Grzejniki stanowią istotny element systemu ogrzewania wpływający na efektywność całej instalacji. Odpowiednio dobrane zapewnią komfort cieplny w sezonie grzewczym. Budujesz lub remontujesz dom i przyszedł czas na grzejniki pokojowe — jakie wybrać? Biorąc pod uwagę współczesną różnorodność dostępnych grzejników, wybór odpowiedniego modelu staje się prawdziwym wyzwaniem.

Na rynku dostępne są grzejniki elektryczne, miedziane, stalowe, aluminiowe i konwekcyjne o różnych kształtach i kolorach. Najpopularniejsze są dwa typy i zdecydowanie najczęściej pytanie brzmi: grzejniki aluminiowe czy stalowe?

Grzejniki C.O. aluminiowe i stalowe dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie odpowiedniego produktu do stylu wnętrza. Stoisz przed wyborem grzejników do swojego domu lub mieszkania? Zastanawiasz się, czy wybrać grzejniki aluminiowe czy stalowe? W dalszej części artykułu przybliżymy ci zalety i wady obu rozwiązań.

Grzejniki C.O. aluminiowe i stalowe — ważny element systemu grzewczego

Grzejniki C.O. aluminiowe i stalowe to dwa najczęściej wybierane typy grzejników. Jeśli przy zakupie lub wymianie grzejników martwisz się o to, jak ustawić grzejniki przy ogrzewaniu gazowym lub innego typu, to należy pamiętać, że grzejniki stalowe i aluminiowe są kompatybilne ze wszystkimi źródłami ciepła.

Zastanawiasz się, jak ustawić grzejniki przy ogrzewaniu gazowym, kotle stałopalnym lub systemie z pompą ciepła? Ważne jest, aby temperatura w każdym z pomieszczeń była optymalna i mieściła się w zakresie 18-22oC.

W tym celu należy ustawić właściwą temperaturę grzania na kotle, która w przypadku kotłów gazowych mieści się w przedziale 40-50 oC. Jeśli nie masz pewności co do ustawień, to warto dopytać fachowca jak ustawić grzejniki przy ogrzewaniu gazowym oraz jak zoptymalizować piec, aby uzyskać optymalny pobór energii i komfort cieplny.

Grzejniki pokojowe — jakie wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Remontujesz lub budujesz dom i przyszła pora na grzejniki pokojowe — jakie wybrać? Z pewnością zastanawiasz się, czy wybrać grzejniki aluminiowe czy stalowe. Nic dziwnego — te dwa typy grzejników są najbardziej popularne i bardzo różnorodne pod kątem form i kolorów.

Z pewnością chciałbyś, aby grzejniki pasowały do wnętrza. Możesz wybrać na przykład grzejniki stylizowane na stare albo modele o niebanalnym nowoczesnym wyglądzie. Zdecydowanie minęły już czasy, w których grzejnik stanowił szpecący element wnętrza. Obecnie masz do wyboru wiele opcji, które nie tylko zapewnią komfort cieplny w twoim domu, ale również dodadzą wnętrzom charakteru.

Pamiętaj jednak, że podczas wyboru grzejników kierowanie się wyłącznie aspektem wizualnym to duży błąd. Wizja ta z oczywistych względów jest kusząca — grzejnik to element montowany na widoku w każdym pomieszczeniu. Jednak aby cieszyć się efektywną instalacją grzewczą i utrzymać rachunki za ogrzewanie na racjonalnym poziomie, to wybierając grzejniki, należy wziąć pod uwagę rozmiar, moc, pojemność wodna, sposób podłączenia do instalacji i materiał.

Rodzaje grzejników stalowych, charakterystyka

Grzejniki stalowe to solidne rozwiązanie. Jakie są rodzaje grzejników stalowych? Dostępne są:

  • grzejniki stalowe płytowe,
  • grzejniki stalowe członowe,
  • grzejniki stalowe drabinkowe.

Jeśli chodzi o rodzaje grzejników stalowych, to najpopularniejsze są grzejniki stalowe płytowe. Ich budowa opiera się na dwóch lub trzech płytach grzejnych wytwarzanych z blachy stalowej. Pozostałe rodzaje grzejników stalowych są mniej zróżnicowane i rzadziej wybierane.

Grzejniki stalowe płytowe występują bardzo wielu kształtach, kolorach i rozmiarach, przez co z można z łatwością dopasować je do każdego wnętrza. Są mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto cechuje je dobre przewodnictwo cieplne, dzięki czemu ogrzewanie pomieszczeń jest szybkie i skuteczne. Mają też niewielką pojemność wodną, przez co zmiany zapotrzebowania cieplnego nie generują zwiększonych kosztów eksploatacji. Płytowe grzejniki stalowe są łatwe w utrzymaniu czystości, ze względu na gładką jednolitą powierzchnię.

Główną wadą grzejników stalowych jest większa podatność na korozję. Dlatego nie będą dobrym wyborem w przypadku instalacji typu otwartego. Do pomieszczeń z wysoką wilgotnością powietrza takich jak łazienka także lepiej wybierać grzejniki łazienkowe innego typu.

Rodzaje grzejników aluminiowych, charakterystyka

Grzejniki C.O. aluminiowe są lżejsze i odporne na rdzę. Można je więc stosować w instalacjach otwartych i zamkniętych. Ze względu na mniejszą wagę są prostsze w montażu. Dostępne są różne rodzaje grzejników aluminiowych, jednak najczęściej spotykaną formą są grzejniki aluminiowe członowe.

Ich budowa opiera się na kilku członach nazywanych żebrami. Zaletą tej formy grzejników jest możliwość dodania lub demontażu członów. Grzejniki aluminiowe członowe są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu, a także dobrze przewodzą ciepło. Szybko się nagrzewają — nawet kilka razy szybciej niż grzejniki stalowe o zbliżonej mocy.

Są odporne na korozję i spiszą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka. Ich cena jest o połowę niższa w porównaniu do grzejników stalowych, co często jest czynnikiem decydującym przy zakupie.

Do największych wad grzejników aluminiowych należy podatność na uszkodzenia — łatwo je obić i zarysować.

Grzejniki stalowe i aluminiowe — różnice

Grzejniki stalowe i aluminiowe cieszą się dużą popularnością. Na rynku dostępne są różne rodzaje grzejników aluminiowych i stalowych — cechuje je świetny design, efektywność i trwałość.

Zastanawiasz się, czy wybrać grzejniki stalowe czy aluminiowe? Przypominamy o najważniejszych różnicach. Pierwsza z nich to waga. Grzejniki stalowe są dużo cięższe. Należy mieć to na uwadze w przypadku delikatnych i cienkich ścian.

Kolejną różnicą jest odporność na korozję. Grzejniki stalowe ulegają korozji, dlatego nie są zalecane do układów otwartych, w których woda ma kontakt z powietrzem. Z kolei grzejniki C.O. aluminiowe nie są podatne na korozję, dlatego z powodzeniem można montować je w wilgotnych pomieszczeniach przy układach zamkniętych i otwartych.

Grzejniki aluminiowe są podatne na obicia i zarysowania, w przeciwieństwie do grzejników stalowych, które zniosą o wiele więcej przypadkowych uderzeń.

Ostatnią różnicą, która często bywa tą zasadniczą, jest cena. Grzejniki aluminiowe są niemal o połowę tańsze od stalowych. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pomoże ci odpowiedzieć na pytania: grzejniki pokojowe — jakie wybrać? Grzejniki stalowe, czy aluminiowe?

Powiązane kategorie