Kabiny nawannowe można z powodzeniem nazwać brakującym ogniwem pomiędzy wanną a prysznicem. Posiadają wszystkie zalety wanny i wszystkie zalety prysznicu. Niestety mają jedną wadę – zajmują dokładnie tyle samo miejsca, co wanna, więc raczej nie są najlepszym wyjściem z sytuacji związanej z niewielką powierzchnią łazienki. Kabiny nawannowe są raczej uzupełnieniem wanny o funkcję prysznica, a nie na odwrót. Oczywiście nie umniejsza to ich niewątpliwych zalet, ale po prostu sprawia, że kabiny nawannowe nie są przeznaczone dla każdej łazienki i dla każdego jej właściciela lub właścicielki.

Jak działają kabiny nawannowe? To proste. Na brzegu wanny mocowane są specjalnie szyny, a ścianki kabiny przesuwają się po nich na specjalnych rolkach. Bardzo istotna jest jakość zastosowanych w tym rozwiązaniu materiałów, ponieważ to właśnie ten mechanizm jest najbardziej eksploatowanym elementem kabin nawannowych.

Przed zakupem powinniśmy dokładnie zmierzyć naszą wannę, jej odległość od ścian (najlepiej gdyby wanna przylegała do nich – sytuacja ta umożliwia zastosowanie kabiny z mniejszą ilością ścianek). Dopiero z uwzględnieniem tych pomiarów możemy wybrać odpowiedni dla nas i dla naszego wnętrza model.

Materiałem większości kabin nawannowych jest szkło hartowane w wysokiej temperaturze – proces ten nadaje mu wyjątkową wytrzymałość, znacznie przewyższającą wytrzymałość akrylu czy innych, stosowanych znacznie rzadziej, materiałów. Niestety szkło posiada jedną wadę – jest stosunkowo drogie, chociaż coraz więcej osób woli zainwestować odrobinę więcej w jakościowy produkt i używać go później bez problemów przez długie lata.

Kabiny nawannowe bardzo często przylegają do ściany, co wymusza na ich konstrukcji niwelowanie krzywizn ścian (w innym wypadku kabina byłaby nieszczelna). Na szczęście większość z kabin nawannowych posiada regulowane profile przyścienne oraz bardzo szczelne uszczelki

Same kabiny naścienne mają standardową wysokość oscylującą wokół 150 centymetrów – wydaje się, że to niewiele, ale tylko do momentu, gdy dodamy do tej wartości wysokość samej wanny.