Aerator – jest to rodzaj sitka w kształcie pierścienia, które zamontowane jest na końcu wylewki w bateriach. Jego zastosowanie zwiększa strumień wody poprzez jej napowietrzenie, a tym samym zmniejsza zużycie wody. Aby zapobiec nadmiernemu odkładaniu się kamienia i innych zanieczyszczeń na górnym sitku aeratora musi być on regularnie czyszczony. Regularna konserwacja aeratora zapewnia odpowiedni wypływ wody z baterii. Aerator odkręcamy w lewo – odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.

Nowy panel natryskowy z termostatem nie „podaje” gorącej wody – jakie mogą być tego przyczyny?

 

         W pierwszej kolejności należy sprawdzić podłączenie wody. Z tyłu panelu na trójniku mosiężnym jest oznaczenie z której strony powinna być podłączona zimna i ciepła woda. Odwrotne podłączenie spowoduje złą pracę termostatu!

         Kolejnym bardzo ważnym elementem jest źródło ciepłej wody. Najczęstsze problemy występują w przypadku gdy woda jest podgrzewana przez gazowy lub elektryczny podgrzewacz przepływowy.  Ma to związek z tym, że podczas odkręcenia wody termostat otwiera maksymalnie dopływ gorącej wody, tak aby jak najszybciej uzyskać nastawioną temperaturę. W związku z powyższym piec gazowy nie zawsze zdąży nagrzać odpowiednio wodę, a jak już ją nagrzeje to termostat odcina dopływ gorącej wody co znowu powoduje gaśnięcie płomienia na palniku podgrzewacza. Dodatkowo ważne jest też ciśnienie robocze i inne parametry, które określone są w karcie gwarancyjnej produktu.

 

Jak wymontować termostat z panelu natryskowego?

 

1. Zamknięcie dopływu wody do panelu zaworkami odcinającymi lub zaworem głównym,

2. Demontaż panelu ze ściany,

3. Ściągnięcie zaślepki z pokrętła termostatu,

4. Ściągnięcie pokrętła poprzez odkręcenie śrubki mocującej (imbusem 2-3 mm),

5. Poluzowanie nakrętki z tyłu panelu,

6. Odkręcenie rozety z podziałką temperatury,

7. Wykręcenie śruby kontrującej imbusowej widocznej po odkręceniu rozety z podziałką temperatury,

8. Wyciągnięcie głowicy termostatycznej (najlepiej użyć klucza nastawnego „żabka”).

 

Jak zregenerować termostat?

 

Termostat rozkręcamy kluczem nastawnym.

Wyczyścić mosiężne elementy termostatu, np. szczotką drucianą, można też zostawić części w roztworze wody z octem w celu rozpuszczenia osadów wapiennych.

Termostat należy skręcić według kolejności jak pokazane na zdjęciu; o-ringi nasmarować smarem silikonowym z domieszką teflonu;

 

SZCZEGÓLNIE POLECAMY NASZE NOWOŚCI: