Wybór instalacji grzewczej to bardzo ważna kwestia, od której zależy komfort mieszkańców oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Najnowszym rozwiązaniem w technologii grzewczej są pompy ciepła, które zyskują coraz większą popularność. To idealna pora, by dowiedzieć się, co to jest pompa ciepła i jak działa.

Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych — powietrza, wody lub gruntu — i przekazują ją do instalacji centralnego ogrzewania. Jedynie część energii potrzebnej do pracy pompy pobierana jest z sieci elektrycznej. W przypadku połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną otrzymujemy całkowicie darmową i czystą energię, a koszty ogrzewania budynku spadają niemal do zera.

Chcesz wymienić źródło ciepła na bardziej ekonomiczne? Pewnie pojawiły się pytania: pompa ciepła jak działa i ile kosztuje? Czytaj dalej, a dowiesz się, co to jest pompa ciepła i jak działa oraz jaka pompa ciepła będzie najlepsza.

Co to jest pompa ciepła?

Coraz częściej mówi się o nowoczesnych i ekologicznych źródłach energii. Zastanawiasz się, co to jest pompa ciepła i jak działa? To urządzenie grzewcze, które odbiera ciepło ze środowiska i przekazuje je do instalacji grzewczej. Jest stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzeniem, które jest praktycznie bezobsługowe. Urządzenie może efektywnie ogrzewać nie tylko pomieszczenia, ale także wodę użytkową. Podłączenie pompy ciepła do instalacji fotowoltaicznej sprawia, że koszt eksploatacji urządzenia oraz koszty ogrzewania budynku są zerowe.

Wiele osób planując inwestycję, zadaje sobie pytania: pompa ciepła - jak działa, ile kosztuje? Instalacja pompy ciepła to inwestycja rzędu 30-80 tys. złotych. Cena zależy głównie od rodzaju i mocy pompy.

Pompa ciepła — zasada działania

Wiesz już, co to jest pompa ciepła. Pozostało drugie pytanie — pompa ciepła jak działa? Jak to możliwe, że pompa ciepła ogrzewa dom, kiedy na dworze jest zimno?

Odpowiedź na pytanie, jak działa pompa ciepła jest następująca: urządzenie pobiera ciepło ze środowiska, kondensuje je i przekazuje dalej do instalacji grzewczej. Jest to możliwe dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym.

Czynnik chłodniczy, czyli ciecz, która krąży w układzie pompy, ma bardzo niską temperaturę wrzenia, dzięki czemu efektywnie pobiera ciepło z otoczenia. Następnie trafia on do tzw. parownika, gdzie ulega przemianie w gaz. Gaz ten trafia na zasilaną elektrycznie sprężarkę, gdzie następuje podniesienie jej temperatury, a następnie dochodzi do oddania ciepła w skraplaczu. Z niego ciepło przechodzi do obiegu grzewczego. Jak widzisz, jeśli chodzi o kwestię pompa ciepła zasada działania, jest ona podobna do rozwiązań stosowanych w lodówkach.

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?

Wyjaśniliśmy już, co to jest pompa ciepła i jak działa. To, jaka pompa ciepła będzie najlepsza, jest kwestią indywidualną i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od uwarunkowań wodno-glebowych działki, jej wielkości oraz budżetu.

Za najlepsze rozwiązanie uważa się pompy gruntowe i wodne, ze względu na stałą temperaturę dolnego źródła ciepła, co warunkuje stabilność i wydajność pracy pompy. Montaż tego typu pomp wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac ziemnych, a koszt całej inwestycji przewyższa dwukrotnie montaż powietrznej pompy ciepła.

Pompa ciepła do mieszkania? Dlaczego nie!

Urządzenia te kojarzą się głównie z domami jednorodzinnymi, jednak pompa ciepła do mieszkania również się nadaje, trzeba tylko wybrać odpowiednią. Pompa ciepła do mieszkania jest bardzo dobrym pomysłem, który pomoże zaoszczędzić na rachunkach.

Jaka pompa ciepła do mieszkania będzie najlepsza? W tym celu należy określić zapotrzebowanie cieplne lokalu. Aby wykonać szacunkowe obliczenia, można skorzystać z darmowego kalkulatora dostępnego w sieci.

Pompa ciepła monoblok czy split?

Podczas planowania inwestycji pojawia się kolejne pytanie — pompa ciepła split czy monoblok? Zasada działania pomp typu monoblok i split jest taka sama. Różnią się one umiejscowieniem podzespołów.

Pompy typu monoblok mają wszystkie komponenty w jednej obudowie. Instalacja tego typu pomp nie wymaga zatrudniania fachowca z uprawnieniami F-gazowymi.

W przypadku pomp ciepła typu split elementy znajdują się dwóch elementach — w jednostce zewnętrznej i w pomieszczeniu w budynku. Montaż tego typu pomp może być przeprowadzony wyłącznie przez fachowców.

Jeśli zastanawiasz się nad kwestią — pompa ciepła monoblok czy split, przedstawiamy ich główne cechy. Główne cechy pomp monoblok:

  • duża szczelność — nie wymagają kontroli szczelności,
  • łatwiejszy montaż,
  • dobra izolacja akustyczna — ma to znaczenie szczególnie w przypadku małych działek, kiedy pompa znajduje się blisko strefy wypoczynku,
  • nie wymagają wydzielania osobnego miejsca w budynku,
  • wymagają termoizolacji — możliwość zamarzania rur i uszkodzeń pompy w przypadku braku prądu lub awarii pompy wodnej,
  • większe gabaryty urządzenia.

Główne cechy pomp typu split:

  • duża odporność na niskie temperatury,
  • mniejsze straty ciepła w porównaniu do pomp typu monoblok,
  • musi być montowana tuż przy budynku,
  • konieczność założenia karty urządzenia i przeprowadzania regularnych kontroli szczelności w przypadku pomp o mocy większej niż 10 kW.

Odpowiadając na pytanie pompa ciepła monoblok czy split, należy zastanowić się, jakie mamy oczekiwania względem pompy oraz przeanalizować dostępną przestrzeń.

Po lekturze tego artykułu wiesz w przybliżeniu, co to jest pompa ciepła, ile kosztuje pompa ciepła i jak działa. Teraz możesz planować swoją inwestycję!

Powiązane kategorie