Prysznic czy wanna - zalety obu rozwiązań

Prysznic czy wanna? To dylemat wszystkich, którzy przymierzają się do wykończenia łazienki. Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Zalety prysznica

Kabina prysznicowa jest znakomitym wyborem właściwie do każdej łazienki. Zmieści się także na bardzo małej powierzchni, wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj kabiny (np. prysznic narożny z przesuwnymi drzwiami). Prysznic gwarantuje użytkownikom szybką i higieniczną kąpiel, a jednocześnie dla wielu osób argumentem przekonywującym za prysznicem będzie większa oszczędność wody. Kabina montowana do podłogi lub z niskim progiem będzie idealna dla osób, które mają problem z poruszaniem się. Oferowane są także modele z siedziskiem, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort kąpieli dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Z kolei wysoki brodzik świetnie sprawdzi się w domu, gdzie są małe dzieci - może służyć do kąpieli i prania poplamionych ubranek. Z prysznica można również wygodnie korzystać podczas nabierania wody potrzebnej do sprzątania.

Prysznicę możecie Państwo zobaczyć tutaj: Prysznice

Zalety wanny

Osoby, które mają małe dzieci częściej wybierają wannę. Kąpiel może być wspaniałą zabawą, integracją z rodzicami i rodzeństwem w podobnym wieku, jak również przyjemną nauką o samodzielnej higienie. Poza tym, leżenie w wodzie zapewnia wyciszenie i możliwość odprężenia się. Wana umożliwia także zażywanie kąpieli upiększających i leczniczych. Kąpiel w wannie jest również doskonałym sposobem na romantyczne spędzenie wieczoru we dwoje.

To czy wybierzemy prysznic czy wannę powinniśmy ustalić już na początkowym etapie projektowania łazienki. Zarówno prysznic, jak i wannę należy dopasować do wielkości pomieszczenia. Ponadto, odpływ powinien pasować do danego rodzaju prysznica lub wanny. Na przykład warunkiem zastosowania natrysku bez brodzika jest wystarczająca grubość warstw wykończeniowych podłogi i dokładna izolacja przeciwwodna. Konieczny jest także minimalny spadek zapewniający odpływ wody, dlatego trzeba na to zwrócić uwagę na etapie kładzenia płytek podłogowych. Różne wymagania mają także poszczególne rodzaje wanien, na przykład zastosowanie wanny wolnostojącej może wymagać przesunięcia instalacji wodnej na ścianie lub poprowadzenia ją przez podłogę.

Wanny możecie Państwo zobaczyć tutaj: Wanny

SZCZEGÓLNIE POLECAMY: