Brak produktów w wybranej kategorii spełniających kryteria wyświetlania.

Podczas budowy domu lub remontu starego budynku zawsze przychodzi moment decyzji dotyczącej termomodernizacji i rodzaju źródła ciepła w systemie centralnego ogrzewania. Jest to decyzja bardzo ważna, ponieważ będzie w długiej perspektywie rzutować na komfort użytkowania budynku.

Do wyboru jest kilka typów instalacji, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą instalacja gazowa i piec na paliwo stałe — węgiel lub pellet. Ten drugi rodzaj instalacji grzewczej jest częściej wybierany ze względu na niższe koszty początkowe — koszta przyłączenia do sieci gazowej często są wysokie, a także nie wymagają one wymiany całej instalacji i są postrzegane jako bezpieczniejsze. 

Kotły podajnikowe C.O. spełniające wymogi 5 klasy na pellet lub ekogroszek to obecnie najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie domu. Jest to związane restrykcyjnymi normami dotyczącymi emisji szkodliwych gazów do atmosfery, które powodują konieczność wymiany źródła ciepła na bardziej nowoczesne i ekologiczne. 

Aspektem istotnym w wyborze pieca jest zatem ekologia, a prawo reguluje sprzedaż kotłów, umożliwiając nabycie urządzeń o klasie 5 i wyższych. Kotły z podajnikiem to alternatywa dla tradycyjnych kotłów zasypowych, która jest bardziej ekologiczna i mniej wymagająca w obsłudze. Pojawienie się ich było swego rodzaju rewolucją w ogrzewnictwie, ponieważ bardzo mocno ograniczyło emisyjność oraz udział użytkownika w ogrzewaniu budynku. 

W naszej ofercie posiadamy kotły z podajnikiem na ekogroszek lub pellet renomowanych producentów takich jak Defro, Kołton, Kamen czy Stalmark oraz szeroką gamę akcesoriów do kotłów C.O..

Kotły podajnikowe — jak działają?

Palenie w tradycyjnym kotle zasypowym wymaga od użytkownika ingerencji na każdym etapie palenia, co sprawia, że ich użytkowanie nie jest komfortowe i wiążę się z wieloma uciążliwościami. Ponadto tego typu piece charakteryzują się niską efektywnością spalania oraz tym, że spalą wszystko, produkując przy tym dużą ilość zanieczyszczeń.

Kotły podajnikowe są bardziej zautomatyzowane — podają paliwo oraz powietrze w sposób, jaki zostanie zaprogramowany przez użytkownika. Przy czym, aby osiągnąć optymalny poziom pracy, niezwykle ważne w przypadku pieców z podajnikiem jest to, aby ustawienia były dokładnie dopasowane do właściwości paliwa — paliwa różnią się między sobą jakością i ilością zbędnych dodatków — takie różnice mogą wystąpić np. pomiędzy ekogroszkiem zakupionym z różnych źródeł, dlatego parametry spalania muszą być ściśle dostosowane do właściwości danego paliwa. Raz dobrane ustawienia nie wymagają dalszej ingerencji, aż do zmiany rodzaju opału.

Kotły podajnikowe to urządzenia posiadające zbiornik na paliwo stałe, które jest pobierane wprost z niego i przekazywane do paleniska za pomocą podajnika ślimakowego lub tłokowego. Jednocześnie z paleniska zostaje usuwany popiół, jaki pozostał po spaleniu poprzedniej porcji paliwa. Szybkość spalania regulowana jest poprzez dopływ powietrza z wentylatora. Odbywa się to automatycznie zgodnie z zapotrzebowaniem, a pracę pieca — częstotliwość podawania paliwa oraz dopływ powietrza, reguluje odpowiednio zaprogramowany sterownik. 

Dzięki temu, w przeciwieństwie do kotłów zasypowych kotły z podajnikiem nie wymagają częstego doglądania, a jednorazowe uzupełnienie zasobnika do pełna wystarcza na okres od kilku do kilkunastu dni, w zależności od jego rozmiarów i zapotrzebowania na ciepło.

Sprawność kotłów z podajnikiem 5 klasy jest wysoka i sięga 90%. Dla porównania kotły zasypowe osiągają przeciętnie zaledwie 50%. Wyższa sprawność oznacza mniejsze ilości spalanego opału, a więc i oszczędności. W dodatku spalanie w tego typu piecach jest znacznie czystsze, co oznacza, że ilość produkowanych zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniejsza. 

Kotły z podajnikiem sprawiają, że do środowiska dostaje się mniej spalin, a instalacja jest w mniejszy stopniu zanieczyszczana przez dym ze smolistymi substancjami, co wpływa na jej prawidłowe działanie i żywotność. 

Kotły z podajnikiem — zalety

Rozpalanie i doglądanie pieca oraz dokładanie opału to czynności, które należy wykonywać regularnie w przypadku tradycyjnych pieców zasypowych, a ich częstotliwość rośnie wraz z nadejściem niskich temperatur. Jest to uciążliwe dla każdego, kto taki piec obsługuje i może być szczególnie problematyczne dla osób starszych lub mających problemy zdrowotne. 

Kotły z podajnikiem eliminują ten problem, ponieważ dzięki panelowi sterowania możliwe jest ustawienie niezbędnych parametrów tak, aby jedynie co kilka dni napełnić podajnik i oczyścić palenisko z popiołu. 

Kotły z podajnikiem charakteryzuje wysoka sprawność spalania sięgająca 90%. Oznacza to, że z tej samej ilości paliwa otrzymamy więcej ciepła niż w tradycyjnych piecach zasypowych, co ma wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu. 

Do najważniejszych zalet kotłów z podajnikiem należą:

  • automatyka — ogranicza obsługę do wprowadzenia ustawień, uzupełniania zbiornika opałem i usuwania popiołu,
  • ekologiczne i niskoemisyjne spalanie,
  • ekonomia i oszczędność — spalanie paliwa jest bardziej efektywne w porównaniu do tradycyjnych pieców zasypowych, co sprawia, że są one tańsze w eksploatacji.