Brak produktów w wybranej kategorii spełniających kryteria wyświetlania.

To coś dla zwolenników tradycyjnych systemów ogrzewania – jednak dostępne obecnie w nowym wydaniu i oparte na innowacyjnej technologii. Dziś możesz zapomnieć o starych kotłach i charakterystycznym zapachu przez nie wydzielanym, o brudnych węglarkach i bałaganie w kotłowni. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia nowej generacji, takie jak np.kotły naekogroszek,nabiomasę czy znacznie unowocześnione i prezentujące zaawansowane technologicznie rozwiązania kotły węglowe. Nowoczesne kotły węglowe to niezwykle sprawne i niemal w pełni zautomatyzowane urządzenia wyposażone niemal we wszelkie możliwe udogodnienia. Nie wymagają codziennej obsługi i rozpalania, nie trzeba doglądać procesu spalania, można ustawić oczekiwane parametry i… właściwie zapomnieć o piecu. Raz na dobę trzeba tylko sprawdzić stan paliwa.

 Kocioł węglowy – budowa i działanie

To spawana konstrukcja wykonana z wysokiej jakości atestowanej blachy. Komora paleniska wyłożona jest płytami ceramicznymi, które zwiększają temperaturę w komorze spalania i poprawiają efektywność spalania. Pomiędzy obudową a wymiennikiem znajduje się izolacja wykonana z wełny mineralnej, która wykazuje bardzo wysoką odporność na ogień. Izolacja ta ogranicza straty ciepła do minimum. Kocioł węglowy jest wyposażony w podajnik ślimakowy, który automatycznie przesuwa paliwo do żeliwnego palnika. Proces spalania jest wspomagany odpowiednio silnym nadmuchem powietrza. W dolnej części kotła węglowego znajduje się popielnik z drzwiczkami, co sprawia, że jego czyszczenie jest bardzo wygodne i nie zajmuje wiele czasu. Każde urządzenie jest wyposażone w sterownik, dzięki któremu można zarządzać pracą podajnika, nadmuchu czy pomp.

 Kotły węglowe – najważniejsze parametry

Kotły węglowe są wykonane z wysokiej jakości atestowanej stali kotłowej przeznaczonej do konstrukcji tego typu urządzeń. Blacha jest gięta przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii, co znacząco ogranicza liczbę spawów, a przez to wpływa na wydajność kotłów. Paliwo do nich przeznaczone to węgiel kamienny typu 31,2 sortyment: groszek o granulacji 5-32 mm, wilgotność ≤ 11%wartość opałowa > 28MJ/kg, zawartość popiołu 2-7%, zawartość części lotnych > 15%. Można dobrać model takiego kotła zarówno do małej i niskiej, jak i do przestronnej kotłowni oraz dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb – drzwiczki i zasobnik da się zamontować z prawej lub lewej strony.

Kotły węglowe a ekologia

Niezbitym dowodem na to, że nowoczesne kotły węglowe są przyjazne środowisku, jest to, że można na nie uzyskać dofinansowanie w rządowych programach wymiany tradycyjnego źródła ciepła na innowacyjne rozwiązanie ekologiczne. Zastosowany w ich konstrukcji sterownik optymalizuje pracę kotła, co gwarantuje oszczędność i racjonalne zużycie paliwa. Obecnie wszystkie piece na węgiel spełniają normy programów ochrony środowiska, a materiały użyte do budowy ich elementów mają wszelkie atesty i wymagane certyfikaty jakości. Zatem piec na węgiel i ekologia mogą iść w parze!

Kotły węglowe – czy warto?

Nowoczesne kotły węglowe to łatwa i bezproblemowa obsługa, trwałość, wydajność, czystość, bezpieczeństwo i ekologia! Nie bez znaczenia jest też rodzaj paliwa, który jest ogólnodostępny i nie należy do najdroższych. Ergonomiczna budowa kotłów na węgiel oraz wszelkie możliwe udogodnienia, takie jak szerokie palenisko, pojemny kosz na popiół, termometr, miarowniki ciągu czy sterowniki sprawiają, że piece tego typu wyróżniają się na tle innych urządzeń grzewczych komfortem ich użytkowania. Taki piec podczas pracy nie wymaga zaangażowania człowieka. Jest ekologiczny i ekonomiczny, zatem zdecydowanie warto w niego zainwestować.