Decyzje dotyczące systemu grzewczego dokonane podczas budowy bądź remontu mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania budynku i wysokości przyszłych rachunków za ogrzewanie.

Pompy ciepła to urządzenia, które stanowią doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Kotły na paliwo stałe nie tylko wymagały czaso- i energochłonnej obsługi, ale też emitowały dużą ilość zanieczyszczeń. Koszty ogrzewania ulegają znacznej redukcji, która osiąga jeszcze większy poziom w przypadku połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas otrzymujemy tanią i niemal w pełni zieloną energię.

Rozważasz zakup pompy ciepła? Nie wiesz, czym się kierować przy zakupie? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła oraz co jest ważne, aby wydajność i żywotność pompy ciepła była jak największa.

Rodzaje pomp ciepła

Na początku należy określić jaki rodzaj pompy kupić. Wyróżnia się trzy typy pomp ciepła w zależności od źródła, z jakiego pozyskują energię cieplną. Są to:

  • pompy ciepła gruntowe,
  • pompy ciepła powietrzne,
  • pompy ciepła wodne.

Pompy gruntowe i wodne są uważane za najlepsze, jednak są one jednocześnie najdroższe. Koszt inwestycji w porównaniu z pompą powietrzną jest dwukrotnie wyższy. Ich montaż wymaga skomplikowanych prac ziemnych, a działka musi spełniać określone warunki wodno-gruntowe. Pompy powietrzne są najpopularniejszym rodzajem pomp. Ich montaż jest mało inwazyjny i stanowi najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. To, który rodzaj pompy wybierzesz, zależy więc od twoich preferencji, uwarunkowań działki i budżetu.

Wybór pompy ciepła — co brać pod uwagę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą, efektywnością, źródłem odbieranej energii czy poziomem generowanego hałasu.

Wybór pompy ciepła powinien być poprzedzony odpowiednią analizą. Od tego zależeć będzie nie efektywność systemu, komfort cieplny w budynku, szybkość zwrotu inwestycji, a także jeden ważny aspekt — żywotność pompy ciepła.

Przy wyborze pompy ciepła należy określić swoje potrzeby względem urządzenia i rozpocząć poszukiwanie modeli, które je spełniają.

Na przykład określenie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową może wpłynąć na wybór pompy ciepła. Może okazać się, że zapotrzebowanie na C.W.U. jest na tyle niskie, że najlepszym wyborem będzie model ze zintegrowanym zbiornikiem na C.W.U. Jeśli zapotrzebowanie jest duże, wówczas trzeba będzie zaplanować zakup osobnego zbiornika. W przypadku remontu starego budynku warto przeanalizować rodzaj i stan istniejącej instalacji.

Wybierając konkretny model, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry takie jak:

  • wydajność urządzenia,
  • współczynnik sprawności,
  • poziom emisji hałasu,
  • ilość czynnika chłodniczego,
  • temperatura zasilania systemu grzewczego.

Współczynnik sprawności

Współczynnik sprawności to parametr, który wpływa na zużycie energii elektrycznej pobieranej przez pompę, a więc pośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie. Określa się go za pomocą współczynników COP (Coefficient of Performance) i SCOP (Seasonal Coefficient of Performance).

COP określa proporcję pomiędzy energią przekazywaną do budynku a energią pobieraną z sieci elektrycznej. Inaczej mówiąc: określa ile kWh oddawanego ciepła przypada na 1 kWh prądu pobranego z sieci przez pompę. SCOP to uśredniona dla całego sezonu grzewczego wartość COP.

Im wyższy COP, tym większa efektywność pompy. Porównując te parametry pomp, należy pamiętać, aby zestawiać modele w obrębie jednego typu pomp (np. gruntowa z gruntową) oraz analizować te wartości w przypadkach, kiedy będzie informacja o temperaturach dolnego i górnego źródła ciepła.

Moc grzewcza pompy ciepła — kluczowy parametr dla żywotności pompy ciepła

Moc pompy ciepła dopasowana do budynku zagwarantuje optymalną wydajność pracy urządzenia i całego systemu grzewczego. Odpowiednie dopasowanie mocy wpłynie także na żywotność pompy ciepła.

Dobrze dobrana moc urządzenia zagwarantuje pracę na poziomie zgodnym z zapotrzebowaniem cieplnym budynku. Sprężarka będzie pracować wydajnie, urządzenie nie będzie zbyt często ulegało włączaniu i wyłączaniu, co wydłuży żywotność pompy ciepła. Sprężarka stanowi najważniejszą i najdroższą część pompy ciepła. Jej działanie jest zaprogramowane na określoną liczbę cykli, dlatego wydajność pracy urządzenia jest tak ważna.

Zamontowanie pompy ciepła o zbyt dużej lub zbyt małej mocy ma negatywne konsekwencje. W przypadku przewymiarowania, czyli mocy zbyt dużej w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku dochodzi do nadmiernej eksploatacji sprężarki, co w efekcie przekłada się na wyższe rachunki. Ponadto za pompę ciepła o większej mocy trzeba więcej zapłacić, przez co początkowy koszt inwestycji bezsensownie wzrasta.

Z kolei niedowymiarowanie pompy ciepła, czyli montaż pompy ciepła o mocy zbyt niskiej w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku, sprawia, że pomieszczenia są niedogrzane. Wychłodzony budynek generuje potrzebę dodatkowego ogrzewania, które kosztuje.

Aby właściwie dopasować moc pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak wielkość budynku i izolacja termiczna. Można w tym celu skorzystać z profesjonalnego audytu OZC lub darmowego kalkulatora.

Ilość czynnika chłodniczego

Pompa ciepła zawiera czynnik chłodniczy należący do gazów cieplarnianych, których użytkowanie podlega określonym przepisom. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia, które zawiera do 3 kg czynnika chłodniczego lub mniej niż 5 t ekwiwalentu CO2.

Uchroni to przed koniecznością dostosowywania kubatury pomieszczenia oraz wykonywaniem specjalistycznych przeglądów.

Emisja hałasu

Hałas generowany przez pompę ciepła wpływa na komfort użytkowania urządzenia. Informacje o poziomie emitowanego hałasu znajdziemy na etykietach energetycznych urządzeń.

Model serwisowania i dostęp do części zamiennych

Każda pompa ciepła to duża inwestycja. Dlatego szczególnie ważne jest, aby żywotność pompy ciepła była maksymalnie długa, a wydajność pracy — optymalna. W tym celu należy bardzo dokładnie przeanalizować szereg czynników podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Aby mieć spokojną głowę po zakupie, warto wcześniej pochylić się także nad tematem serwisu i dostępu do części zamiennych. Dlaczego to takie ważne? Trzeba pamiętać, że sprawna pompa ciepła oznacza ogrzany dom. Wszelkie awarie systemu wiążą się z przerwami w dostarczaniu ciepła, a co za tym idzie spadkiem temperatury w pomieszczeniach. Takie sytuacje są niekorzystne także dla samych pomp typu monoblok, których oba źródła ciepła znajdują się w jednostce zewnętrznej, a zamarznięcie wody w przypadku awarii grozi uszkodzeniem elementów pompy.

Powiązane kategorie