Elektryczne ogrzewacze wody - 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć

elektryczny ogrzewacz wody kospel

Elektryczny ogrzewacz wody to jeden z elementów codziennego użytku, na dodatek prosty w działaniu. A jednak osoby, które remontują swoje mieszkanie i stoją przed zakupem takiego urządzenia, mogą mieć problem, jeśli należą do większości i o ogrzewaczach wiedzą niewiele.

Co warto wiedzieć o elektrycznych podgrzewaczach wody?

1. Elektryczne ogrzewacze wody są powszechnie wykorzystywanymi urządzeniami, które za pomocą energii elektrycznej podnoszą temperaturę wody do stopnia wskazanego przez użytkownika. Niektóre z nich ze względów bezpieczeństwa nie mogą być montowane w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej zera i pomieszczeniach zagrożonych wybuchem (np. w laboratoriach).

2. Ogrzewacze można podzielić na przepływowe (np. Kospel Amicus EPO2) i pojemnościowe (np. Bianca, Elektromet Neo). Różnią się sposobem działania. Podgrzewacz przepływowy ogrzewa wodę dopiero w momencie przekręcenia kurka z ciepłą wodą. To dobre i oszczędne rozwiązanie w miejscach, gdzie korzystamy z wody rzadko i potrzebujemy jej w niewielkich ilościach (np. domek letniskowy, łazienka dla gości), ponieważ urządzenie nie musi cały czas podgrzewać wody, z której nikt nie korzysta. Z kolei podgrzewacz pojemnościowy gromadzi wodę i utrzymuje ją w odpowiedniej temperaturze dzięki grzałkom i termoregulatorom. Takie urządzenie jest bardziej praktycznym wyborem do domów, w których mieszka kilka osób, lub miejsc, w których często korzysta się z tzw. cwu, czyli ciepłej wody użytkowej.

3. Ogrzewacze pojemnościowe mogą generować wysokie rachunki, jeśli zostaną nieodpowiednio dobrane do potrzeb. Podczas wybierania modelu zwróć uwagę na to, czy ogrzewacz ma odpowiednią izolację (zapobiega utracie ciepła) i upewnij się, że nie wybierasz zbyt dużej pojemności - nawet jeśli nie będziesz wykorzystywać w pełni możliwości bojlera, i tak będziesz musiał płacić za prąd, który został zużyty do ogrzania kilkudziesięciu litrów wody. Ciekawym rozwiązaniem jest mały bojler elektryczny podumywalkowy, który podgrzewa i przechowuje tylko kilka-/kilkanaście litrów wody. To dobre rozwiązanie do sklepu, biura, warsztatu lub gospodarstwa domowego o niskim zapotrzebowaniu.

4. Kluczowym aspektem jest odpowiednie podłączenie podgrzewacza do instalacji elektrycznej. Czasem wystarczy wpiąć wtyczkę do gniazdka, ale zdarza się, że trzeba połączyć przewody na stałe. Tę czynność musi wykonać wykwalifikowany elektryk, inaczej grozi nam utrata gwarancji.

5. Elektryczny podgrzewacz wody może mieć opcję montażu w pionie, poziomie lub do wyboru (jak np. Viking e55 z naszego sklepu). Przed zakupem warto dokonać odpowiednich pomiarów i zastanowić się, w jaki sposób chcemy zamontować ogrzewacz i czy wybrany przez nas model to umożliwia. Upewnij się, czy do montażu nie potrzebujesz dodatkowych elementów, np. specjalnego wieszaka.

6. Podczas wyboru zwróć uwagę na dodatkowe możliwości elektrycznego ogrzewacza wody. Niektóre mogą współpracować z innym źródłem zasilania, np. instalacją fotowoltaiczną, co jest dużą zaletą i pozwala ograniczyć rachunki za prąd. Coraz większa liczba producentów dba też o to, aby jakość wody i trwałość urządzenia były na najwyższym poziomie: oferują zbiorniki zabezpieczone przed korozją za pomocą emalii ceramicznej i anody magnezowej wymienianej standardowo co 18 miesięcy (np. wspomniany już Viking e55) i z długim czasem gwarancji - ok. 7 lat.

7. Niektóre elektryczne podgrzewacze wody są wyposażone w tzw. perlator, czyli mechanizm optycznie powiększający strumień wody przez jej napowietrzenie. To pozwala na zużycie mniejszej ilości prądu i wody (nawet do 50%), więc jest uznawane za przyjazne dla środowiska - i dla naszych portfeli.

8. Przed zakupem podgrzewacza lub bojlera ustal, do ilu punktów chcesz doprowadzić wodę - im większa będzie ich liczba, tym większej mocy i ciśnienia (a także pojemności, w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych) potrzebuje urządzenie. Warto pamiętać, że niektóre podgrzewacze co prawda można podłączyć do kilku ujęć wody, ale jednorazowo możliwe jest korzystanie tylko z jednego. Niektóre podgrzewacze mogą wymagać określonej wylewki prysznicowej.

podgrzewacz wody