Blaty i fronty to elementy mebli łazienkowych, które czasem same w sobie mogą być nie tylko ozdobami pomieszczenia, ale także pełnić rolę bardzo funkcjonalną.
Blaty łazienkowe słusznie kojarzą się z blatami stołowymi czy kuchennymi – same służą jako podkład pod na przykład miskę umywalkową, sprzęty i akcesoria łazienkowe czy nawet kosmetyki. Co więcej blaty łazienkowe przydają się także jako elementy maskujące. Z powodzeniem pod takim blatem postawić można na przykład pralkę czy przechowywać pod nim rzeczy, które nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka, tak jak proszki do prania czy miski.
Jak zamontować blaty łazienkowe? Można je postawić na szafce, ale tylko wtedy gdy blat jest w podobnym do niej rozmiarze. Jeżeli blat jest zdecydowanie większy lub szafki nie ma w planach, to nie innego wyjścia – trzeba przykręcić go do ściany. W przypadku, gdy blat nie będzie duży – można próbować zrobić to przy pomocy długich i mocnych wkrętów. Wraz ze wzrostem wielkości blatu, coraz trudniej będzie utrzymać jego ciężar na zwykłej ścianie. Rozwiązaniem tej sytuacji jest stelaż wzmacniający konstrukcję ściany. Stelaż taki przymocowuje się do ściany, a do stelażu z kolei przymocowuje się blat.
Blaty i fronty muszą być wykonane z materiałów odpornych na wysoką wilgotność. Właśnie dlatego raczej odradza się stosowanie tam niezaimpregnowanego drewna. Znacznie lepiej jest wybrać w tej kwestii płytę MDF zabezpieczoną przed wilgocią bądź ceramikę czy nawet marmur (który podobnie jak ceramika jest dosyć ciężki).
Blaty i fronty można pomalować na odpowiadający nam i pasujący do wnętrza kolor, pozostawić w wersji naturalnej, dodać odrobinę połysku lub wręcz przeciwnie, można powierzchnię blatów lub frontów zmatowić. Ważne, żeby blaty i fronty były dopasowane do reszty mebli łazienkowych.
Bardzo często blaty i fronty sprzedawane są w zestawie z innymi meblami łazienkowymi, a czasem nawet w komplecie z armaturą sanitarną.