Podczas budowy lub remontu domu jedną z ważniejszych decyzji jest wybór instalacji grzewczej. Większość kosztów ogrzewania budynku stanowią właśnie koszty ogrzewania. Od tego, na co się zdecydujemy, zależy zarówno wysokość przyszłych rachunków, jak i komfort użytkowników.

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najpopularniejszych typów instalacji grzewczych. Jego zaletą jest ogromny komfort użytkowania, a współczesne standardy w budownictwie sprawiły, że stało się ono opłacalne.

Planując instalację elektryczną w swoim domu, warto dowiedzieć się, czym jest piec i kocioł elektryczny. Pojęcia te często stosowane są zamiennie, ale czy rzeczywiście znaczą to samo? Czytając ten artykuł, dowiesz się, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy piecem a kotłem elektrycznym

Czym jest piec?

Jakie jest twoje pierwsze skojarzenie ze słowem „piec”? Pewnie wyobraziłeś sobie duży kaflowy piec z żeliwnymi drzwiczkami stojący w pokoju. Najprawdopodobniej jesteśmy ostatnim pokoleniem, które takie piece pamięta. To skojarzenie jest jak najbardziej trafne.

Zatem czym jest piec? Mówiąc najogólniej, piec to urządzenie grzewcze, które emituje ciepło na zewnątrz i ogrzewa przestrzeń wokół siebie. Temperatury pieca nie da się dokładnie kontrolować, dlatego osiągnięcie długotrwałego komfortu termicznego z ich pomocą jest trudne. Jakie są inne przykłady pieca? To na przykład elektryczna farelka, piec kominkowy i koza.

Współcześnie nie stosuje się już tego typu rozwiązań jako głównego źródła ciepła. Piece stanowią punktowe źródło ciepła — mają niską efektywność i nie są w stanie ogrzać więcej niż jednego pomieszczenia. Za to często stanowią dodatkowe źródło ciepła, które np. ogrzewa salon w chłodniejsze dni. Wyjątek stanowi kominek z płaszczem wodnym, który stanowi część instalacji grzewczej.

Czym jest kocioł elektryczny?

Wiesz już, czym jest piec — to punktowe źródło ciepła, które oddaje je promieniście na niewielką odległość. Pora dowiedzieć się, czym jest kocioł elektryczny. Kocioł elektryczny podgrzewa nośnik ciepła, który rozprowadzany jest do grzejników — stanowi centralne źródło ciepła, które jest rozprowadzane równomiernie po całym domu. Kotły umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie pożądanego poziomu ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od zapotrzebowania. W tym celu stosuje się termostaty na grzejnikach oraz wprowadza odpowiednie ustawienia na kotle.

Wyjaśniliśmy, czym jest kocioł elektryczny. Zastanawiasz się, jakie są jego rodzaje? Poszczególne rodzaje kotłów są zasilane określonym paliwem grzewczym. Pod tym kątem wyróżnia się kotły stałopalne na węgiel, drewno lub pellet, kotły olejowe, kotły gazowe oraz kotły elektryczne. Każda z tych technologii ma swoje wady i zalety. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny, zmiany przepisów oraz trend na czystą energię, tradycyjne metody ogrzewania tracą na popularności na rzecz nowszych i korzystniejszych rozwiązań.

Kotły stałopalne wymagają czasochłonnej obsługi, która polega na regularnym czyszczeniu kotła i dorzucaniu opału. Nowocześniejsze kotły z podajnikiem częściowo rozwiązały ten problem przez rzadsze czyszczenie i uzupełnianie, ale nadal wymagają kontroli. Przy kotłach stałopalnych konieczny jest zakup opału oraz jego magazynowanie. Wymagają one także odprowadzenia kominowego oraz osobnego pomieszczenia. Obecność węgla czy drewna w domu wiąże się zawsze z pyłem i zanieczyszczeniami, a ich spalanie emituje do atmosfery szkodliwe substancje.

Kotły gazowe i elektryczne są zdecydowanie mniej wymagające. Ich użytkowanie ogranicza się do kontroli ustawień — brak potrzeby czyszczenia i dokładania paliwa pozwala zaoszczędzić czas i energię. Ponadto zajmują one znacznie mniej miejsca i nie potrzebują zezwoleń ani okresowych przeglądów.

Piec a kocioł elektryczny — czym się różnią?

Pomimo że nazwy piec i kocioł często używane są zamiennie, to dotyczą dwóch różnych typów urządzeń. Dowiedziałeś się już, czym jest piec i czym jest kocioł elektryczny. Czym się różnią? Podstawową różnicą pomiędzy kotłem a piecem jest zasada działania. Piec to punktowe źródło ciepła oddające je promieniście, a kocioł to urządzenie, które ogrzewa czynnik grzewczy, zasilając instalację grzewczą w całym domu.

Kotły elektryczne działają praktycznie bezobsługowo, a produkcja energii jest mniej szkodliwa dla środowiska. Ogrzewanie elektryczne jest także ekonomiczne, szczególnie w przypadku podłączenia kotła elektrycznego do paneli fotowoltaicznych. Taki system ogrzewania jest w pełni ekologiczny i generuje spore oszczędności. Kocioł elektryczny może także ogrzewać wodę użytkową, co daje bezproblemowy dostęp do ciepłej wody przez cały rok.

Powiązane kategorie