyborem odpowiedniego modelu zachęcamy do konsultacji z naszymi ekspertami. A także do zapoznania się z innymi produktami, takimi jak np. przepływowe elektryczne ogrzewacze wody Ariston.

Powiązane kategorie