Pompy ciepła to urządzenia grzewcze o stale rosnącej popularności. Zalety korzystania z tego typu instalacji grzewczych przewyższają wszystkie inne tradycyjne systemy, dlatego pompy ciepła budzą tak duże zainteresowanie. Pompa ciepła to przede wszystkim tańszy sposób na ogrzewanie pomieszczeń, który nie wymaga czasochłonnej obsługi i nie emituje zanieczyszczeń do środowiska.

Pompy ciepła pobierają energię ze środowiska — z gruntu, wody lub powietrza — i przekazują ją do instalacji grzewczej. Przy korzystaniu z pompy aż do 80% energii potrzebnej do ogrzania domu uzyskuje się z odnawialnych źródeł, a reszta pochodzi z sieci elektrycznej. Połączenie pompy ciepła z instalacją solarną obniża koszty ogrzewania budynku do zera i czyni system całkowicie ekologicznym.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Poszczególne modele różnią się funkcjonalnością — mogą ogrzewać pomieszczenia, wodę użytkową bądź oba te komponenty instalacji wodnej jednocześnie. To, na jaki model pompy powinniśmy się zdecydować, zależy m.in. od wielkości budynku i jego izolacji, stanu obecnej instalacji czy zużycia wody. 

W naszej ofercie posiadamy powietrzne pompy ciepła pochodzące wyłącznie od renomowanych producentów takich jak Galmet czy Auraton oraz szeroką gamę akcesoriów instalacyjnych do pomp.

Powietrzne pompy ciepła — dla kogo?

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują ciepło z powietrza, które jest pobierane i przeznaczane na ogrzewanie wody w C.O., C.W.U. lub obu. Powietrzne pompy ciepła są odpowiednim rozwiązaniem zarówno w przypadku budowy nowego domu, jak i remontu starego budynku, ponieważ część modeli typu powietrze-woda może być podłączona do już istniejącej instalacji grzewczej, na przykład z odbiornikami ciepła w postaci kaloryferów. 

Pompy ciepła typu powietrze-powietrze działają jak klimatyzatory, ogrzewając lub ochładzając pomieszczenia poprzez przekazywanie do nich powietrza o określonej temperaturze. Takie rozwiązanie daje możliwość całkowitej rezygnacji z odbiorników ciepła, co pozwala zaoszczędzić miejsce, a nawiewy naścienne lub podłogowe są kompaktowe, nie rzucają się w oczy i stanowią estetyczny element wnętrz.

Powietrzne pompy ciepła zapewniają efektywne i ekonomiczne ogrzewanie domu i wody użytkowej przez cały rok, dlatego będzie to odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują instalację grzewczą w nowym budynku bądź chcą zastąpić już istniejącą tańszym i bardziej ekologicznym systemem. 

Wymiana kotła stałopalnego na pompę ciepła pozwoli zmniejszyć zużycie energii, co wpłynie pozytywnie na domowy budżet. Niepewne ceny paliw stałych oraz konieczność magazynowania drewna czy węgla magazynowania sprawiają, że pompa ciepła staje się o wiele stabilniejszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem. 

Jakie zalety mają powietrzne pompy ciepła?

Instalacje z pompą ciepła zapewniają wysoki komfort użytkowania i optymalne gospodarowanie energią, co przekłada się na niższe rachunki. Możliwość połączenia pompy ciepła z instalacją solarną sprawia, że stajemy się samowystarczalni w kwestii ogrzewania domu. 

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania tj. kotłów stałopalnych kwestia zakupu, składowania i częstego dorzucania opału do pieca zostają wyeliminowane. Emisja zanieczyszczeń zostaje znacznie zmniejszona, a urządzenie w korzysta w większej części z odnawialnych źródeł energii, dlatego pompa ciepła jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym. 

Powietrzne pompy ciepła są łatwe w instalacji, a ich montaż nie wymaga dodatkowych działań w postaci przeprowadzania kosztownych prac ziemnych. Ich efektywność jest wysoka i pozostaje zachowana nawet w okresach spadków temperatury. 

Do najważniejszych zalet powietrznych pomp ciepła należą:

  • łatwość instalacji i niewymagająca obsługa,
  • obniżenie rachunków za energię elektryczną,
  • bezpieczeństwo użytkowania — brak ryzyka wybuchu,
  • niska lub zerowa emisyjność — emisja zanieczyszczeń jest zmniejszona, a w przypadku połączenia pompy z panelami fotowoltaicznymi uzyskiwane ciepło staje się w 100% ekologiczne,
  • możliwość podłączenia do istniejącej instalacji grzewczej,
  • długa żywotność urządzenia i niska awaryjność — żywotność pomp ciepła obliczana jest na 30-50 lat.

W ofercie naszego sklepu znajduje się wiele różnych modeli pomp ciepła, dzięki temu możliwe jest dopasowanie urządzenia odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Podczas zakupu mogą Państwo liczyć na pomoc wykwalifikowanych doradców.