Wybór systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji, jakie czekają każdego podczas budowy bądź remontu domu. Poszukując najlepszego źródła ciepła, warto brać pod uwagę możliwie jak najtańsze w eksploatacji systemy, które jednocześnie będą bezproblemowe i łatwe w obsłudze.

Takim rozwiązaniem jest pompa ciepła, która stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych takich jak kotły na paliwo stałe wymagających regularnej i częstej obsługi oraz emitujących sporo zanieczyszczeń. Korzystanie z pompy ciepła z naszego sklepu jest o wiele bardziej komfortowe i wiąże się ze znacznym ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które pobierają ciepło z zewnątrz i oddają je do instalacji centralnego ogrzewania oraz C.W.U. Aż do 80% energii zużywanej przez urządzenie podczas pracy pochodzi ze środowiska, a reszta to energia z sieci elektrycznej. W przypadku instalacji z panelami fotowoltaicznymi energia słoneczna zostaje przekształcona na elektryczną — koszt eksploatacji takiej instalacji grzewczej bardzo mocno spada, a wpływ na środowisko pozostaje mocno zredukowany.

Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie. Mimo wysokiej ceny początkowej koszt inwestycji relatywnie się obniża — wysokie ceny surowców opałowych to często czynnik warunkujący decyzje o wyborze rodzaju urządzenia grzewczego. W dodatku połączenie pompy z instalacją fotowoltaiczną sprawia, że ten typ instalacji to rozwiązanie bardzo atrakcyjne ekonomicznie.

Pompy ciepła – sklep Bridom

W ofercie naszej hurtowni znajdują się pompy ciepła wysokiej klasy, od znanych i cenionych producentów z Polski i zagranicy, takich jak: Atlantic, Ariston, Kołton, Vasti, Galmet, Auraton oraz szeroka gama akcesoriów instalacyjnych do pomp ciepła.

Pompy ciepła — dlaczego warto się nie decydować?

Pompy ciepła są niezwykle komfortowe w użytkowaniu, pozwalają na korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz znacząco obniżają koszty ogrzewania budynku.

Ogromną zaletą pomp ciepła jest fakt, że są praktycznie bezobsługowe. W przeciwieństwie do kotłów stałopalnych nie ma potrzeby zakupu opału, znika więc także problem z jego składowaniem oraz nieczystościami, które szczególnie w przypadku węgla bywają problematyczne. Tradycyjne kotły wymagają częstego czyszczenia i uzupełniania. W przypadku pomp ciepła liczba wizyt w kotłowni zostaje znacznie zmniejszona.

W instalacjach z pompą ciepła nie jest potrzebny komin, co może mieć znaczenie nie tylko przy nowych projektach, ale także w przypadku remontu starych budynków, w których komin można usunąć, zyskując miejsce i nowe możliwości aranżacji przestrzeni.

Pompy ciepła są energooszczędne, dlatego są opłacalne pomimo wysokich kosztów początkowych inwestycji. W przypadku połączenia z fotowoltaiką pompa ciepła zasilana jest energią wytworzoną z własnej instalacji, co pozwala cieszyć się darmowym ogrzewaniem.

Do najważniejszych zalet instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła należą:

  • niskie koszty eksploatacji,
  • brak konieczności częstej kontroli pracy urządzenia i wykonywania dodatkowych czynności związanych z obsługą,
  • ekologiczne wykorzystanie energii odnawialnej, które w przypadku połączenia z instalacją solarną redukuje koszty ogrzewania do zera,
  • eliminacja emisyjności zanieczyszczeń — brak produkcji dymu, pyłu i wszelkich innych szkodliwych substancji,
  • bezpieczeństwo — instalacja jest bezpieczna i w przeciwieństwie do instalacji gazowych nie stwarza ryzyka wybuchu.

Pompy ciepła — rodzaje

Pompy ciepła dzielimy ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło (tzw. dolne źródło ciepła) oraz ze względu na umieszczenie wymiennika ciepła (tzw. górne źródło ciepła), który jest odpowiedzialny za odbieranie ciepła wyprodukowanego przez pompę.

Pompy ciepła — podział ze względu na dolne źródło ciepła:

  • pompa gruntowa — wykorzystuje ciepło z gruntu, a do jej montażu konieczne jest wykonanie prac ziemnych;
  • pompa wodna — wykorzystuje ciepło z wód gruntowych, a jej instalacja wymaga wykopania studni i uzyskania pozwolenia wodnoprawnego;
  • pompa powietrzna — wykorzystuje ciepło z powietrza, a jej instalacja nie wymaga dodatkowych prac ciemnych.

