Instalacje grzewcze z pompą ciepła stanowią najbardziej wydajne i jednocześnie ekologiczne źródło ciepła spośród wszystkich dostępnych obecnie rozwiązań. Popularność tego typu systemów stale rośnie, a możliwość ich współpracy z panelami fotowoltaicznymi pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania budynku do zera.

Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, pobierając ją ze środowiska. Energia ta przekazana do instalacji grzewczej i efektywnie ogrzewa pomieszczenia oraz wodę użytkową. Najnowocześniejszy typ pomp ciepła zawiera nowy typ elementu wewnętrznego optymalizujący ich pracę, dzięki czemu stanowią one jeszcze bardziej efektywne rozwiązanie grzewcze, które doskonale sprawdza się w naszym klimacie.

W swojej ofercie posiadamy nowoczesne inwerterowe pompy ciepła renomowanych producentów takich jak Ariston czy Vasti oraz szeroką gamę akcesoriów instalacyjnych do pomp ciepła.

Czym są inwerterowe pompy ciepła?

Najpopularniejszym typem pomp ciepła są pompy powietrze-woda, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego. Powietrzne pompy ciepła pracują wydajnie nawet w niskich temperaturach sięgających -25 stopni. Jednak obniżenie oraz wahania temperatur zwiększają częstotliwość załączania się urządzenia, co wpływa na wzrost zużycia prądu, a intensyfikacja eksploatacji zmniejsza żywotność pompy. 

Inwerterowe pompy ciepła to pompy typu powietrze-woda, wyposażone w najnowocześniejszą technologię, która optymalizuje ich pracę. Technologia wykorzystywana w inwerterowych pompach ciepła pozwala ograniczyć straty w przypadku zmiennych warunków zewnętrznych, które są charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Inwerterowe pompy ciepła są więc opcją bardziej energooszczędną i wydajną.

Urządzenia te są proste w montażu, nie wymagają skomplikowanej obsługi oraz nadają się jako zamiennik dla tradycyjnych pieców opałowych. 

Jak działają inwerterowe pompy ciepła?

Nazwa inwerterowa pompa ciepła odnosi się do zastosowanego rodzaju sprężarki — takie urządzenie jest zaopatrzone w sprężarkę sterowaną inwerterowo. Co to dokładnie oznacza?

Sprężarka stanowi najważniejszy komponent pompy, który zużywa nawet do 90% całej energii wykorzystywanej przez urządzenie. Standardowo w pompach ciepła stosuje się sprężarkę typu ON/OFF, która jest włączana lub wyłączana przez regulator, a moc, z jaką pracuje, zawsze jest ta sama, niezależnie od warunków. Regulator uruchamia i wyłącza sprężarkę, ale nie ma możliwości sterowania jej wydajnością.

W przypadku sprężarki inwerterowej możliwa jest płynna regulacja wydajności jej pracy — takie rozwiązanie pozwala na regulację obrotów sprężarki, dzięki czemu moc, z jaką pracuje pompa, jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. 

Inwerterowe pompy ciepła pracują efektywniej, nie generują dużych strat ciepła, mniej się zużywają i wpływają na większy komfort termiczny wewnątrz budynków. Kompensują wahania temperatur powietrza, dlatego są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla naszych warunków klimatycznych, a ich popularność stale rośnie.

Inwerterowe pompy ciepła — zalety 

Technologia inwerterowa to najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w pompach ciepła. Inwerterowe pompy ciepła to urządzenia o zmiennej mocy, które mają możliwość precyzyjnego dostosowania się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu systemy ogrzewania z pompą ciepła stają się jeszcze bardziej energooszczędne, a więc i bardziej opłacalne. Ograniczenie produkowania nadwyżek energii czyni te urządzenia również bardziej ekologicznymi.

W przypadku chęci rezygnacji z tradycyjnych urządzeń grzewczych, jakimi są piece stałopalne, wymiana źródła ciepła na bardziej ekonomiczne i ekologiczne może odbyć się bez konieczności przebudowy całej instalacji — inwerterowe pompy ciepła współpracują z tradycyjnymi odbiornikami ciepła, czyli z grzejnikami. 

Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia inwerterowe pompy ciepła są łatwiejsze do dopasowania — ryzyko generowania strat w energii w ich przypadku jest mniejsze. Przy wyborze pompy ciepła bardzo istotne jest dokładne określenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Nawet gdy zostanie zainstalowana mocniejsza pompa inwerterowa, dostosuje się ona do mniejszego zapotrzebowania i nie będzie produkowała nadwyżek energii. 

Do najważniejszych zalet inwerterowych pomp ciepła należą:

  • precyzyjna regulacja mocy grzewczej dostosowana do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło,
  • brak produkcji dużych nadwyżek ciepła — możliwość zastosowania mniejszego zbiornika buforowego,
  • zwiększony komfort termiczny w budynku,
  • większa wydajność w porównaniu do pomp z tradycyjną sprężarką typu ON/OFF,
  • zmniejszenie taktowania sprężarki (częstotliwości włączeń i wyłączeń) co wydłuża żywotność urządzenia.