Pompa ciepła to rodzaj urządzeń grzewczych, które cieszą się stale rosnącą popularnością. Jeśli i ty podjąłeś decyzję o zmianie źródła ogrzewania na pompę ciepła, zapewne znasz wszystkie jej zalety i wiesz, że to urządzenia bezobsługowe, produkujące czystą i tańszą energię cieplną.

Podczas budowy lub remontu wybór rodzaju instalacji grzewczej oraz prawidłowy dobór urządzeń to wybory, które będą rzutować na komfort eksploatacji budynku. Czy wiesz, jak dobrać pompę ciepła? Istnieje wiele rodzajów tych urządzeń, jednak zawsze podstawowym parametrem przy wyborze pompy ciepła jest jej moc.

Niezależnie od wybranego źródła energii to właśnie moc pompy ciepła będzie warunkować wysokość rachunków za ogrzewanie oraz komfort cieplny w pomieszczeniach. Źle dobrana moc urządzenia niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Nie wiesz, jak dobrać moc pompy ciepła? Tylko dobór pompy ciepła do budynku przeprowadzony na podstawie obliczeń, a nie „na oko” zagwarantuje prawidłowy dobór mocy.

Sprawdź, jak dobrać pompę ciepła o odpowiedniej mocy, aby zapewnić optymalną pracę urządzenia i przez długi czas cieszyć się efektywnym systemem grzewczym.

Dobór pompy ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła nie powinna dziwić — taka instalacja ma wiele zalet i korzyści w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych. To rozwiązanie wydaje się jeszcze bardziej atrakcyjne w obliczu niestabilnych cen na rynku energetycznym. Pompy ciepła to mimo wysokich kosztów początkowych tańszy w eksploatacji system grzewczy, który nie wymaga czasochłonnej obsługi i nie emituje zanieczyszczeń. Szczególnie kiedy zostanie połączony z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie daje użytkownikom całkowitą niezależność.

Aby system grzewczy z pompą ciepła był opłacalny i spełniał oczekiwania co do komfortu cieplnego w budynku, istotny jest odpowiedni dobór pompy ciepła. Pompy ciepła dzieli się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło — pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne, oraz ze względu na umieszczenie wymiennika ciepła — pompy typu split i monoblok.

Jak dobrać pompę ciepła? Dobór pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak:

  • wielkość i izolacja budynku,
  • usytuowanie budynku — wielkość i inne parametry działki jak warunki wodno-gruntowe,
  • możliwości finansowe — ceny inwestycji są różne w zależności od rodzaju pompy, dla przykładu najdroższe są instalacje z pompą ciepła gruntową i wodną, ponieważ oprócz zakupu jednostki niezbędne są także skomplikowane prace ziemne.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów tych urządzeń — zatem jak dobrać pompę ciepła, aby instalacja centralnego ogrzewania działała bez zarzutu? Kiedy zdecydujemy się na konkretny rodzaj pompy, kluczową kwestią pozostanie moc urządzenia. Jak dobrać moc pompy ciepła? Najważniejsze, by uwzględnić parametry budynku. Czytaj dalej i sprawdź, jak dobrać pompę ciepła do budynku.

Dobór mocy pompy ciepła — dlaczego to ważna kwestia?

Niezależnie od tego, jaką pompę wybierzesz — powietrzną, wodną czy gruntową, w postaci dwóch jednostek czy pompę monoblok, staniesz przed wyborem mocy urządzenia. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy kilku, kilkunastu i kilkudziesięciu kW. Zastanawiasz się, jak dobrać moc pompy ciepła? I słusznie, nad tą kwestią trzeba się szczególnie pochylić, ponieważ jest to najistotniejszy parametr urządzenia, od którego zależeć będzie działanie całego systemu ogrzewania oraz wysokość rachunków.

Tylko dobór pompy ciepła do budynku warunkuje poprawne dobranie mocy urządzenia. Odpowiednio dobrana moc pompy ciepła reguluje generowaną moc pracy w określonym zakresie w zależności od zapotrzebowania cieplnego bez wymuszania wyłączania sprężarki. Taki tryb pracy pompy ciepła jest optymalny i wydłuża jej żywotność. Ciągłe włączanie i wyłączanie urządzenia ma negatywny wpływ i powoduje szybkie jego zużycie, a także wzrost poboru energii. Jak widać pompa ciepła — dobór mocy to kluczowa kwestia, na jakiej trzeba się skupić, planując całą inwestycję. Co stanie się, kiedy zamontujesz pompę o zbyt małej lub zbyt dużej mocy? Nie będzie to nic dobrego.

Dobór mocy pompy ciepła — przewymiarowanie

Nieodpowiedni dobór mocy pompy ciepła w postaci przewymiarowania ma miejsce wtedy, gdy moc pompy ciepła jest zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku. Ma to negatywne konsekwencje takie jak:

  • większe rachunki za prąd — większe sprężarki potrzebują więcej energii do pracy, wzrośnie więc koszt eksploatacji,
  • skrócenie żywotności serca pompy, jaką jest sprężarka — sprężarka to zaprogramowany na określoną ilość cykli najważniejszy i najdroższy element całego urządzenia,
  • większy koszt początkowy inwestycji — pompy o większej mocy są droższe, a moc i tak nie zostanie wykorzystana.

W obliczu obecnych standardów budownictwa, które bazuje na dobrej izolacji, nie ma podstaw, by montować urządzenia grzewcze o większej mocy niż potrzeba. Dobry fachowiec nigdy nie doradzi mocy na wyrost, warto o tym pamiętać.

Dobór mocy pompy ciepła — niedowymiarowanie

Nieprawidłowy dobór mocy pompy ciepła w postaci niedowymiarowania to sytuacja, kiedy pompa ciepła ma zbyt małą moc w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku. W tym przypadku ma miejsce niedogrzanie budynku.

W pomieszczeniach panuje chłód, co zmusza użytkowników do stosowania dodatkowych źródeł ogrzewania generujących niepotrzebne koszty. Należy pamiętać, że optymalna temperatura pomieszczeń bez używania urządzeń grzewczych w naszym klimacie jest osiągana zaledwie przez kilka miesięcy. Odpowiedni dobór pompy ciepła wyklucza większe koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Pompa ciepła — dobór mocy

Chcesz dowiedzieć się, jak dobrać pompę ciepła do budynku? Aby zrobić to prawidłowo, konieczne jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło. Będą do tego potrzebne takie parametry jak wymiary budynku, grubość ścian zewnętrznych oraz informacja, z jakich materiałów są wykonane, jakich materiałów użyto do izolacji dachu, podłogi na parterze oraz w piwnicy.

Doświadczony fachowiec będzie wiedział, jak dobrać pompę ciepła do budynku. Należy pamiętać, aby wypytać go o szczegóły — nie ma tu miejsca na szacunki na oko i podawanie wartości bez obliczeń.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dobór mocy pompy ciepła został przeprowadzony prawidłowo możesz skorzystać z profesjonalnego audytu OZC — to dodatkowy wydatek, ale i tak będzie on niewielki w stosunku do kosztów, jakie możesz ponieść przez źle dobrane urządzenie. Można też skorzystać z darmowych narzędzi do wykonywania szacunkowych obliczeń. Są nimi kalkulatory zapotrzebowania cieplnego budynku. To dobre rozwiązanie, z którego korzysta wiele form montujących pompy ciepła.

Powiązane kategorie