Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność. Wykorzystuje się je zarówno podczas modernizacji budynków, jak i w nowych domach, których właściciele chcą żyć w zgodzie z ekologią. Nie zapominajmy też o oszczędnościach, które generuje tego typu rozwiązanie. Jednak w każdym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zużycie prądu przez pompę ciepła. Wiemy, że wielu osobom zagadnienie to sprawia kłopot, dlatego przygotowaliśmy szereg pomocnych wskazówek, dzięki którym decyzja o zakupie pompy stanie się znacznie łatwiejsza. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór?

Zacznijmy od wskazania zalet tego nowoczesnego rozwiązania. Otóż w perspektywie braku węgla na rynku, wysokich cen drewna oraz brykietu, jak również problemów związanych z dostawą gazu, właśnie pompa ciepła wydaje się jednym z najkorzystniejszych, dostępnych dla użytkowników opcji ogrzewania. To urządzenie o wysokiej efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że generuje ona tyle ciepła, aby ogrzać cały dom oraz wodę użytkową. W zrozumieniu, ile zużywa prądu pompa ciepła, przyda się również wyjaśnienie, jak w ogóle działa taki sprzęt. Otóż pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną, która zachowana jest w powietrzu lub gruncie. To energia stale uzupełniana przez promienie słoneczne. Przez pompę trafia ona do instalacji grzewczej. Właśnie to czyni ją urządzeniem wykorzystującym odnawialne źródła energii (OZE).

Ile energii zużywa pompa ciepła w standardowym budownictwie?

Standardowe zużycie prądu przez pompę ciepła w budynku o powierzchni 100 m2 powierzchni użytkowej wynosi 2000 – 3000 kWh. Oczywiście to średnia wartość, która zmienia się w zależności od rozmaitych czynników, wśród których wymienia się m.in. panujące warunki atmosferyczne oraz to, jak bardzo chcemy ogrzewać dany budynek. A ile prądu zużywa pompa ciepła na ogrzanie wody użytkowej? Zazwyczaj potrzeba ok. 1000 kWh. Przy obliczeniach zwykle przyjmuje się, że pompa ciepła pobiera 1 kW mocy elektrycznej, a oddaje ok. 5 kW mocy cieplnej. Mówiąc jeszcze prościej – za opłacony 1 kWh otrzymujemy 5 kWh ciepła.

Od czego zależy zużycie energii przez pompę ciepła?

Tutaj w grę wchodzi wiele czynników. Warto się im przyjrzeć:

  1. Ogromne znaczenie ma standard wykonania budynku. Energooszczędne budownictwo znacznie ogranicza pobór prądu. Właśnie dlatego osoby będące dopiero na etapie budowy, powinny postawić na wysokiej jakości materiały konstrukcyjne, odpowiednią izolację, a także wentylację. Kiedy chodzi o już istniejący budynek, dobrym pomysłem będzie zadbanie o jego termomodernizację. Im mniejsze straty ciepła w budynku, tym mniejsze zużycie prądu przez pompę ciepła.
  2. Kolejny punkt wpływający na pobór prądu przez pompę ciepła to liczba domowników oraz to, z jakiej ilości wody użytkowej będą oni korzystać.
  3. Bardzo istotna jest temperatura utrzymywana w pomieszczeniach domu, która zapewnia im codzienny komfort życia.
  4. Aby zoptymalizować pobór prądu przez pompę ciepła, należy dopasować ją do systemu grzewczego w budynku. W razie wątpliwości najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie.

Ile prądu rocznie zużywa pompa ciepła w zależności od rodzaju budownictwa?

Jak wyżej wspomnieliśmy, zużycie energii przez pompę ciepła zależy m.in. od izolacji w domu. Oto przykłady poszczególnych typów budynków przy uwzględnieniu wykorzystania wody użytkowej o temperaturze 45°C oraz zużyciu 45 litrów wody na dobę dla 4 domowników. Wszystko to przy założeniu, że pompa ma średnią wydajność.

  1. Dom energooszczędny zakłada zużycie 50-60 kWh/m2.
  2. Dom energooszczędny zgodnie z WT2021 – ok. 70-80 kWh.
  3. Dom z dobrą izolacją – 90-120 kWh/m2,
  4. Dom ze słabą izolacją – 130-160 kWh/m2,
  5. Dom bez izolacji cieplnej zużywa aż 170 kWh/m2.

Pompa ciepła a zużycie energii w ciągu roku

Przy obliczaniu rocznego zużycia energii przez pompę ciepła, należy znać współczynnik SCOP, czyli efektywność średnioroczną. To wyznacznik, który określa ilość energii elektrycznej, którą dostarcza się do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. W obliczeniu SCOP wykorzystuje się specjalne kalkulatory (dostępne w internecie). Znajomość SCOP oraz zapotrzebowanie na ciepło w budynku określa się na podstawie zużyciu prądu na ogrzewanie oraz przygotowywania c.w.u. Mnożymy zużycie energii przez koszt 1 kW – tak otrzymamy szacunkowe zużycie energii elektrycznej.

Jak obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Kiedy obliczenia dotyczące aktualnej sytuacji w domu nie są optymistyczne, nie należy się obawiać. Istnieją sposoby na ograniczenie kosztów eksploatacji pompy ciepła. Mają one związek z ogrzewaniem budynku oraz przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Mowa tu przede wszystkim o trosce o izolację termiczną w budynku, ale też utrzymaniem niższych temperatur we wnętrzach. Wcale nie musi to jednak obniżać komfortu życia w domu! Warto w tym celu rozważyć montaż fotowoltaiki zasilającej pompę ciepła. W ten sposób energia pochodzi z dwóch źródeł odnawialnych, sprzyjając tym samym większym oszczędnościom.

Dodatkowych oszczędności możemy poszukiwać w wyborze właściwej taryfy energetycznej. Jedna z często wybieranych opcji to taryfa G12w, w czasie której stawka za energię elektryczną jest obniżona w weekendy, dni ustawowo wolne od pracy, a także w dni robocze w godzinach 13:00 - 15:00 i 22:00 - 6:00. Trzeba jednak pamiętać, że przez resztę czasu opłata za prąd jest wyższa. Na szczęście przy odpowiednio skonfigurowanym systemie pracy pompy można sprawić, że będzie ona pracować głównie w taryfie nocnej.

Zużycie prądu przez pompę ciepła a wybór urządzenia

Jak widać to, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna, zależy od kilku czynników. Im lepiej ogrzany budynek, tym mniejsze straty ciepła, a większe oszczędności. Nie bez znaczenia okazuje się także styl życia użytkowników danego domu. Ważne, aby postawić na urządzenie dopasowane do potrzeb mieszkańców budynku oraz jego rozmiaru. Co polecamy? Dobry wybór to m.in. pompy ciepła Ariston, które występują w wielu wydaniach, dlatego znalezienie tej perfekcyjnie dopasowanej nie sprawi większych problemów. To produkty dostępne w ofercie sklepu Bridom. Choć to tylko niektóre z propozycji. Przygotowaliśmy również wiele innych modeli, które można idealnie dopasować do danego domu oraz wymagań użytkowników. Prezentujemy pompy ciepła o różnym zużyciu prądu. Nawet od 2 kW do 17 kW.

Powiązane kategorie