Brak produktów w wybranej kategorii spełniających kryteria wyświetlania.

Sprzęgło hydrauliczne to urządzenie służące do łączenia obiegu kotłowego i grzewczego. Stosowane jest zazwyczaj w instalacjach, w których znajduje się wiele obiegów grzewczych, a każdy z nich posiada własną pompę ciepła. Budowa i zasada działania sprzęgła hydraulicznego jest bardzo prosta. Pozwala ona na optymalne zrównoważenie ciśnienia oraz przepływów między kotłem a odbiornikiem ciepła, czyli grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Wykonane jest z trwałych materiałów, takich jak stal węglowa lub nierdzewna, zapobiegających utracie ciepła. Sprzęgło stosuje się przede wszystkim w nowoczesnych systemach grzewczych o dużej lub średniej mocy.

Jakie funkcje spełnia sprzęgło hydrauliczne?

Jeśli instalacja grzewcza w Twoim domu posiada kilka obiegów z osobnymi pompami na przykład obieg ogrzewania podłogowego, grzejnikowego oraz obieg ciepłej wody, zastosowanie sprzęgła hydraulicznego zapewni im sprawną, pozbawioną zakłóceń pracę. Oferuje ono możliwość łatwego połączenia wielu różnych źródeł z kilkoma odbiornikami, bez potrzeby skomplikowanej regulacji. Dzięki specjalnej, ocieplanej obudowie, urządzenie minimalizuje straty ciepła, zapewniając efektywną pracę. Sprzęgło hydrauliczne pozwala także zachować płynną pracę całej instalacji w sytuacji, w której część odbiorników ciepła zostanie wyłączona. W zależności od modelu może być zamontowane pomiędzy obiegiem pierwotnym źródła ciepła, a co najmniej dwoma obiegami wtórnymi instalacji odbiorczej.

Zalety wykorzystania sprzęgła hydraulicznego

Wśród najważniejszych zalet zastosowania sprzęgła hydraulicznego wymienić należy płynną pracę kotła, także podczas wzrostów i spadków zapotrzebowania na moc grzewczą. Niweluje ono konieczność hydraulicznego zrównoważenia instalacji, ponieważ rozdziela obieg kotłowy od obiegu grzewczego. Zapewnia znacznie dłuższą żywotność pomp ciepła, zmniejszając koszty konserwacji całej instalacji. Ponadto sprzęgło hydrauliczne zabezpiecza wodę powrotną przez zbyt niską temperaturą w przypadku rozruchu kotła przy całkowitym zamknięciu przepływu na instalację grzewczą. Zapobiega to awariom kotła i zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania. Oferuje także możliwość stosowania tak zwanej kaskady kotłów, czyli instalacji wielokotłowych.

Jak wybrać odpowiednie sprzęgło hydrauliczne?

Szukając sprzęgła hydraulicznego odpowiadającego Twoim potrzebom, musisz zwrócić uwagę na natężenie przepływu wody grzewczej, jakie będzie w nim występować. Aby wybrać najlepszy model, możesz skorzystać z kalkulatora doboru sprzęgła hydraulicznego. Wystarczy uzupełnić temperaturę zasilania i powrotu oraz moc kotłowni, a kalkulator obliczy parametry potrzebnego sprzęgła. Odpowiednie sprzęgło hydrauliczne to gwarancja wydajnej pracy i bezawaryjności całej instalacji grzewczej. Prawidłowo dobrane urządzenie nie tylko zapewnia płynną pracę wszystkich obiegów, ale także, jeśli jest wyposażone w automatyczny odpowietrznik, wspomaga odpowietrzanie i separację zanieczyszczeń, które możesz następnie usunąć za pomocą zaworu spustowego.

Sprzęgło hydrauliczne ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub węglowej

Sprzęgła hydrauliczne stosuje się zarówno w instalacjach grzewczych, jak i chłodzących. W zależności od zastosowania uniezależniają one hydraulicznie obieg źródła ciepła lub chłodu od obiegu instalacji urządzenia odbiorczego. Stosowanie sprzęgła pozwala chronić kocioł przed korozją niskotemperaturową oraz uszkodzeniem na skutek zbyt niskiej temperatury powrotnej. Pozwala odpowiednio odpowietrzyć oraz odmulić kocioł, zwiększając jego wytrzymałość i zapobiegając awariom. Sprzęgło hydrauliczne gwarantuje także bezawaryjność pomp, dzięki płynnej i wzajemnie niezakłóconej pracy.