Ścianki prysznicowe to doskonały sposób na zagospodarowanie niewielkiej (lub trochę więcej niż niewielkiej) wnęki w łazience. Nowoczesne, funkcjonalne i pięknie się prezentujące ścianki sprawiają, że "prysznic" staje się niemalże połączany z resztą pomieszczenia i umożliwiają lepsze go dopasowanie do reszty sprzętów czy dodatków łazienkowych.

Składają się one najczęściej z jednej, dużej tafli szkła, bądź dwóch, trochę mniejszych. Ilość ścianek tworzących całość konstrukcji wpływa na rozwiązania dotyczące sposobu otwierania drzwi – jedna ścianka będzie raczej się uchylać, a dwie będą raczej się rozsuwać. W zależności od mechanizmu powinniśmy "przypilnować" innych szczegółów – w przypadku rozsuwania jakości rolek, w przypadku uchylania jakości uchwytów.

Warto zauważyć, iż wybór konkretnego modelu ścianki prysznicowej zależy od rodzaju i wielkości wnęki, sposobu doprowadzenia w to miejsce wody i jej odpływu. Mówiąc krótko – zakup i montaż ścianki prysznicowej to koniec długiego procesu, zaczynającego się od projektu i prac przygotowawczych. Trudności z tym związane na szczęście bardzo szybko rekompensuje wyjątkowy widok gotowej do użycia ścianki.

Należy również pamiętać, iż w przypadku ścianki prysznicowej, musimy zabezpieczyć przed wilgocią większą powierzchnię ścian, czyli w zasadzie całą wnękę. Nie jest to czynność szczególnie uciążliwa, ale niestety bardzo łatwo o niej zapomnieć.

Większość ścianek występuje w formie uniwersalnej, co znaczy mniej więcej tyle, że można je montować w wersji prawej lub lewej, ale przed zakupem powinno się upewnić, czy taki właśnie model jest nam oferowany. Co więcej, często długość ścianki można w pewnym niewielkim zakresie regulować, co znacznie ułatwia nam zakup – nie musimy poszukiwać latami kabiny idealnie dopasowanej co do milimetra do naszej wnęki.

Jeśli chodzi o pozostałe, bardziej regularne parametry ścianek prysznicowych to należy wspomnieć o ich grubości (najczęściej od 6 do 8 milimetrów), która wpływać będzie na wytrzymałość oraz o ich wysokości dochodzącej nawet do 200 centymetrów.