Drzwi prysznicowe to najważniejszy i przy okazji najbardziej narażony na zniszczenie element każdej kabiny prysznicowej. Zamykane i otwierane nawet kilka razy dziennie, ustawione w miejscu o znacznie zwiększonej wilgotności oraz poddawane dużym obciążeniom mogą bardzo szybko odmówić posłuszeństwa i sprowadzić na głowę nie lada problem. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby drzwi prysznicowe były wykonane z najlepszej jakości materiałów oraz z największą precyzją i starannością.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na mechanizm otwierania. Ich wybór jest naprawdę duży – w naszym sklepie znajdziemy drzwi prysznicowe otwierane uchylnie, rozsuwane, obrotowe, wahadłowe czy złożone z kilku elementów. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, sprawdźmy, czy rolki górne i dolne działają bez zarzutu, czy dolne rolką są zdejmowane, czy zawiasy wykonane są z wartościowego materiału, czy uszczelki są odpowiednio przymocowane i czy są szczelne. Pamiętajmy, że od jednej decyzji zależy komfort naszej kąpieli przez kilka najbliższych lat.

Drzwi prysznicowe najczęściej wykonywane są ze szkła hartowanego termicznie o grubości od 3 do 9 milimetrów (chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły). Szkło hartowane jest niezwykle wytrzymałe, odporne na zarysowania i plamy, łatwo się czyści, a jeżeli poddane dużej sile pęknie, to z pewnością nie zrobi nikomu krzywdy (pokruszy się). Tańszym do szkła materiałem (ale mniej wytrzymałym) jest akryl, równie estetyczny i równie odporny na zabrudzenia jak szkło.

Drzwi prysznicowe pełnią rolę nie tylko funkcjonalną – mogę być również piękną ozdobą podkreślającą charakter łazienki i dodającą jej szczyptę niebanalnego smaku.

Nowoczesnym i coraz bardziej popularnym sposobem zastosowania drzwi prysznicowych jest zamontowanie ich we wnęce imitującej (z wyjątkowym powodzeniem) kabinę prysznicową. Wnęka taka jest zabezpieczona przed wilgocią, obłożona płytkami i posiada odpływ wody umieszczony w podłodze. Wykorzystywane we wnękach drzwi niekoniecznie muszą składać się z jednej ścianki – czasami jest ich dwie lub nawet trzy, a wtedy drzwi zyskują możliwość na przykład rozsuwania się.

Sprawdź również: