Brak produktów w wybranej kategorii spełniających kryteria wyświetlania.

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle komfortowa forma ogrzania domu. Szczególnie kiedy podłoga pokryta jest płytkami ceramicznymi — ogrzewanie płaszczyznowe eliminuje dyskomfort związany z zimną podłogą.

Montaż ogrzewania podłogowego wymaga skomplikowanych prac, które są projektowane i przeprowadzane przez fachowców. Wymagają one zatopienia w warstwie betonowej podłogi rur doprowadzających gorącą wodę. Z uwagi na czas potrzebny na wyschnięcie betonu jest to dość długi proces. Dlatego na klasyczne ogrzewanie podłogowe najlepiej zdecydować się na samym początku uwzględniając go w projekcie domu, ponieważ stawienie podłogówki w późniejszym czasie będzie wiązało się z rozkuciem całej podłogi i wylewaniem nowej posadzki. 

Istnieje alternatywne rozwiązanie dla podłogowego ogrzewania wodnego niewymagające skomplikowanych prac związanych ze skuwaniem podłóg i robieniem nowych wylewek. To podłogowe maty grzewcze, które można położyć bezpośrednio pod płytki ceramiczne. Nie wymaga to tak szeroko zakrojonych prac związanych z rozkuwaniem wszystkich warstw starej podłogi. Można szybko i łatwo położyć je podczas krótkiego remontu, np. wymiany płytek i co istotne, można zamontować je samodzielnie. 

Takie rozwiązanie daje duże możliwości aranżacyjne i pozwala dostosować ogrzewanie do przestrzeni oraz stworzyć niezależne strefy grzewcze w poszczególnych pomieszczeniach.

Maty grzewcze są efektywnym źródłem ciepła, które poprawia komfort użytkowania pomieszczeń i pozwala obniżyć rachunki za energię. W dodatku istnieje możliwość połączenia ich z instalacją fotowoltaiczną, wówczas takie rozwiązanie staje się jeszcze bardziej ekonomiczne.

Czym są maty grzewcze?

Maty grzewcze to elektryczna forma płaszczyznowego ogrzewanie podłogowego, której popularność stale rośnie. Jak zbudowana jest mata grzewcza? Składa się z kabla grzewczego rozmieszczonego na siatce z włókna szklanego równomiernie za pomocą taśm. 

Taką matę można rozłożyć bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi, a warstwa z matą grzewczą zatopioną w kleju do płytek bądź masie samopoziomującej ma do 5 mm grubości i nie zwiększa wysokości posadzki. Maty grzewcze połączone są z termostatem, który precyzyjnie reguluje temperaturę. 

System ogrzewania podłogowego z matami grzewczymi może stanowić samodzielny system grzewczy lub być dodatkowym źródłem ciepła. Nie wymaga on konserwacji oraz jest rozwiązaniem znacznie szybszym i łatwiejszym w montażu niż tradycyjne wodne ogrzewanie podłogowe. 

Maty podłogowe różnią się mocą. Wynosi ona najczęściej 60-200W/m2. Moc maty dobiera się głównie w oparciu o typ pomieszczenia. Tam, gdzie temperatura powinna być wyższa — na przykład w łazience, należy zastosować matę o wyższej mocy.

Maty grzewcze — zalety instalacji

Maty grzewcze to ekonomiczny system podłogowego ogrzewania elektrycznego, który jest łatwy i szybki w montażu. Można zastosować go pod wszystkie rodzaje płytek — pod gres, płytki ceramiczne, terakotę oraz marmur. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznej podłogówki, szczególnie kiedy chcemy uniknąć pracochłonnego rozkuwania podłogi. System nie jest zintegrowany z istniejącą instalacją C.O., co umożliwia niezależne sterowanie. 

System płaszczyznowego ogrzewania podłogowego z zastosowaniem mat grzewczych jest intuicyjny w montażu i można przeprowadzić go samodzielnie. Rozłożenie mat w całym pomieszczeniu zajmuje kilka godzin, a możliwość docinania pozwala na dobre dopasowanie. 

Elektryczne maty grzewcze sprawdzą się jako ogrzewanie zasadnicze w domach dobrze ocieplonych, o niskich stratach energii. Jako forma dogrzania zwiększą znacznie komfort termiczny określonych stref, na przykład pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia. Znajdują także zastosowanie w takich miejscach jak otoczenie basenu, murowane altany czy ogrody zimowe.

Jakie zalety mają maty grzewcze? Do najważniejszych należą:

  • łatwość i szybkość montażu,
  • brak konieczności rozkuwania warstw istniejącej podłogi,
  • niższe w porównaniu do podłogowego ogrzewania wodnego początkowe koszty instalacji,
  • brak konieczności zastosowania ich na całej powierzchni posadzki,
  • brak konieczności obsługi i niska awaryjność,
  • duże możliwości aranżacji — możliwość docinania,
  • czystsza energia — szczególnie jeśli są połączone z domową fotowoltaiką,
  • zmniejszenie zużycia zapotrzebowania instalacji C.O. na energię nawet o 20% - dzięki redukcji temperatury o kilka stopni w głównym źródle ciepła takim jak kocioł C.O. czy pompa ciepła,
  • długa żywotność systemu — nawet do 50 lat.