Pompy ciepła — podział ze względu na ulokowanie wymiennika ciepła:

  • pompy typu split — wymiennik ciepła zainstalowany jest wewnątrz pomieszczenia;
  • pompy typu monoblok — wymiennik ciepła oraz elementy odpowiedzialne za pobór energii z otoczenia znajdują się w jednej jednostce zewnętrznej.

Pompy ciepła różnią się pomiędzy sobą m.in. mocą, sposobem instalacji, wielkością i typem kolektora, czy specyfiką obsługi. Dobór odpowiedniego urządzenia wymaga przeprowadzenia analizy budynku — istotna jest jego wielkość i izolacja cieplna. W ofercie naszego sklepu znajdują się różne pompy ciepła renomowanych producentów, a nasi wykwalifikowani doradcy służą pomocą w wyborze urządzenia dostosowanego do określonych typów instalacji i potrzeb użytkowników. Interesuje Cię pompa ciepła? Hurtownia Bridom to doskonałe miejsce na zakup urządzenia wysokiej jakości.

FAQ

Pompy ciepła dzielimi na powietrzne, wodne lub gruntowe. Działanie pompy ciepła zależy głównie od tego jaki rodzaj urządzenia wybieramy.

Aby dobrać moc grzewczą pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę potrzeby i charakterystykę budynku. Kolejnym kryterium jest oczywiście obszar instalacji pompy ciepła jak i kwestie finansowe.

Kocioł elektryczny, gazowy czy też zasypowy powinien być zamontowany i uruchomiony przez wykwalifikowanego hydraulika. Podłączanie takiego urządzenia samodzielnie, może zagrażać bezpieczeństwu a dodatkowo produkt traci gwarancję, jaką udziela producent.

Pompa ciepła będzie współpracować ze standarwodymi grzejnikami c.o. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie grzejnikó z wentylatorami, bądź ogrzewać przez podłogówkę. Jednak, jeśli niema możliwości wymiany instalacji, pompa sprawdzi się także z ogrzewaniem tradycyjnym.

Głównym kryterium przy wyborze bufora jest to jaką funkcję będzie pełnił. Jeśli bufor będzie tylko stabilizatorem pracy pompy, należy przyjąć przelicznik 20L na 1 kW pompy. Natomist jesli bufor będzie spełniał funkcję akumulatora ciepła, należy przyjąć, że na każde 1kW potrzeba 30-40L.

Aby dobrać moc grzewczą pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę potrzeby i charakterystykę budynku. Kolejnym kryterium jest oczywiście obszar instalacji pompy ciepła jak i kwestie finansowe.

Należy zastosować przewód 5cio żyłowy. Bez znaczenia czy jest to pompa jedno czy trój fazowa. Najlepszym rozwiązaniem będzie uzyskanie takich informacji od autoryzowanych instalatorów pomp ciepła i przygotować instalację jeszcze przed zakupem pompy.

Pompy ciepła sa wysoce efektywne jeśli chodzi o ogrzewanie budynku. A dodatkowo urządzenia są ekologiczne, poniewaz ogrzewanie c.o. i c.w.u. jak i chłodzenie, odbywa się za pomocą odnawialnych a przede wszystkim darmowych źródeł energii.

To zależy od tego czy pompa jest przeznaczona domontażu zewnętrznego czy też wewnątrz budynku. Dla pomp montowanych wewnątrz nie ma specjalbnych wytycznych, jednak trzeba zwrócić uwagę na wielkość jednostki i hałas jaki wytwarza. Pompy zewnętrzne, należy montować zgodnie z zaleceniami producenta.

Na to, ile pompa ciepła pobierze prądu składa się wiele czynników. Między innymi moc cieplna samej pompy, powierzchnia do ogrzania, zadana temperatura w budynku jak i temperatura na zewnątrz. Pobór prądu można wyliczyć indywidualnie dla danego urządzenia i rodzaju ogrzewania.

Jeśli pompa ciepła została precyzyjnie dobrana do ogólnego zapotrzebowania na ciepło budynku to zdecydowanie powinna wystarczyć do ogrzania jak i wytworzenia ciepłej wody użytkowej.

Sprawdź również:

 


Na blogu: