Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, których popularność szybko rośnie. Są chętnie wykorzystywane jako źródło ciepła nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i przemysłowych. Co sprawia, że tyle osób się na nie decyduje? Odpowiedź jest prosta: tania i bezproblemowa eksploatacja oraz ekologia.

Obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z innym odnawialnym źródłem energii elektrycznej. Wówczas koszty ogrzewania budynku znacznie spadają, a produkowana energia jest w pełni ekologiczna. Bardzo niskie koszty eksploatacji sprawiają, że cała inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. A zatem, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens?

Koszt paneli fotowoltaicznych to drugie tyle, co instalacja pompy ciepła, a nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Postaramy się na nie odpowiedzieć w tym artykule.

Pompa ciepła — ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania

Pompa ciepła to ekologiczne i komfortowe w użytkowaniu urządzenie grzewcze, które nadaje się zarówno do nowych, jak i do modernizowanych budynków. W ostatnich latach sprzedaż pomp ciepła drastycznie wzrosła.

Z czego wynika tak duże zainteresowanie tym typem urządzeń grzewczych? Mają wiele zalet. Są wielofunkcyjne — mogą ogrzewać i chłodzić pomieszczenia, a także podgrzewać wodę użytkową. Cechuje je wysoki komfort użytkowania — są bezobsługowe, a do tego bezpieczne i zajmują niewiele miejsca. Kolejną zaletą jest to, że nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń. Koszty eksploatacji takiego systemu są niskie — urządzenie do 80% energii na pracę pobiera z OZE.

Popularność pomp ciepła wynika także z uregulowań prawnych. Piece na paliwa stałe starszych generacji muszą zostać wymienione na urządzenia bardziej ekologiczne, a polityka odchodzenia od paliw kopalnych będzie wiązała się z kolejnymi ograniczeniami w przyszłości.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki — czy to ma sens?

Choć ekonomia najczęściej ma kluczowe znaczenie przy wyborze systemu ogrzewania, to dla wielu osób ważna jest też ekologia. Ceny gazu i paliw kopalnych stale rosną, a koszty ogrzewania tradycyjnymi metodami co roku osiągają rekordowe wartości.

Pompa ciepła stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Szczególnie że w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi koszty ogrzewania spadają niemal do zera. Jednak pompa ciepła i fotowoltaika to drogie inwestycje i wiele osób zastanawia się, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens? Koszt instalacji pompy ciepła w budynku jednorodzinnym to koszt ok. 40-60 tysięcy złotych, a instalacja fotowoltaiczna to niemal drugie tyle.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki dla budynku o powierzchni 160 m2 wraz z ogrzaniem wody użytkowej w przypadku 4-osobowej rodziny generuje koszty roczne w granicach 2000-3000 zł. Dla porównania ogrzewanie za pomocą kotła gazowego, elektrycznego lub węglowego to wydatek rzędu 5000-6000 zł. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy pompa ciepła opłaca się bez fotowoltaiki, odpowiedź brzmi: TAK. Jest to najbardziej opłacalne źródło ciepła mimo wysokiej ceny początkowej i wysokich cen prądu.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki — dlaczego warto?

Pompa ciepła stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Tak, po jej zamontowaniu nawet bez paneli fotowoltaicznych koszt ogrzewania budynku spada.

Dodatkowym atutem jest komfort użytkowania, dla którego warto się na nią zdecydować. W porównaniu do tradycyjnych kotłów stałopalnych korzystanie z pompy ciepła to ogromna zmiana. Nie trzeba martwić się zakupem opału i jego składowaniem. Zostaje także wyeliminowany problem czyszczenia kotła i dokładania opału — pompa ciepła jest bezobsługowa.

W dodatku pompa ciepła daje niezależność oraz sprawia, że nie trzeba się martwić stale rosnącymi cenami paliw kopalnych oraz ich dostępnością.

Jeśli aspekt ekologiczny jest dla ciebie istotny, pompa ciepła jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Emisja szkodliwych zanieczyszczeń jest ograniczona do minimum, a w przypadku połączenia z panelami fotowoltaicznymi spada do zera.

Planujesz swoją instalację grzewczą, ale wciąż zastanawiasz się, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens? W końcu to spory wydatek więc warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Uspokajamy — pompa ciepła bez fotowoltaiki jest inwestycją opłacalną, która nie tylko obniży rachunki za ogrzewanie, ale znacząco poprawi komfort życia. W przyszłości będzie można w dowolnym momencie podłączyć fotowoltaikę.

Należy pamiętać, że można skorzystać z rządowego dofinansowania, które znacząco obniży koszt montażu pompy ciepła.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki — koszty zakupu i eksploatacji

Wiesz już, że pompa ciepła bez fotowoltaiki to wygodne i ekologiczne rozwiązanie. Pozostaje jednak pytanie, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Jak już wspominaliśmy, szacunkowy koszt zakupu i montażu pompy ciepła dla średniej wielkości budynku jednorodzinnego to koszt ok. 40 - 80 tysięcy złotych. Cena końcowa całej inwestycji oraz koszty eksploatacji zależą od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

  • rodzaj dolnego źródła ciepła — pompa ciepła pobiera energię z powietrza, wody lub gruntu. Pompy gruntowe są najdroższe w zakupie i montażu, ale jednocześnie najtańsze w eksploatacji. Montaż gruntowych pomp ciepła wymaga instalacji wymienników ciepła w gruncie, a co za tym idzie, niezbędne jest wykonanie kosztownych prac ziemnych. Tańszą i łatwiejszą w montażu opcją jest powietrzna pompa ciepła, która w naszym kraju jest najbardziej popularna.
  • rodzaj odbiorników ciepła — pompy ciepła najefektywniej współpracują z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła w postaci grzejników płaszczyznowych. Możliwe jest także podłączenie ich do układu z tradycyjnymi grzejnikami, nawet tych starego typu (wówczas należy zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła).
  • powierzchnia budynku i termoizolacja — od tego zależy zapotrzebowanie cieplne, do którego musi być dostosowana moc pompy ciepła. Im wyższa moc urządzenia, tym wyższa jego cena. Straty ciepła generują koszty, a montaż pomp ciepła w słabo izolowanych budynkach przestaje być opłacalny.
  • producent i model — na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących pompy ciepła. Oferty zawierają modele zróżnicowane technologicznie i cenowo.
  • liczba mieszkańców — w przypadku, kiedy pompa ciepła ogrzewa także wodę użytkową, na koszt eksploatacji przekłada się także jej zużycie, które wzrasta wraz z liczbą domowników.

Należy pamiętać, że aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna, należy odpowiednio dobrać pompę. Instalacja z pompą o zbyt dużej mocy (przewymiarowanie), jak i o zbyt małej mocy (niedowymiarowanie) będzie generować dodatkowe koszty.

Powiązane kategorie