Kształt kabin asymetrycznych często bazuje na wycinku okręgu. Zaokrąglenie to świetnie rozwiązanie - nadaje ono kabinie miękkości i lekkości oraz pozwala na perfekcyjne wykorzystanie wolnej przestrzeni.

Kabiny asymetryczne mają bardzo zróżnicowane parametry – różnią się między innymi promieniem okręgu zastosowanego przy projektowaniu i długościami boków (mogą one przybrać kształt podobny do kwadratu bądź prostokąta). Różnorodność ta umożliwia bezproblemowe znalezienie idealnego dla nas modelu.

Uniwersalność kabin asymetrycznych znacząco zwiększa natomiast komfort kąpieli, ponieważ umożliwia dopasowanie do niej niemalże dowolnych akcesoriów. Wysokość kabiny jest natomiast najczęściej jednakowa w większości modeli, ale można ją zmieniać poprzez zastosowanie wyższych lub niższych brodzików.

Materiał, z jakiego najczęściej wykonywane są kabiny asymetryczne to szkoło hartowane o zróżnicowanej grubości, bardzo często 5-cio milimetrowe. Grubość szkła to kompromis pomiędzy wytrzymałością, a lekkością kabiny.

Mniejszą, ale nadal sporą popularnością cieszy się akryl – materiał charakteryzujący się mniejszą wytrzymałością. Bardzo ciekawym udogodnieniem dla klientów ceniących nowoczesne rozwiązania są specjalnie zmodyfikowane powierzchnie posiadające właściwości grzybobójcze, pozwalające na uniknięcie problemów spotykanych w pomieszczeniach, w których wilgotności może prowadzić to rozwoju grzybów.

Oprócz rodzaju materiału, możemy zdecydować się różne jego modyfikacje, na przykład na zmatowienie powierzchni, nadrukowanie na niej wybranego przez nas wzoru, bądź połączenie materiałów matowych i przezroczystych.

Kabiny asymetryczne składają się najczęściej z czterech elementów – dwóch ścianek prostych i dwóch zaokrąglonych tworzących drzwi. Asymetryczny kształt kabiny sprawia, że najczęściej zaopatrzone są one w drzwi rozsuwane, ale można na rynku spotkać także modele z drzwiami uchylanymi.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są wykończenia okuć, zawiasów (w przypadku drzwi uchylanych) czy uchwytów. Najlepszy stosunek jakości do ceny prezentuje chrom, więc nic dziwnego,  że jest to także materiał, który najczęściej można spotkać w popularnych i cenionych przez klientów kabinach.